Az ázsiai tőzsdei kereskedés vegyesen alakult szerdán azt követően, hogy az Egyesült Államok börzéi lényegében ledolgozták idei veszteségüket. Óriási ralit indított az a megállapodás, miszerint a washingtoni és a pekingi vezetés 90 napra felfüggeszti egymás elleni vámintézkedéseit és az amerikai importnál 30, a kínai bevitelnél 10 százalékra csökkentik a vámokat. A május 12-én bejelentett intézkedést követő rali azonban szerdára veszített a lendületéből. A befektetők vélhetően arra várnak, hogy a Trump-adminisztráció milyen egyezségekre jut más országok vámjai esetén. A szerdai ázsiai kereskedésben az amerikai határidős jegyzések nem nagyon mozogtak, miközben az ázsiai indexek ellentétes irányba mozogtak.
Egyesek nagyot kaszálhattak az amerikai tőzsdék hullámverésén
Ezt megelőzően, kedden a Dow Jones 0,64 százalékot veszített értékéből, miközben a szélesebb merítésű S&P-500 0,72 százalékkal, a Nasdaq Composite pedig egyes technológiai cégek jó teljesítményének köszönhetően 1,61 százalékkal erősödött – írta a CNN. Érdekesebb azonban ennél, hogy a Dow immáron csak 0,95, a Nasdaq 1,56 százalékkal marad el 2025 eleji értékétől. A befektetők mosolyogva nyugtázták azt is, hogy a fogyasztói árindex 2,3 százalék volt áprilisban. Ez 2021 februárja óta a legalacsonyabb érték, és várhatóan elnyeli a Donald Trump elnök új vámjai okozta inflációs nyomás egy részét.
A Nasdaq Composite indexnek a Nvidia adott lendületet, amelynek értéke 5,63 százalékkal ugrott meg, miután bejelentette, hogy Szaúd-Arábiai partnerekkel társul mesterségesintelligencia-projektek futtatására. A Dow Jonest a UnitedHealth Group majdnem 18 százalékos szabadesése húzta le, miután lemondott a cég vezérigazgatója. Ázsiában elcsendesült a két napon át tartó harsány vásárlási hullám A keddi lelkesedést visszafogottság követte szerdán az ázsiai tőzsdéken. A kínai részvényekre nyomást gyakorol, hogy az új amerikai vámok okozta közvetlen veszély elhárulása nyomán a pekingi kormány visszavehet gazdaságösztönzési terveiből.
A sanghaji irányadó index 0,9, a hongkongi Hang Seng 2 százalékkal erősödött. Az Alibaba és a Tencent technológiai cégek amerikai társaikat követve jól teljesítettek. A koreai Kospi 1,5 százalékkal nőtt a Samsung Electronics és az SK Hynic farvizén hajózva. Az indiai Nifty-50 határidős jegyzése az India és Pakisztán közti geopolitikai feszültség miatt nem változott. Japánban a Nikkei-225 0,1 százalékkal esett, miután a befektetők arra számítanak, hogy a Bank of Japan emeli alapkamatát. Ez a lépés erősítheti a jent, ami nem tesz jót a szigetország exportjának.
Budapest fel, Európa le
Európában a pesszimizmus uralta a szerda délelőtti kereskedést. A londoni irányadó index, az FTSE-100 ugyanis 0,2, frankfurti társa 0,4, a párizsi mutató pedig 0,7 százalékkal értékelődött le.
Fotó: Depositphotos
Közben a budapesti tőzsdén fordított volt a helyzet. A BUX 11 óra környékén több mint 0,5 százalékos pluszban volt. Ez elsősorban a Magyar Telekom bő 2 százalékos erősödésével volt magyarázható. Az OTP 0,5, a Mol 0,6 százalékos drágulást hozott össze. A kivétel a Richter volt a maga 0,2 százalékos süllyedésével.
A távközlési papír drágulása a vállalat gyorsjelentésével magyarázható. Az Erste szektorelemzője a Telekom-számokról elmondta: a cég első negyedéves árbevétele megfelelt a vártnak, míg a nettó eredmény a konszenzus felett alakult. A társaság megerősítette a 2025-ös iránymutatását. A szakember szerint a tavaly márciusban végrehajtott 15 százalékos inflációkövető díjkorrekció pozitívan hatott a 2025. első negyedéves eredményekre. A magyarországi távközlési különadó idén januári megszüntetésének köszönhetően jelentős EBITDA-növekedés tapasztalható éves szinten. Emellett jól halad a magyarországi hálózatfejlesztés.
Merre jár a forint?
Késő délelőtt a devizapiacon 404,30 forintért mérték az eurót. A dollárért pedig 359,30 forintot kértek a kereskedők.
Az erstés szakértők a forintporondon történt eseményeket kommentálva azt írták: A dollár gyengülésével párhuzamosan picit erősödött tegnap a forint az euróval szemben. Az EURHUF devizapár így 404-en zárt. A mai nyitásban sem volt nagy elmozdulás. Fontosabb piacbefolyásoló adat híján maradhat a szűk sávban való oldalazó mozgás. A fókuszban a makroadatok helyett továbbra is inkább a geopolitika van: az orosz-ukrán béketárgyalásokkal kapcsolatos hírek hozhatnak újabb mozgásokat a piacra. Ezen a téren azonban továbbra is nagyon sok a kérdőjel, miközben a vámháborúval kapcsolatosan is bármikor érkezhetnek újabb fejlemények.
Trump akarja meghatározni az olaj árát is
A Goldman Sachs elemzői arra a következtetésre jutottak, hogy Trump elnök hordónként 40-50 dolláros olajárat szeretne. Ez élénkíthetné a gazdaságot, ám fojtogatóan hatna az amerikai olajpala-termelőkre, amelyek az átlagosnál magasabb költséggel hozzák a felszínre a fekete aranyat. A Brent hordónként 66, a WTI 63 dollár felett járt szerdán reggel veszítve valamit az amerikai–kínai bejelentést követő áremelkedéséből.
A földgázzal 35 euró/MWh felett kereskedtek a hollandiai energiatőzsdén. Az árat egy hete elsősorban az hajtja fel, hogy Európa és Ázsia versenyt fut az LNG-beszerzési forrásokért. Az öreg kontinens mellett India és Kína is növelte keresletét az eladók örömére. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az arany megállíthatatlannak látszó drágulása becsapós lehet. A sárga nemesfém vásárlását ugyan stabil befektetésnek tartják, de korábbi nagy drágulásait is jelentős veszteségek követték. Az arany ára május első napjait követően csökken. Így 3254,6 dollár/uncián forgott május 14-én.
A kriptopiaci legnagyobb szereplői közül a Bitcoin 0,8 százalékos esését az Ethereum és a Solana jóval masszívabb, 3-3 százalékos zuhanása kísérte.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.