Az euró árfolyama az elmúlt egy évben csak ritkán gyengült 310 forint alá, így a jelenlegi, 312 közeli árfolyam kifejezetten jó lehetőséget teremt a nyaralásra szánt valuta beszerzésére. Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. szakértője szerint az elmúlt napokban pozitív tendencia tapasztalható a hazai fizetőeszköz mozgásában és a korábbi 316 körüli szintekről egy hónapos csúcsra ment az euró árfolyama. (Pénteken kora délután 311,90-312,50 között volt – a szerk.)
Mennyire szezonális az euró árfolyama? Kiszámoltuk, hogy a nyári hónapokban mennyire volt olcsóbb az euró az éves átlagnál, és az jött ki, hogy tényleg volt különbség az elmúlt 14 évben. Azt azonban lehetetlen előre megjósolni, hogy melyik nyáron lesz viszonylag olcsó, melyikben viszonylag drága a valutabeszerzés. Cikkünk itt olvasható. >>>>>> |
Ugyan a Fitch hazánk adósbesorolásának javításával közvetlenül nem hozott forinterősödést, de július elején a Moody's is felülvizsgálja a magyar államadósság-besorolást, és amennyiben felminősítés mellett döntenek, megnőhet a kereslet a magyar eszközök iránt, ami a forintot közvetlenül is erősítené. Szintén pozitívan hathat a forint-euró árfolyamra, ha a britek a június 23-i népszavazáson az Európai Unióban maradás mellett teszik le voksukat, ezen várakozások azonban már elkezdtek beépülni az árfolyamba és részben ennek is köszönhető a mostani erősödés.
Az Equilor szakértője ennek ellenére egyelőre kevéssé tartja valószínűnek, hogy huzamosabb ideig a jelenleginél sokkal erősebb lehet a forint. Ez pedig azt jelenti, hogy érdemes előre gondoskodni a külföldi tartózkodásra szóló valutakészletről, és akár már a mostani szinteken bevásárolni, mivel egy általános hangulatromlás könnyen visszalökheti az euró árfolyamát a 317-es szint közelébe. Ha pedig 312-ről 322-re menne fel az árfolyam, az már ezer eurónként 10 ezer forintos különbség lenne.