Forrás: www.wikipedia.org |
Lépést kell tartania az időkkel - a CME-nek, azaz a Chicago Mercantile Exchange-nek. Sokkal hatékonyabb az elektronikus hálózaton kereskedni, mint a tőzsdén, ezért a forgalom 90 százaléka már átkerült oda. A maradék lényegében hagyománytiszteletből zajlik még a maradó pitekben, főleg az opciós kereskedés. Nyilván az is már csak ideig-óráig: és a brókerek viszonylag kis száma miatt már ez sem olyan látványos, mint régebben.
Egyidős a vasúttal
A chicagói tőzsde akkor jött létre, amikor a vasút megépítése lehetővé tette, hogy a rengeteg gabonát a városba hozzák, ott tárolják, majd őröljék. Így a gabona kereskedelme is a városba került, amihez óhatatlanul szükség volt egy hatalmas, központosított piacra. Ebből a célból 1848-ban alapították a CBOT-t, a Chicago Board of Trade-et, majd 1872-ben a CME elődjét, a Chicago Produce Exchange-et. Hatalmas termekben kezdődött meg a kereskedés jövőbeni szállítású gabonára.
A forgalom úgy megnőtt, hogy a CBOT egy 45 emeletes épületet húzott fel az intézmény számára, benne az óriási teremmel. 1930-ban Herbert Hoover elnök nyitotta meg szimbolikusan a kereskedést az új helyen. 2007-ben a két tőzsde egyesült: ekkor a CME épületéből is ide költöztek át a brókerek.
A fénykor
A 20. század második felében már több ezer kereskedő jelent meg a teremben, a pit-ekbe zsúfolódva, ahol a legkülönfélébb kézjelzésekkel és kiabálásokkal kereskedtek, és természetesen az sem volt mindegy, melyik lépcsőfokon állnak. Sokan színes zakót vettek fel közülük, hogy látványosabbak legyenek, könnyebben tudjanak kötni, kiemelkedvén a tömegből.
A gabonák mellé becsatlakoztak a devizákra és értékpapírokra köthető határidős ügyletek és opciók is, nem beszélve az indexekre kötött derivatív ügyletekről. A sok milliárd megkötött kontraktussal gazdagságot hoztak a városba, és olyan sok brókerre volt szükség, hogy szinte bárki számára nyitva állt a karrier, aki egy kis tehetséget mutatott. Ma már csak pár száz bróker tartja életben a nyílt kikiáltásos kereskedés hagyományát, még ideig-óráig.
Elárvul
A CME a világ legnagyobb tőzsdéje, és az utolsó 20 évben a kereskedés fokozatosan átvonult a felhőbe. Miután innentől fogva nem számít a földrajzi elhelyezkedés, sok brókercég és kereskedő elvonult Chicagóból, így a város tőzsdei szempontból kezd elárvulni. Korábban több ezer bróker és több tízezer, a tőzsdén és a brókercégeknél dolgozó kollégájuk töltötte vidáman szabadidejét és szórta pénzét a városban.
A tőzsde még nem tudja, mikor zárja be az utolsó 13 pitet, feltehetőleg pár éven belül. Így végleg véget ér a tőzsdetermek egyedülálló hangulata, ahogy az nálunk is történt 2000-ben, mindössze 10 évvel a tőzsdenyitás után. Egy egyedülálló világ szűnik meg, legnagyobb bánatára azoknak, akik még részt vettek benne.