Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője ma reggel is összefoglalta, mi történt és mi várható a piacokon.
Ma várható és tegnap éjjeli piacbefolyásoló események
- Egységesen csökkentek a távol-keleti tőzsdék a reggeli órákban, a hangulat kifejezetten kedvezőtlen az egyre erősebb recessziós kockázatok és a további monetáris szigorítások miatt. A japán indexek 1,1-1,2%-kal, a Hong Kong-i tőzsde 0,8%-kal, a kínai tőzsdék 0,1-0,7%-kal, a dél-koreai börze pedig 1%-kal esett.
- Mérsékelt, 0,1-0,3%-os csökkenéssel nyithatnak a meghatározó európai tőzsdék a reggeli határidős részvényindexek alapján. A befektetők a Fed pénteki Jackson Hole-i rendezvényét várják, ahol az aggodalmak szerint Jerome Powell Fed elnök kiállhat a további kamatemelések mellett. A hangulat amúgy is borús az európai és a kínai energiaválság miatt, amit a beszerzési menedzser indexek is megerősíthetnek.
- Tovább erősödik a dollár az euróval és a főbb devizákkal szemben ma reggel, a piacok a Fed pénteki szimpóziumára várnak, emellett több adat is irányt mutathat a héten. A kockázatkerülést tükrözi a jen és a svájci frank erősödése, az eurót pedig igen erős nyomás alatt tartja az energiaárak elszállása. Alig mozdulnak a régiós devizák, míg kissé erősödik a forint, miután a kormány határidőre elküldte az uniós források lehívásával kapcsolatos válaszait az Európai Bizottságnak.
Piaci összefoglaló
- Részvénypiacok: Egyhónapos mélypontra zuhantak az európai tőzsdék, miután a hétvégén a Gazprom bejelentette, hogy háromnapos karbantartás miatt leállítja az Északi Áramlat I. gázvezetéket, ami a befektetők aggodalma szerint nem biztos, hogy újraindul. Ennek hatására napközben 300 euró közelébe ugrottak a gázárak, tovább fokozva az európai energiaválságot. A hangulatot szintén rontotta a német jegybank elnökének, Joachim Nagelnek az üzenete, hogy az EKB-nak annak ellenére folytatnia kell a kamatemeléseket, hogy a német gazdaság recesszióba kerülhet. Esett a Carrefour francia kiskereskedelmi lánc, miután befagyasztja 100 termékének árait, a Cineworld moziüzemeltető, miután csődvédelmet kért, és az Adidas, miután a vezérigazgató bejelentette, hogy jövőre távozik.
Nagyot estek az amerikai indexek is, mivel a befektetők aggódnak, hogy Jerome Powell Fed elnök a Fed pénteken kezdődő kongresszusán megerősíti a szigorú monetáris politikai elkötelezettséget. A nemzetközi hangulatot követve kisebb mértékben, 0,66%-kal esett a BUX is, átlaghoz közeli 9,6 milliárd forintos forgalom mellett. 1,8%-kal esett az OTP, valamint 1,1%-kal a MOL, azonban 0,3%-kal emelkedett a Richter és 1,5%-kal a Magyar Telekom. Kilőtt a 4iG, miután bejelentette, hogy az állammal közösen felvásárolja a Vodafone hazai leányvállalatát.
- Devizapiacok: Jerome Powell pénteki beszédére várva a dollár áttörte a paritást az euróval szemben, majd ezt követően folytatta a menetelést. A várható szigorú hangnem hatására emelkedtek az amerikai hozamok, hozzájárulva a dollár erősödéséhez. Az eurót pedig a gázválság fokozódása tartotta nyomás alatt, mivel az energiaválság miatt egyre rosszabbak az európai gazdaság kilátásai. Meredeken gyengült a forint, egyrészt a gázválság fokozódása, másrészt az euró beszakadása, harmadrészt kedvezőtlen hírek miatt az uniós forrásokkal kapcsolatban. A forint így messze alulteljesítő volt a mérsékelten gyengülő régiós devizák közül.
- Állampapírpiacok: A magyar állampapírpiac rövid oldalán a 3-hónapos hozam 1bp-tal csökkent, a 12-hónapos hozam 4bp-tal emelkedett, a hosszú oldalon pedig az 5-éves 12bp-tal emelkedett, a hosszabbak peig 1,3bp-tal csökkentek. A 10 éves magyar referenciahozam 8,53%-ra csökkent, ezzel +729bp volt a felára a német és +557bp az amerikai azonos futamidejű kötvényhez viszonyítva. 3-hónapos dkj aukciót tart az ÁKK 20 milliárd forint tervezett értékben. Emelkedtek a német és az amerikai hozamok, így vegyesen mozogtak a transzatlanti szpredek.