Ahogy arra számítani lehetett, a republikánus többségű Kongresszus hamarosan megteszi a lépéseket az Obamacare hatályon kívül helyezésére, amivel több százezer ember esik el az egészségbiztosítástól. Donald Trump pedig újra beszélt arról, hogy valamilyen módon nagyobb kivetéseket szabna ki gyógyszeripari cégekre.
A Fidelity International elemzői korábban lapunknak is elmondták, az egyébként évek óta átlagon felül teljesítő egészségügyi szektor befektetői már a kampányidőszakban megijedtek a várható adóemelésektől és csökkentették kitettségüket, bár a befektetési alapkezelő szakértői azt is megjegyezték, hogy az Obamacare eltörlése nem lesz nagy érvágás ezeknek a cégeknek, ha pedig haza kell hozniuk a külföldi leányokon keresztül elért profitot, az kifejezetten kedvező lehet a részvényeseknek.
Egy szavába kerül
Most, hogy Donald Trump nemrég újra felmelegítette a témát, kíváncsiak voltunk, hogy kell-e az amerikai egészségügybe fektetőknek aggódniuk, ezért a hazai befektetési szolgáltatókhoz fordultunk.
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint korai még a vészharangokat kongatni, a beiktatás utáni intézkedések és ármegállapodások lesznek majd a döntők a gyógyszeripari vállalatok esetében. Donald Trump néhány kommentje a biotechnológiai szektor teljes 2017-es részvénypiaci teljesítményét lenullázta igen rövid idő alatt, tehát szerinte a veszély valós. Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője úgy véli, hogy ugyan Trump a magas gyógyszerárakat ellenzi, a nagy port kavaró áremelések elszigetelt esetek voltak, ezért kérdéses, hogy mennyire lesz látható egy esetleges korlátozó lépés a cégek árbevételeire.
Abban mindkét szakértő egyetért, hogy szektorral kapcsolatos negatív hangulat semmiképpen sem jó a gyógyszerrészvényekre nézve, amíg nem tisztázódnak a kérdések nagy árfolyamkilengések is előfordulhatnak egy-egy megszólalásra.
Bajba kerülhet a Richter?
Hasonló a két szakértő véleménye arról, hogy milyen hatással lehet ez az Amerikán keresztül jelentős bevételeket realizáló magyar gyógyszercégre, a Richterre. Sándor Dávid elmondta, a Vraylar egyre több bevételt termel ezen a piacon, így pedig az amerikai bevételek is meghatározóbbá válnak. Ám mivel a Richter működése földrajzilag meglehetősen diverzifikált, összességében az amerikai kérdőjelek ellenére is erős éve lehet a cégnek.
Kiss Mónika szerint a milestone paymentek minden szerződés esetében kötelezően fizetendők, így itt nem lehet kiesés. Az eladott termékek alapján érkező royalty már függhet az adott szer árától, de épp a pszichiátriai készítmények esetében nem tartja valószínűnek, hogy erős lenne az árletörési kísérlet, így jelentős szektorhatásra a Richter esetében ő sem számít.