Budapest a napokban nem valami vonzó
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 227,70 pontos, 0,52 százalékos csökkenéssel, 43 312,66 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 9,8 milliárd forint volt, a vezető részvények a Richter kivételével csökkentek az előző napi záráshoz képest.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek elmondta, kedden a Budapesti Értéktőzsde alulteljesített nemzetközi társaihoz képest.
Kiemelte, a vezető részvények közül egyedül a Richter tudott emelkedni, a gyógyszergyári papír árfolyama az elmúlt napokban a 8150 forintos fontos támaszt tesztelte, és kedden tovább tudott emelkedni. Ha a következő napokban 8410 forint felett tudna zárni, akkor a részvénynél egy dinamikusabb pozitív korrekció indulhatna.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei >>
Hozzátette, a nap folyamán nem érkezett árfolyammozgást befolyásoló érdemi vállalati hír. A befektetők körében a magyar piac továbbra is háttérben van, a magyar papírok iránt kevésbé érdeklődnek. Ennek oka lehet, hogy a dollár erősödése távol tartja a befektetőket a feltörekvő piacoktól, és a magyar hatósági korlátozások bejelentése bár nem okozott túl nagy eladói nyomást, azért visszatartja a nemzetközi befektetőket. Ez azonban gyorsan változhat, hiszen a forint gyengülése miatt viszonylag olcsók lettek a hazai részvények a devizában befektetőknek - mondta Varga Zoltán.
A forint jegyzése egyébként szűk sávban mozgott kedden, az euró jegyzése a hajnali, 367,50 körüli szintekről estére 366,50-re csökkent, a forint tehát minimálisan, 0,3 százalékot erősödött az euróval szemben.
Európa még a hegymenet után is tudott feljebb mászni
A nyugat-európai tőzsdéken tényleg sokkal jobb volt a nap: Londonban 0,15 százalék nyereséget ért el az FTSE-100 index és február közepe óta a legmagasabban végzett. A frankfurti DAX 0,44 százalékkal új csúcsra erősödött, a CAC-40 Párizsban pedig 0,37 százalék nyereséggel végzett. Milánóban 0,56 százalékos, Madridban pedig 0,59 százalékos indexemelkedéssel zárult a keddi tőzsdenap - mindezt úgy, hogy hétfőn is komoly erősödést láttunk Nyugat-Európában.
A hangulatot segítette, hogy az OECD felfelé korrigálta világgazdasági növekedési előrejelzését a vírusellenes oltások egyre szélesebb körű terítésére hivatkozva.
Magasból ereszkedik lassan lefelé az olajár
Az olaj ára hétfőn 14 havi csúcsra emelkedett, majd innen korrigált lefelé; kedden ezt a szintet tartotta, illetve az esti órákra valamelyest tovább csökkent az ár. A Brent ára hétfőn 2020 január első hete óta a legmagasabbra emelkedett, a WTI ára pedig legutóbb 2018 októberében látott szintet ért el. Az olaj ára a gazdasági fellendüléstől várt keresletnövekedés reményében emelkedett, valamint annak köszönhetően, hogy az OPEC+ a napokban termeléskorlátozási keretének változatlanul hagyása mellett döntött. Az év eleje óta mintegy 30 százalékkal emelkedett a nyersolaj világpiaci ára, kedden 1,5 százalékkal lett olcsóbb hétfőhöz képest.
Az arany ára a hét elején elért kilenc havi mélypontról korrigált felfelé. Az arany spot ára 1,91 százalékkal unciánként 1715,78 dollárra emelkedett.