Tegnap kora este megegyeztek az amerikai törvényhozók a költségvetési plafon emeléséről, de a tőzsdéket ez sem tudta lényegesen jobb kedvre deríteni az USA-ban. Az S&P 500 index négy százalékkal süllyedt szeptember során, ami a legrosszabb hónap volt január óta.
Ma Európában is kellemetlen a folytatás, a német DAX 15 ezer, az EuroStoxx 50 index 4000 pont alá is lecsúszott az első órában. A német beszerzésimenedzser-indexet kissé lefelé korrigálták, ami rossz hír, az ipart főleg a szűk keresztmetszetek húzzák vissza.
Később némileg javult a helyzet és ismét az említett határok fölé kerültek a mutatók, de így is 0,7 százalék a német és a brit, 0,5 százalékos a francia index süllyedése. Az amerikai határidős indexek is hasonlóan esnek, borongós hangulatot jeleznek az ottani nyitásra.
Az OTP és a Richter állja a sarat
Itthon a BUX index szerény, 0,1 százalékos emelkedést tudott elérni, az OTP 0,3 százalékkal felfelé, a Mol hasonló mértékben lefelé húzza. A Richter is emelkedik 0,4 százalékkal, a Telekom pedig csak minimális mértékben veszít értékéből.
A forint tegnap este beerősödött és 360 alá süllyedt az euró, ma kissé tovább esik az ára, 359,10-re. A tegnapi döntés az amerikai költségvetési plafonról a dollár gyengülését, az arany drágulását hozta, ma viszont már alig vannak mozgások ezekben az eszközökben.
Jön az OPEC-döntés, de Kína a mozgatóerő
Az olaj az OPEC hétfői ülése előtt kissé süllyed, sokan attól tartanak, hogy a magas árszintet kihasználva növelik majd a kitermelést. Ám a folyamatok mögött valójában Kína áll az Erste Befektetési Zrt. szerint, ez drágítja az olajat.
A kínai kormány arra kérte az energiacégeket, hogy mindenáron biztosítsák az elégséges ellátást a téli hónapokban. Kínában komoly áramkimaradások voltak a héten, részben az alacsony kőszén-tartalékok miatt. A hír hat az olaj keresletére is, az ország a nyersolajhoz is hozzányúlhat a téli időszakban.
Széllel szemben száguld a BMW
A BMW az idén már másodszor javított előrejelzésein, így a részvény a 40 elemű DAX azon pár tagja közé tartozott, amely pluszban tudott nyitni. (Később azonban szerény mínuszba csúszott.) A fő kérdés az EBIT-marzs, amelyet korábban 7-9 százalékra tettek, ezt most 9,5-10,5 százalékra módosították az “automobil-szegmensben” – írta a Finanzen.net.
Egy kereskedőt idéznek, aki szerint a piac számított a marzs megemelésére, de enneél valamivel alacsonyabb értékeket vártak.
Feldarabolja magát a Daimler
A Daimler ma közgyűlést tart, ahol a cég kétfelé bontása van napirenden. Ezt már régóta tervezik, az egyik felében (Mercedes-Benz AG) a személygépkocsi-üzletág, a másikban a teherautók és a buszok gyártása kapna helyet (Daimler Truck AG). A cél, hogy a szétválasztás után a két részegység értéke egyaránt növekedjen – mondták az N-Tv.de videóriportjában.
A prémium személyautók üzletágában a Daimler főleg az elektromos meghajtásra és a szoftverekre összpontosítana. A teherautók terén a piacvezetés megtartása, megszerzése cél, de az automata vezetés terén is “fordulat előtt állnak” – hangzott el. A feldarabolás menetrendje részvénykibocsátást (IPO-t) is tartalmaz. A részvény ma csekély mínuszban van.
Az egész világ elektromos járműveken fog utazni – összegezte a Daimler filozófiáját a konszern kutatási vezetője, Markus Schäfer az N-Tv.de portálnak.
Vallatták a Facebook-ot
Erős vádak hangzottak el a Facebook tegnapi szenátusi meghallgatásán, amelynek fókuszában a Facebook és az Instagram a gyerekek mentális egészségére gyakorolt hatása volt – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A politikusok a vállalat belső kutatását emelték ki, mely szerint a cégnél tudtak a platformok gyerekeket érintő negatív hatásairól, mégsem történt érdemi változás.
Nem járt sikerrel a Zoom
Nemmel szavaztak a Five9 részvényesei a Zoom felvásárlási ajánlatára. A döntés értelmében meghiúsult a Zoom 14,7 milliárd dollár értékű, részvényalapú akvizíciós kísérlete a felhőalapú ügyfélszolgálati rendszert fejlesztő vállalatra.
A videokonferencia-szoftvert fejlesztő vállalat terve az volt, hogy a koronavírus-járványt követő részvényár-emelkedést kihasználva szélesítse tevékenységét. Tegnap 1,6 százalékot emelkedett a Zoom részvénye – írta az Equilor.
Powell nem akarja betiltani a kriptókat
Jerome Powell, az amerikai Federal Reserve elnöke kijelentette, hogy nem kívánja betiltani a kriptodevizákat, de azt is hozzátette, hogy a “stabil érméknek” (stablecoin) erősebb felügyeleti ellenőrzésre van szükségük.
Az alkalom az volt, hogy Ted Budd republikánus szenátor, a kriptók régi támogatója kérte Powellt a Kongresszusban, tisztázza a júliusi meghallgatáson tett nyilatkozatait. Akkor ugyanis azt mondta, hogy a Fed digitális valutájának (CBDC) kifejlesztése feleslegessé teheti a privát kriptodevizákat.
Mitől megy fel ma a bitcoin?
A ma ismét 3-5 százalékos pluszban levő főbb kriptodevizákra több más hír is jó hatással lehetett. Így:
- Az amerikai törvényhozók megszavazták a költségvetési plafon emelését.
- Chamath Palihapitiya, a Facebook egykori vezérigazgatója ki jelentette, hogy a bitcoin már rég leváltotta az aranyat.
- Gary Gensler, a SEC elnöke pozitívan nyilatkozott egy bitcoin-ETF lehetőségéről.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.