7p

Kanyargósan telt a forint délelőttje, a budapesti tőzsdén a Magyar Telekom erősödése kilógott a sorból. Közben a befektetők attól tartanak, hogy az amerikai kamatok a magasban maradnak. Ez rányomja a bélyegét a hangulatra. Nagy kérdés, mi várható októberben? 

Új időszak kezdődött a magyar monetáris politikában kedden, miután a Magyar Nemzeti Bank a 13 százalékos alapkamat szintjére csökkentette az egynapos betéti gyorstender kamatát, így újra az előbbi lesz az irányadó kamatszint. A forint nem adott egyértelmű választ erre.  

Erősödött és gyengült is a forint szerdán. Fotó: Depositphotos
Erősödött és gyengült is a forint szerdán. Fotó: Depositphotos

A devizapiacon szerdán délelőtt ugyanis változatos utat járt be a magyar deviza. Első körben erősödött, így 10 óra körül 388 forint alatt volt az euró árfolyama, majd megfordult, 11 óra után pedig már 389 forint közelében tartózkodott.

A Budapesti Értéktőzsde vezető papírjai szintén különböző utat választottak maguknak a szerdai kereskedés első felében. Ennek eredményeként a BUX szerény, 0,3 százalékos pluszban volt késő délelőtt. Az OTP 0,8 százalékos erősödésével szemben a Mol 0,5 százalékot veszített értékéből, a Richter pedig stagnált. A Magyar Telekom a több mint 1 százalékos erősödésével kilógott a sorból. A távközlési papír jó teljesítményében szerepet játszhat, hogy a cég javította az eddigi kilátásait. 

"A Magyar Telekom a korábbi 5-10 százalékról 10-15 százalékra javította az idei évre vonatkozó árbevétel- és EBITDAaL-célszámait. A társaság szerint továbbra is erős a kereslet a mobiladat és a vezetékes szélessávú szolgáltatások iránt. A kedvezőtlen gazdasági környezet ellenére az előfizetők számának növekedése és az ügyfelek költései továbbra is kedvezően alakulnak. Véleményünk: A hír mindenképp pozitív, és alátámasztja a részvényárfolyam közelmúltbeli alakulását. A bevételek és az EBITDAaL várhatóan azonos mértékű növekedése arra utal, hogy az inflációkövető áremelés biztosítja a marzsokat" - írták az erstés elemzők

Árfolyamok és grafikonok

Európában a szakértők vegyes nyitást vártak, miután a befektetők még mindig a magas inflációra, a az emelkedő kötvényhozamokra és a gazdaság bizonytalan „egészségi állapotára” figyelnek. A frankfurti DAX, a párizsi CAC és a londoni FTSE-100 minimális erősödéssel kezdte a napot szerdán, 11 óra körül 0,01-0,2 százalékos pluszban voltak. 

Mi történt máshol? 

A budapesti és az európai nyitás előtt, a keddi amerikai kereskedés lejtmenetet hozott mégpedig azért, mert a befektetők attól tartanak, hogy a Fed kényelmetlenül hosszú ideig magasan tarthatja a hitelköltségeket.

A Dow Jones Industrial Average tőzsdeindex rossz napot zárt kedden azt követően, hogy a friss statisztikai adatok szerint a lakáseladások rosszabbul alakultak a vártnál és a fogyasztói bizalom gyengült az Egyesült Államokban - derül ki a CNBC és a Reuters összefoglalójából. A mutató 1,14 százalékkal esett, amivel március óta a legrosszabb napját zárta az index. Az S&P-500 1,47 százalékkal gyengült és június közepe óta először 4300 pont alá került. A Nasdaq Composite 1,57 százalékot veszített értékéből.

Bizonytalan, meddig marad a magas alapkamat

A Fed kénytelen lehet tovább emelni alapkamatát, hogy megfékezze az inflációt – mondta Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója, amivel tovább erősítette a pesszimista hangulatot. A banki részvények 1-2 százalékkal gyengültek. Mindez azt jelenti, hogy 2023 szeptembere negatív hónapként vonul be a tőzsdei almanachokba. A Nasdaq Composite összesen 7, az S&P 500 és a Dow Jones több mint 5, illetve 3 százalékkal zsugorodott szeptemberben. A hosszú távú rossz hangulat egyik okozója a Fed megjegyzése, miszerint a makacsul magas infláció miatt 2024-ben kevesebb kamatcsökkentésre kerülhet sor. Erre a hírre a tízéves amerikai államkötvények hozama a gyengülő kereslet nyomán 2007 óta nem látott szintre nőtt.

A befektetők továbbra is bizonytalanok, idegesek. Nem tudják, mit üzen a kötvényhozamok emelkedése az amerikai gazdaság jövő évéről, a tőzsdei árfolyamok várható alakulásáról, a Fed pontos szándékairól és a dollár értékének alakulásáról – mondta Sam Stovall, a CFRA Research pénzügyi tanácsadó cég vezető elemzője. Szerinte a tisztánlátás hiányában biztonsági játékot játszanak, rigorózus mérlegelés után döntenek befektetéseikről.

