Az olaj világpiaci ára január első teljes hetének első napjaiban lejtőre került, miután az ezt megelőző héten határozottan emelkedett – adta hírül a Reuters. A Brent január 7-én a 76 dollár/hordós szint felé csúszkált lefelé, a WTI a 73 dollár/hordós értéket vette célba. Mindkét benchmark nagyjából két tized százalékponttal volt ezek fölött a szintek fölött.
Az ezt megelőző optimizmus október óta a legmagasabb szintre lökte a fekete arany árát, miután befektetők úgy látták, hogy a kínai vezetés pénzügyi ösztönzői felrázhatják szundikálásából az ázsiai ország gazdaságát. A héten tapasztalható gyenge kereskedés vélhetően technikai korrekció. A kereskedők a halvány globális makroadatokra reagálnak, amelyek aláásták a 2024 utolsó és 2025 első napjaiban tapasztalt optimizmust – mondta Priyanka Sachdeva, Phlllip Nova brókercég cég vezető elemzője.
A szakértő a Németországból és az USA-ból érkező számokra célzott. Nyomást gyakorol az olaj árára, az OPEC-en kívüli országok olajkitermelésének bővülése is, ami párosul a továbbra is gyenge kínai kereslettel. Ennek alapján az elemzők az egész 2025-ös évre azt jósolják, hogy a fekete arany világpiacára megfelelő mennyiségű kínált érkezik majd. A piaci szereplők most további makroadatokra várnak, mielőtt befektetnék a pénzüket. Ezek között a nem a mezőgazdaságban dolgozó egyesült államokbeli foglalkoztatottak keresetének alakulására vonatkozó mutató lehet érdekes, amely előre jelezheti az USA fogyasztói keresletének változását. További nagy kérdés, hogy a Fed hogyan változtatja vagy nem változtatja meg alapkamatát.
Összességében a szakértők úgy látják, hogy az év legelején tapasztalt drágulás elvesztette a lendületét. Előtérbe kerültek azok a várakozások, amelyek szerint a fizikai olajpiac nagyjából kiegyensúlyozott keresletét és kínálatát vetítik előre. Az orosz és az iráni eladások lehetséges korlátozása ugyanakkor határt szab az árak szelídülésének. Ez a szaúd-arábiai olaj februári határidős árainak növekedésén is meglátszott.