Az összeurópai EuroStoxx 50 index azonban fél százalékkal, a francia CAC ugyanennyivel, a brit FTSE 100 pedig 0,1 százalékkal esett, ennél is nagyobb süllyedés Dél-Európában volt. Az amerikai piacon este hat körül az S&P 500 és a Nasdaq 0,5, a Dow Jones 0,3 százalékkal ment le. A nagy vesztesek persze az olajipari részvények voltak.
Olaj le, Mol fel
Az olaj annak a hírnek a hatására zuhant tovább, hogy Szaúd-Arábia kitermelése februárban a vártnál magasabb volt. Ez kérdéseket vet fel az OPEC-megállapodás betartásával kapcsolatban. (A múlt héten már volt egy komoly esés a magas amerikai készletek miatt, erről itt írtunk.) A WTI 2,2, a Brent 1,8 százalékos mínuszban van, 47,30, illetve 50,40 dolláron, négy hónapos mélypont körül.
Budapesten a BUX index pluszban kezdett, de 0,15 százalékos mínuszban végzett, így az európai átlagnál jobban. A Mol 1,4 százalékkal 20 940 forintra ment fel, talán a tegnap bejelentett 625 forintos osztalékjavaslat hatására. Az OTP 1,1 százalékkal 8403 forintra, a Telekom 1,2 százalékkal 495-re esett. A Richter 0,3 százalékkal felfelé, 6545 forintra mozdult el.
Erősödik a forint, a kisbefektetők özönlenek
A „Mészáros-cégek”, az Opimus és a Konzum 15 és 19 százalékkal 63, illetve 107 forintra estek. (A Konzumról itt írtunk.)
A forint euróárfolyama, miután a napokban visszapattant a 313-ról, újabb 1,2 forinttal lejjebb, 311-en állt meg. A dollár kissé erősödött.
Jár a taps a kisbefektetőknek a Trump-raliért – írja a KBC Equitas, amely szerint az utóbbi hónapok amerikai tőzsdei fellendüléséért főleg az ETF-ekbe (tőzsdén jegyzett alapokba) áramló óriási kisbefektetői pénzek felelősek. Az intézmények inkább kiszálltak a piacról. „Ha már azok is a tőzsdére áramlanak, akik korábban elkerülték azt, nekünk már nem árthat vigyázni” - teszik hozzá.
Trump követői most mernek befektetni
A Marketwatch egy kommentárja nemrég egyenesen azt állította, hogy a ralit Donald Trump szavazói okozták. Hivatkozik egy közvélemény-kutatásra, amely szerint 2008 óta nem látott arány, az amerikaiak 42 százaléka bízott az USA idei gazdasági fellendülésében. Csakhogy a republikánusok, konzervatívok körében ez most 74 százalék, míg egy éve csak 15 százalék volt. Egy másik felmérés szerint pedig a Trump-szavazók háromnegyede bízott a részvénypiaci fellendülésben.
Számos konzervatív szavazó sok éve már, hogy elkerülte az amerikai részvénypiacot, mert nem bíztak Obama elnök gazdaságpolitikájában, a Fed pénznyomtatását, a túlzott államháztartási hiányt túl veszélyesnek tartották. Ők most, bízva az új elnökben, az Obama-éra 150 százalékos részvényár-emelkedése után elérkezettnek látták az időt a befektetésre.