Végre kibocsátás
Az idei év első tranzakciójáról van szó, egyúttal arról, hogy tőkéhez juttat egy céget, amely azt innovációra szeretné fordítani. Végül is ez a tőzsde alapvető célja, erre gyűltek össze a Wall Streeten kezdetben a platánfák alatt, és most a BÉT is betölti újra ezt a szerepet. A tőkeemelés mértéke maximum 3 milliárd forint, de ezen túlmenően meglévő tulajdonos is eladhat, ha nagy az igény. Maximum 300 ezer részvény adható el nyílt kibocsátásban, és a zártkörű, intézményi értékesítéssel együtt 900 ezer darab részvény lehet a maximális eladott mennyiség.
Nem E-Star
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. az energiatermelési iparágban működik, melynek egy része a megújuló energia felhasználása. Ezen a ponton kell megnyugtatnunk azokat a befektetőket, akik még a rossz emlékű E-Star hatása alatt állnak: az a cég is a megújuló energia jelszavával vonzotta a befektetőket, sőt fújt nagy tőzsdei lufit, miközben gyakorlatilag a székelyföldi kisvárosok panelházainak fűtése volt az egyik lényeges tevékenység, ami nem hogy növekedést nem ad, de a biztos bukás, hisz lényegében egy szociális feladat.
Az ALTEO ennél sokkal komolyabb stratégiával rendelkező cég, amely az energia termelésben, elosztásban és értékesítésben egyaránt részt vesz elsősorban Magyarországon. Az cég 2008 óta működik: ez volt az év, amikor az energetikai piacot liberalizálták. Jelenleg 22 erőműve illetve energetikai egysége van, a cégcsoport konszolidált árbevétele tavaly 10,7 milliárd forint volt, az értékcsökkenési leírások előtti konszolidált üzemi eredménye (EBITDA) pedig 1,4 milliárd forint, amiből 200 millió forintot, azaz részvényenként 120 forintot osztalékként kifizetett.
Gyors növekedés
Idén már az első félévben 1,6 milliárd forint lett az EBITDA, a konszolidált nettó eredmény pedig 868 millió forint. A bruttó profit 37,6 százaléka származik hagyományos energiatermelésből, 20,6 százalék a megújuló energiatermelés, 36,2 százalék az energetikai szolgáltatások aránya, 2,4 százalék energiakereskedelem és 3,2 százalék egyéb tevékenység.
A cég a befolyó pénzből olyan fejlesztéseket akar megvalósítani, melyeket már nagyjából meghatározott. 38 milliárd forint értékben látnak szóba jövő befektetési célpontokat, ezen belül szeretnék a következő három évben a legjobbakat megvásárolni. Főleg a megújuló energiatermelés van fókuszban, de a piaci alapú energiatermelésben is látnak még lehetőségeket. A cég vezetésének célja a magas növekedés erős cash flow termeléssel, és szeretnék fenntartani az osztalékfizetést is.