Az európai uniós tőkepiaci felügyelet, az ESMA pénteken jelentette be, hogy Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Belgium péntektől betiltja tőzsdéin a short ügyleteket. A korlátozás a legnagyobb, tőzsdén forgó bankok és vállalatok értékpapírjaival való kereskedésre vonatkozik.
Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szóvivője az MTI-nek annyit mondott: a felügyelet nem tervezi a shortbetiltást. Mint mondta, nincs információja ilyen irányú jogszabályalkotói szándékról sem.
Varjú Péter, az Erste üzletkötője szerint nem a shortolók miatt "omlik" a piac, jellemzően azok adnak el sok papírt, akiknek az a "kezében" van, de megijedtek.
Leszögezte: a piaci körökben úgy vélik, a shortos a legjobb vevő, mert amikor mindenki csak eladni akar, akkor a korábban shortolók akarnak először venni. Az üzletkötő szerint a shortbelitás nem old meg semmit, hiszen ha a piac nem lát jövőképet, akkor úgysem jönnek a vevők, eladók pedig úgy is lesznek. A shortosok ilyenkor stabilizálni tudnak egy piacot, nem pedig szétverni, hiszen a zárással profitot akarnak realizálni - emelte ki.
Míg Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Belgium a határidős shortot tiltotta be, Németország a részvények, államkötvények és CDS ügyletek kapcsán a naked short betiltását tartaná szükségesnek egész Európában. |
Varjú Péter szerint a mostani válság megoldása az lehet, hogy stabilizálódnak a gazdaságok, ha makro és vállalati oldalon visszatér a hit, ha a politikusok jövőképet tudnak felmutatni.
Rózsa Balázs, az OTP kereskedelmi részlegének vezetője azt mondta: a magyar piac követi a nemzetközi piacokat, ha a shortbetiltás az érintett országokban eredményes lesz, akkor az itthon is érezteti a hatását. Kiemelte: az intézkedéssel azok helyzetét nehezítették meg, akik szándékosan arra játszanak, hogy essenek a piacok, és úgy realizáljanak profitot.
Leszögezte: adminisztratív intézkedésről van szó, amely a spekulatív részét talán tudja kezelni a helyzetnek, de a komoly piaci folyamatokat csak ideiglenesen tudja befolyásolni.
Varjú Péterhez hasonlóan Rózsa Balázs is úgy vélekedett: a fő kérdés az, hogy tud-e stabilizálódni a piac. Meg kell majd nézni, hogy egy kevésbé ingadozó időszak után a piac milyen irányt vesz.
Más elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy nem a magyar makrogazdasági helyzettel, nem a magyar tőzsdei cégekkel, értékpapírokkal van probléma, a nemzetközi válság érezteti a hatását a Budapesti Értéktőzsdén is. Szerintük olyan országokban van értelme betiltani vagy korlátozni a shortolást, ahol a probléma forrása van. Magyarország nyugodt, ezt jól mutatják a magyar állampapír-piaci adatok.
MTI