Az amerikai részvénypiac elszakadt a külvilágtól. Az utcákon folyó tüntetések, zavargások, szociális nyugtalanság ellenére, amelyek végigsöpörnek Amerika városain, tovább kapaszkodik felfelé. Egyes városokban kijárási tilalmat vezettek be, különböző vállalatok zárják be üzlethelyiségeiket, és egyelőre a gazdaságból sem érkeztek igazán jó hírek - írta ma a SeekingAlpha.
A gazdaság újranyitásával kapcsolatos várakozások azonban emelték a légitársaságok, a kiskereskedelmi cégek és a luxusutakat kínáló hajózási vállalatok árfolyamát. Az olaj lassan tovább drágult, az energiacégek, egyéb nyersanyagvállalatok és a pénzügyi szolgáltatók is a nyertesek közé tartoznak. Az egészségügyi, telekommunikációs és technológiai cégek viszont ma lemaradtak.
Lemaradó a BUX, kiugró az OTP
Az S&P 500 részvényindex 0,2 százalékos, a Dow Jones ipari átlag 0,5 százalékos pluszban van. A Nasdaq Composite viszont fél százalékkal esik. Európában azonban végképp kiváló a hangulat, a hétfőn zárva tartó Frankfurt DAX indexe a hétfői és a keddi napot összevonva teljesíti és 3,7 százalékkal ment fel. A francia index kettő, a brit mutató 0,9 százalékkal emelkedett. Az olasz, spanyol, portugál tőzsde is két-három százalékkal ugrik.
Itthon a BUX index csak 0,25 százalékkal tudott emelkedni, pedig az OTP 4,2 százalékkal 10 800-ra drágult. A Mol viszont 2,7 százalékkal esett, amiben egy leminősítésnek is szerepe lehetett. (Amint délelőtt írtuk, a Goldman Sachs elemzője 1700 forintra csökkentette célárát.) A Richter is 2,4 százalékkal esett. Gyorsjelentése után az Opus három százalékkal drágult, a Magyar Telekom pedig 0,8 százalékkal ért többet.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint sokat erősödött az ünnep alatt, ma is 345,80 az euró ára. Az amerikai dollár viszont határozottan csökkenő pályára állt az utóbbi napokban.
Autógyártók nagy napja
A vételi kedvet egyrészt az erősítette ma, hogy az élet Nyugat-Európában jórészt normalizálódik látszik. A német N-tv.de szerint azonban a piacok további kormányzati és jegybanki beavatkozásokra is várnak, amelyek a gazdaság szekerét kihúznák a kátyúból. Csütörtökön az EKB adhat új impulzust a piacoknak.
Németországban pedig új gazdaságélénkítő csomagon dolgoznak. Állítólag 80-100 milliárd euró közötti lesz ennek mérete, az erről folyó tárgyalások valószínűleg nem fognak ma befejeződni. A csomag részét képezheti az autóvásárlások támogatása is, emiatt a DAX-ot az autógyártók húzták. A Daimler 7,7 a BMW 5,2, a Volkswagen 5,7 százalékkal száguldott.
Oroszország is új gazdaságélénkítő csomagot jelentett be. Két év alatt mintegy 65 milliárd euró értékű támogatást osztanak ki a kormányzat szerint. Ehhez azonban át kell írni az ország pénzügyi terveit. Oroszország az USA és Brazília után már a harmadik legtöbb koronavírus-fertőzöttet regisztrálta a világon.
Elvesztegetett évtized következik?
Amerika elvesztegetett évtizedéről, a válságból való sok éves lassú kilábalásról ír a CNN Business. Az elemzés forrása az amerikai Kongresszus gazdasági, költségvetési szervezete, a Congressional Budget Office. A szervezet szerint a járvány a következő tíz évben 7900 milliárd dollárral, a GDP három százalékával csökkenti majd a gazdasági növekedést a saját januári előrejelzéseikhez viszonyítva. Az infláció beszámítása nélkül a kár már 15 700 milliárd dollár, vagyis a GDP 5,3 százaléka (vagy “15,7 trillió dollár”).
A kár főként a vállalatbezárások és a társadalmi távolságtartás okozta csökkentett fogyasztói kiadások miatt keletkezik. Ezenkívül az energiaárak közelmúltbeli csökkenése várhatóan súlyosan visszaveti az ágazatban történő beruházásokat. A legfrissebb gazdaságmentő intézkedések, amelyek több mint kétezer milliárd dollár ösztönzőt tartalmaznak, csak részben enyhítik a gazdasági visszaesést - mondta a CBO. De figyelmeztettek, hogy az előrejelzések körül szokatlanul nagyfokú bizonytalanság áll fenn. A világjárvány lefolyása ismeretlen, és nem világos, hogy a gazdaság hogyan reagál.
Egekben az űrúttörők
Neil Shearing, a Capital Economics csoport vezető közgazdásza szerint a talpra állás valószínűleg lassú és egyenetlen lesz. A cég előrejelzési horizontjának végén, 2022-ben valószínűleg a legtöbb gazdaság GDP-je még mindig elmarad a vírus előtti pályától.
Az Elon Musk nevéhez fűződő SpaceX sikeresen eljuttatott két űrhajóst az űrbe. Ez legalább két másik társaság, a Tesla és a Virgin Galactic árfolyamát is az egekbe lőtte hétfőn. Kedden a Tesla már pár százalékkal esik, a Virgin Galactic viszont 8 százalékkal zuhan. Alapítója, Richard Branson ugyanis bejelentette, hogy 25 millió részvényt ad el bajban levő vállalatcsoportja megmentése érdekében.