Az USD/RUB alakulása az elmúlt 6 hónapőban (Forrás: Yahoo Finance) |
Oroszok, magyarok, törökök nyertek az olajár emelkedésén
Londoni pénzügyi elemzők szerint a feltörekvő európai térség "sztárjává" tette a rubelt a valamelyest emelkedő olajár. A Capital Economics szerdai helyzetértékelésében kiemeli, hogy - helyi valutákban számolva - a térség mindegyik tőzsdéje erősödött az elmúlt hónapban, mégpedig nagyobb mértékben, mint a globális feltörekvő régió egészében. Különösen Magyarország és Törökország teljesített jól: a két ország tőzsdéin 7-8 százalékos indexemelkedéseket mértek.
Az európai feltörekvő gazdaságok valutáinak zöme ugyanakkor jórészt stagnált, kivéve a rubelt, amely kirívó teljesítményt mutatva nem csupán Kelet-Európában, hanem a globális feltörekvő térség egészében is a legnagyobb mértékben erősödött, az emelkedő olajáraktól hajtva - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.
De vajon meddig tart a lendület?
Joggal vetődik fel a kérdés: vajon túl gyorsan és túl magasra emelkedett az olaj ára? - írja friss elemzésében Ole Hansen, a Saxo Bank szakértője.
Forrás: Nasdaq |
A jelen helyzetben a fundamentális mutatók még nem elégségesek ahhoz, hogy tartós piaci áremelkedést eredményezzenek. Minden jel szerint a kitermelés befagyasztásával kapcsolatos hírek álltak a felfutás mögött, és még előttünk áll az április végi találkozó, ahol az OPEC-tagországoknak meg kell állapodniuk a szervezeten kívüli termelő országokkal. Amennyiben ez a megállapodás nem jön létre, annak súlyos hatása lehet az árakra.
Ezzel együtt az Egyesült Államokban várhatóan továbbra is a készletszintek növekedését tapasztalhatjuk majd az elkövetkező hetekben – valószínű, hogy a növekedés üteme lassulni fog, és a május végre egyensúlyi állapotot hoz majd.
Ezek jelenleg a piacot negatívan befolyásoló tényezők, azonban a legnagyobb gond az, hogy az elmúlt hat hétben a piacon rendkívüli mértékben megnövekedett a spekulatív célú long pozíciók mennyisége. A Brent olajra vonatkozó nettó long pozíciós állomány mostanra rekordot döntött, gyakorlatilag minden egyes short pozícióra tíz long pozíció jut. A piacokon rendre azt tapasztaljuk, hogy ha a pozíciók egyenlege bármilyen irányban túlzott mértékben eltolódik, akkor gyakran pont az ellenkező irányba ugrottak el az árak – pontosan ez a kockázat fenyegeti jelenleg az olaj piacát is.