A recesszió árnya tovább kísérti a tőzsdéket, de kamatfronton ez jó híreket is hoz. A közgazdászok már azon tanakodnak az USA-ban, hogy a decemberi kamatemelés elhibázott volt-e. Stephen Moore, Donald Trump elnök jelöltje a Fed elnöki posztjára egyenesen fél százalékos kamatcsökkentés szükségességéről beszélt egy interjúban. Ez nem jönne rosszul a részvénypiacnak.
A dráma folytatódik - újabb szavazás lehet a Brexit-megállapodásról a brit parlamentben, annak ellenére, hogy az alsóház már kétszer elutasította azt. De újabb népszavazásról és a Brexit teljes törléséről is lehet szavazás. Az EKB elnöke is megszólalt ma. Magyarázza a múlt heti döntést, amikor az EKB új hosszú távú refinanszírozási programot indított a hitelezés ösztönzése érdekében. Még jobban csúszik a negatív tartományba a német tíz éves állampapír-hozam, az amerikai kötvények „inverz hozamgörbéje“ is még csúnyább képet mutat.
Az inverz, azaz a futamidővel csökkenő hozamokat a recesszió jelének tekintik, erős a félelem, hogy egy-két éven belül recesszióba süllyedhet a gazdaság. Összességében nehéz megítélni, hogy a jó vagy a rossz hírek voltak többségben, de a tőzsdék esnek ma. Főleg az USA-ban, ahol 0,8 százalékos mínuszban is volt az S&P 500 és 1,1 százalékosban a Nasdaq indexe, később ez 0,5-0,6 százalékra mérséklődött.
Nagyot esett az OTP
A német, francia, brit indexek pár ezrelékes mínuszból majdnem nullára tudtak visszakapaszkodni. A német DAX esése végül az egyetlen pontot sem érte el. Az autógyárak és a bankok szépen mentek, az Infineon és a Bayer azonban visszahúzták as mutatót.
A BÉT vezető indexe ma alulteljesítette az európai társait, a BUX egy százalékkal esett. Az OTP 2,5 százalékkal 12 450-re, a Mol 0,6 százalékkal 3282-re, a Richter 0,1 százalékkal 5290-re süllyedt. Az Opus hat százalékkal emelkedett, az AutoWallis és a Waberer’s hasonló mértékben esett.
További árfolyamok itt láthatók
Irány a forintgyengülés?
Az euró/forint árfolyam a tegnapi ugrás után ma is emelkedett, 320,90 is volt délután az euró, de estére 319,50-re süllyedt vissza. Az euró is szakadt, 1,125-re esett az euró/dollár.
A K&H Alapkezelő „Trendmonitor“ blogján a mai cikk címe „Irány a gyengülés“, és azt írják, az MNB ugyan leheletnyit szigorított csak a monetáris kondíciókon, és hosszabb távon is a laza kamatpolitika mellett tette le a garast. Ezzel azonban kinyitotta az ajtót a forintgyengülés előtt.
A nagyon laza kamatpolitika a forintot továbbra is érzékennyé teszi minden külső hatásra. „Legyen az egy Brexit, vámháború vagy bármilyen elbizonytalanodás a feltörekvő piacokkal kapcsolatban (Törökország, Oroszország, stb.)“ - írják. Véget ért a forint szárnyalása, és újra felfelé vesszük az irányt.
Vissza 320-330 közé
„Tegnap nagy izgalmat okozott az MNB. Ugyan az egynapos betéti rátát 10 bázisponttal megemelte, mínusz 5 bázispontra, és a deviza csere ügyletek méretét is potenciálisan csökkentette 100 milliárd forinttal, ennek ellenére kihangsúlyozta, hogy egyszeri lépésről van szó, és nem feltétlenül fog folytatódni a normalizáció“ - írta az Erste Befektetési hírlevele.
„Ezen egy picit meglepődtek a piaci szereplők, és adni kezdték a forintot, ami megközelítette a technikai szintet, a 320-nál lévő ellenállást. Onnan majd valamiféle korrekciót várunk. Ugyanakkor szerintünk az EURHUF komfort tartományának 320 és 330 között kellene lennie“ - folytatta a brókercég.
Sávban, de melyikben?
A külföldi nagy jegybankok oldaláról nincs lépéskényszerben az MNB, hiszen mind az Európai Központi Bank, mind a Fed várakozó, támogató álláspontra helyezkedett - írta az Equilor Befektetési. Ugyanis „mind a növekedési, mind az inflációs kilátások lefelé mozdultak el globálisan“. A forint tavaly szeptember óta folyamatosan erősödő pályán mozog az euróval szemben.
„A 330-as szint közeléből egészen 313 alá süllyedt az árfolyam, majd a nemzetközi befektetői hangulat romlásával párhuzamosan egy éles korrekció indult. Várakozásunk szerint a következő hónapokban is sávosan mozoghat a jegyzés, egy viszonylag széles tartományon belül, a 310-325-ös szintek között. Nagyobb, trendszerű elmozdulásnak jelenleg kicsi az esélye“ - prognosztizálják.
Csúszó leértékelésben a magyar?
Zsiday Viktor az Alapblogon azt írja, „a magyar jegybank pedig láthatóan csúszó árfolyamrendszert alkalmaz (a forint lassú leértékelése az euróhoz képest), ami némiképpen tompítja a forintban számolt erős béremelkedés hatását“. Emiatt az alapkezelő arra számít, hogy az emelkedő bérek még évekig is fennmaradhatnak.
Erdogan és az összeesküvők
Erdogan fenyegetőzik, célozgat, kampányol, a líra tovább zuhan. Alighanem akkor kezdte, amikor a múlt hét végén a jegybank adataiból kiderült, a helyi lakosság nagyon sok devizát, aranyat tart. Törökországról egyrészt érdemes tudni, hogy vasárnap választások lesznek. Ilyenkor könnyebb elővenni egy jó kis összeesküvés-elméletet, mint az ország gazdaságpolitikáját vagy a lakosságot. De a dollár erősödése sem tesz nekik jót.
Miután a deviza shortolását betiltották, ma a török részvényindex zuhant igazán nagyot, közel hat százalékkal.