Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. MTI Fotó: Bruzák Noémi |
Az elemzői várakozásokat meghaladóan nőtt a Richter Gedeon Nyrt. árbevétele és nyeresége idén a harmadik negyedévben, a gyógyszeripari vállalat konszolidáltan 22,5 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 147,6 százalékkal nagyobb az előző évinél, árbevétele pedig 28,2 százalékos emelkedéssel 127,5 milliárd forint lett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közölt gyorsjelentés szerint. A Portfolio.hu által készített elemzői konszenzus szerint az elemzők 122,1 milliárd forint árbevételre, és 20,9 milliárd forint adózott nyereségre számítottak 2019 harmadik negyedévében.
Az idei év első három negyedévében a konszolidált árbevétel 2018 azonos időszakával összehasonlítva 14 százalékos növekedés után 369 milliárd forintot ért el. Euróban 11,9 százalékkal nőtt az árbevétel, 1,143 milliárd eurót tett ki. Az adózott eredmény 61,7 milliárd forint lett 29,6 százalékkal haladta meg a tavalyi első kilenc hónap adatát.
Az emelkedéshez a nagy- és kiskereskedelmi szegmens bővülése, a Vraylar készítmény forgalmának emelkedése, és ennek az értékesítéséhez kötött egyszeri mérföldkő bevétel járultak hozzá. A Vraylar után elszámolt jogdíj összegével, valamint az egyszeri, forgalomhoz kapcsolódó mérföldkő bevétellel korrigálva a 2019 első háromnegyed évében elért árbevétel 332,1 milliárd forintot tett ki, ami 24,8 milliárd forinttal haladta meg a tavalyi év azonos időszakának hasonló módon korrigált értékét - írták a jelentésben.
Jelentősen nőtt az árbevétel
A nagy- és kiskereskedelmi szegmens árbevétele 18,9 milliárd forinttal, 31,4 százalékkal haladta meg a 2018 első kilenc hónapja során elért értéket. A növekedés elsősorban a romániai nagy- és kiskereskedelmi szegmens 17,5 milliárd forintos, azaz 37,7 százalékos forgalombővülésének volt köszönhető.
A jelentés szerint a hagyományos készítmények forgalmában visszaesés volt a vizsgált időszakban elsősorban a szerializáció - az egyedi termékazonosító bevezetése - miatt bekövetkezett gyártási kapacitáscsökkenés miatt. 2019 első kilenc hónapja során a deviza árfolyam változások hatása 9,1 milliárd forinttal növelte a forintban kifejezett árbevételt.
Az egy részvényre jutó nyereség 332 forint volt az első három negyedévben, az előző évi 256 forint után. Az első kilenc hónap árbevétele Magyarországon 29,4 milliárd forint lett, ami forintban 3,2 százalékos növekedést jelent. Az üzemi eredmény 1,1 százalékkal nőtt, 52,1 milliárd forint volt az első kilenc hónapban. Az üzemi eredményhányad 14,1 százalékot tett ki a bázisidőszakban elért 15,9 százalékkal szemben. A csoport pénzügyi eredménye 15,6 milliárd forint nyereség volt a bázisévben elszámolt 1,57 milliárd forint nyereséggel szemben.
Az ideinél visszafogottabb béremeléssel számol jövőre a Richter - derült ki Orbán Gábor lapunknak adott válaszából. A Richter vezérigazgatója azt is elmondta, hogy a gyógyszergyártó javaslatokat tett a kormánynak a hazai egészségipar fejlesztésére.