Ami a következő napokat illeti nyitott kérdés, hogy az amerikai kongresszus milyen lépéseket tesz a költségvetés hitelfelvételi plafonjának megemelése érdekében, amivel elkerülhető lenne az állami intézmények egy részének ideiglenes bezárása. Az október kétarcú hónap. Hozott már összeomlásokat, 1929-ben és 1987-ben, de az évkönyvek úgy is számon tartják, mint „bear killer” hónapot. Mindenesetre az amerikai piacon uralkodó hangulat valamennyi piacon, így a budapesti börze és a forint teljesítményére is hatással lesz.  

Mi lesz az irány októberben? Fotó: Pixabay
Mi lesz az irány októberben? Fotó: Pixabay

Az ázsiai tőzsdéken egyébként felemás volt a kép, miután az amerikai kötvényhozamok sokéves csúcsra emelkedtek és az ottani befektetőket is aggasztja, milyen hatása lehet annak, hogy a Fed alapkamata bizonytalan ideig magas maradhat.  A kínai ipari vállalatok profitja a hivatalos adat szerint 11,7 százalékkal zuhant 2023 első nyolc hónapjában az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. Ausztráliában augusztusban az üzemanyagok drágulása miatt megugrott az infláció. Az elemzők azonban éppen erre számítottak.

Az ázsiai kereskedés első felében az MSCI Asia-Pacific index, amely Japánt leszámítva tükrözi a térség tőkepiacainak alakulását, 0,1 százalékkal erősödött. Ezzel együtt szeptemberben összesen 3,7  százalékot veszített értékéből. Az ausztrál részvényárfolyamok 0,25 százalékkal gyengültek. A japán Nikkei tőzsdeindex 0,47 százalékkal csökkent. A kínai blue-chipeket tartalmazó CSI300 index 0,41 százalékkal nőtt a kereskedés elején, a hongkongi Hang-Seng pedig 0,8 százalékkal erősödött.

Egy dollárért 149,06 jent kellett adni, ami arra ösztönzi a befektetőket, hogy rajta tartsák a szemüket a japán valután. Szakértők szerint ugyanis a 150-es határ vörös vonal a tokiói jegybank szemében. Ha ezt átlépné a jen, akkor beavatkoznának a további gyengülés megakadályozása érdekében.

Kissé erősödött az olaj jegyzése

Az olaj jegyzése kissé erősödött a szerda reggeli tőzsdén kívüli kereskedésben, miután kedden kéthetes mélypontra csökkent az ár. A befektetők a szűkebb kínálatot és a bizonytalan gazdasági kilátások miatt nehezen megjósolható keresletet hasonlítják össze, és ezúttal arra a következtetésre juthattak, hogy az előbbinek lesz erősebb a hatása. Az amerikai WTI jegyzése 0,34 százalékkal, hordónként 90,7 dollárra ment fel. A Brentért hordónként 94,26 dollárt kellett adni.

A földgáz ára a holland energiatőzsdén hullámzó kereskedésben 41 euró/kWh körül alakul. A hullámzás a bizonytalan szállítások miatt tovább folytatódhat. Az európai gáztárolókat ugyan a téli szezon október 1-jei kezdete előtt kapacitásuk 95 százalékáig feltöltötték, ám ez az időszak március végéig tart, így betárolt mennyiség önmagában nem elég az igények kiszolgálására. 

Az arany kurzusa tovább gyengült az erős dollár és az emelkedő amerikai dollár kamatok miatt az Erste piaci kommentárja szerint. A 10 éves dollárhozam 4,58 százalékon van, ami jóval magasabb, mint évek óta bármikor. Az arany esését a kínai befektetők vásárlásai sem tudták megfordítani: a sanghaji árak közel 100 dollárral magasabbak, mint a nemesfém amerikai jegyzése, mivel a növekvő makrogazdasági kockázatok miatt a kínai befektetők egyre inkább az aranyvásárlás mellett döntenek. A befektetők továbbra is a Fed politikáját és az amerikai dollár kamatok alakulását figyelik.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptopiac főszereplőinél alig történt változás, lényegében stagnálásról volt szó. A Bitcoin ugyanis mindössze 0,04, a Tether 0,1 százalékos pluszt tudott felmutatni, míg az Ethereum 0,2 százalékos mínuszt. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21680 21510 21690 +0,98% 21680 21690 247 730 630 HUF 2024-12-23 09:13:42
MOL 2678 2670 2680 -0,22% 2668 2680 46 986 488 HUF 2024-12-23 09:13:47
MTELEKOM 1272 1268 1274 +0,63% 1268 1272 3 586 874 HUF 2024-12-23 09:13:21
RICHTER 10500 10500 10560 +0,19% 10500 10560 2 615 940 HUF 2024-12-23 09:13:31
OPUS 505 505 505 -0,79% 504 507 3 801 640 HUF 2024-12-23 09:09:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG