A Statfjord a Statoil 600 ezer tonnás furótornya a norvég partoknál |
Az amerikai szünnap miatt viszonylag csendesek voltak a tőzsdék, rájuk is fért már az utóbbi hetek őrült ingadozásai után. A kínai indexek reggel megint mintegy két százalékot estek. Az európai tőzsdék ennek ellenére 0,5-0,7 százalékkal emelkedtek, az amerikai indexek tőzsdén kívüli, határidős, nem hivatalos árai is fél százalékos pluszban voltak az Investing.com szerint.
A BUX index lényegében nem ment sehová, egész nap a nulla körüli szűk sávban keringett. A Mol szép emelkedést mutatott, de délután ennek felét visszaadta, így 0,4 százalékos pluszban végzett.
Az OTP szerény veszteséggel forgott a nap nagy részében, 0,2 százalékos mínusszal búcsúzott. A Richter és a Telekom is negyed százalék körüli süllyedést mutatott fel. Két százalék feletti mértékben esett a CIG Pannónia és a Zwack.
További árfolyamok>>>>>> |
A Bloomberg azt írta, hogy nemrég május óta nem látott alacsony szintre süllyedt a kőolajra kötött short (eladásra játszó) üzletek száma. Ez valószínűleg azt jelenti, amit már sejteni lehetett, hogy a közelmúltban látott hatalmas rallyt – pár nap alatt mintegy 30 százalékkal drágult az olaj – a spekulációs jellegű short üzletek zárása okozta. (Azaz a korábban eladott olajat olcsóbban visszavették.) Tehát nem a valódi, fizikai kereslet.
A sok shortzárás után pedig vélhetően kevés maradt a vevő, így érthető, hogy hétfőn délután több órás tétovázás után zuhanni kezdett az olaj árfolyama. Az Investing.com szerint ismét feléledtek a félelmek a globális gazdaság visszaesésével, a túl nagy olajkínálattal kapcsolatban.
A WTI 2,4, a Brent 2,7 százalékos mínuszban járt kora este. Kissé gyengültek a nemesfémek is, a réz viszont drágult egy százalékkal.
További árfolyamok>>>>>> |
Itthon az euró 90 fillérrel lett drágább, 314,50-re emelkedett az árfolyama, ami azonban nem nagy kilengés az utóbbi napokhoz, hetekhez képest. A nemzetközi devizapiac viszonylag csendes volt, az euró/dollár sokáig sehová sem ment, majd kissé gyengült a dollár.
A török líra ismét gyengülni kezdett, egy százalék feletti mínuszban is volt a nap során, amiben a kurdokkal való újabb összetűzéseknek is szerepe lehetett. De a rubel, a brazil reál vagy a maláj ringgit értéke ennél is jobban süllyedt.