A hétvégi törökországi puccskísérlet nyomán 6,6 százalékkal esett a török ISE Istanbul 30 tőzsdeindex, főleg a bankok és a turisztikai cégek estek, a török bankindex 8,4 százalékot zuhant.
A török líra a péntek esti 3-4 százalékos zuhanását részben kiheverte, ezúttal 1,2 százalékot erősödött az euróhoz képest, 3,2885-re. A Hurriyet Daily News által idézett szakértő szerint a török eszközökbe politikai kockázati prémium épült be a hétvégi események nyomán.
Az OTP a végén felment
Európában egyébként óvatos optimizmus volt a részvénypiacon, az EuroStoxx 600 index 0,3 százalékkal felment. A francia CAC 0,3 százalékkal esett, a brit FTSE 100 0,4 százalékkal emelkedett, a német DAX lényegében nem mozdult. Míg a lengyel és a cseh tőzsdeindex jelentősebben emelkedni tudott, a hazai BUX csak 0,1 százalékkal ment fel, azt is az utolsó percben.
Az OTP mentette meg a napot, 1,3 százalékkal 6545-re emelkedett az utolsó percekben. A Mol 17 510 forintos ára 0,2 százalékos esés, a Richter egy százalékkal 5650-re esett. A Telekom egy forinttal 447-re süllyedt. A forint viszonylag erős, pontosabban erősebb, mint pénteken, 314,90 volt az euró, hatvan fillérrel olcsóbb a péntek estinél.
Mol-célár és ARM-száguldás
Közben 19 580 forintra emelte a Molra vonatkozó célárát a Goldman Sachs. A korábbi célár 17 350 forint volt, ám a semleges ajánlását megtartotta az elemzőház - írta a KBC Equitas.
A brit ARM Holdings 41 százalékkal ment fel, mivel Masayoshi Son, a japán Softbank-konszern vezére 29 milliárd euróért fel akarja vásárolni. Részvényenként 17 fontot kínál érte, ami 41 százalékkal van a pénteki záróár felett.
Tovább mehet a Dow Jones?
Az Equitas szerint brutális kitörést mutatott a Dow Jones index a múlt héten. „Az amerikai blue chipeket tömörítő index több sikertelen próbálkozást követően végre áttörte a 18 100 pontos ellenállást, amellyel történelmi csúcsra szárnyalt. Közben javában dübörög a gyorsjelentési szezon Amerikában, és az elsődleges tapasztalatok alapján ez akár további lendületet is adhat az indexnek” - írja a cég hírlevele. A cég egyébként nemrég emelte 6300 forintra a Richter fair értékére vonatkozó becslését a korábbi 6000 forintról.
Belevehetünk az esésbe
Az Erste szerint az S&P500 és a Dow Jones indexek továbbra is történelmi magasságokban, a rally egyelőre töretlen. A 20 és 30 napos mozgóátlagoktól már látványosan elszakadt az S&P 500, ezért nem lenne meglepő egy korrekció a közeljövőben. A kitörés a trend megerősítését is jelenti, ezért az esésben a vételi pontokat érdemes keresni a Dow Jonesnál.
Az Equilor szerint csütörtökig kell várnunk, hogy választ kapjunk arra, mit gondol az EKB a brit népszavazás eredményének várható hatásairól. A központi bank a várakozások szerint nem változtat majd az alapkamaton, ennek ellenére szoros figyelem övezheti majd a kamatdöntést 14:30-kor követő sajtótájékoztatón elhangzott várakozásokat.
Jönnek a gyorsjelentések
Az Equilor azt is írja, hogy gyorsjelentésekben most is gazdag hetünk lesz, a Bank of America, a Morgan Stanley és a Goldman Sachs számaiból pontosabb képet kaphatunk az alacsony kamatkörnyezet a nagybankok eredményességére gyakorolt hatásáról. Az autógyártók közül a General Motors és a Daimler jelent a héten, de megismerhetjük majd a Novartis, a Netflix és Microsoft legfrissebb eredményeit is.
A nyersanyagoknak rossz napjuk volt, az arany és az ezüst, a kőolaj és a réz egyaránt süllyedt. A WTI 46, a Brent 47 dollár alá esett kicsivel, ez 1,4 százalékos csökkenés.
Az amerikai tőzsdék megint emelkedéssel kezdték, az S&P 500 0,2, a Nasdaq 0,5 százalékkal emelkedett.