Bár a múlt héten négy napon át emelkedtek az indexek, ezen a héten megint fordulat jött, hétfőn lassabb, kedden gyorsuló ütemben esni kezdett az európai részvénypiac. Ma megint a Brexitről beszéltek, sok szempontból úgy tűnt, hogy jobban félnek a hatásaitól, mint korábban, recesszió kialakulásától tartanak.
Az autóipari részvények megint nagyot estek, még amiatt, hogy azt USA-ban rossz eladási számokat produkáltak. Ráadásul Németországban a Versenyhivatal (Kartellamt) is kiszállt több céghez. Ehhez jött még, hogy az EKB felszólította a Banca Monte dei Paschi di Siena olasz bankot tőkehelyzetének átgondolására, ami főleg az olasz bankokat intézte el, de a többi bankrészvény is gyengült.
Újabb sokéves mélyponton a font
A DAX és a CAC, cagy a Stoxx 600 index 1,6-1,8 százalékkal estek, a brit index 0,35 százalékkal emelkedni tudott. Ám az angol font 1,5, illetve 1,9 százalékos esést produkált az euróhoz és a dollárhoz képest, tehát más devizákban az angol részvények így is olcsóbbak lettek.
A BUX index a nap nagy részében szerény, 2-4 ezrelékes mínuszban volt, ám a nap végén mind a négy nagyobb cég részvénye meglódult, és végül 0,6 százalékos pluszban sikerült zárni. A Mol 0,9 százalékkal 16 695 forintra, az OTP 0,6 százalékkal 6319-re, a Richter 0,5 százalékkal 5728-ra emelkedett. A Magyar Telekom egy forinttal 437-re drágult. A forint is erősödött, 316,50 is volt az euró, de este már 316,80 volt az ára. Ez is húsz fillérrel lejjebb van.
Csúcson az államkötvények
Az USA tőzsdéi is rosszkedvűen kezdtek, ráadásul a hétfői szünnapot is le kellett dolgozniuk. Az S&P 500 hat órakor 0,8, a Nasdaq indexe 1,1 százalékos mínuszban volt.
A kockázatvállalási készség csökkenését jelzi, hogy az államkötvények hozamai is csökkennek, a német tíz éves már mínusz 0,15 százalékon, a svájci tíz éves mínusz 0,60 százalék alatt van. A jen is bivalyerős, 101,5 körül áll a dollárral szemben. Az arany és az ezüst viszont szünetet tartott a drágulásban, az arany stagnál, az ezüst 2,7 százalékkal 20 dollár alá esett vissza.
Hol az olajpiaci egyensúly?
A kőolaj, állítólag főleg a Brexit-recesszióval kapcsolatos félelmek miatt ismét lefelé vette az irányt, de egyre gyorsuló ütemben, a kezdeti másfél-két százalékos mínusz estére négy százalékosra emelkedett. Ez nagyjából 48 dolláros Brentet és 47 dolláros WTI-t jelent. A KBC Equitas szerint azonban a gyengülések mögött az állhat, hogy kezdenek megszűnni a korábban látott kitermelési kiesések Nigériában és Líbiában, ami megnehezítheti az olajpiaci egyensúly helyreállását és az árak tartósabb emelkedését.
Táncot jár az ezüst
Őrült táncot jár az Ezüst árfolyama – írta szintén a KBC Equitas hírlevele. „A Brexit óta 15-20 százalékos ralit lehetett látni, köszönhetően a menedékszerepnek. Ezzel együtt érdemes vigyázni ezekkel a termékekkel, mivel az ezüstnél napon belül tegnap már 7-8 százalékos volatilitást is látni lehetett, köszönhetően a rengeteg spekulatív pozíciónak.”
Forintot vegyenek
Erősödő forintra spekulálna az Erste Befektetési Zrt. „A Moody’s pénteki hitelminősítését megelőzően érdemesnek látjuk EURHUF short pozíciók nyitását, ugyanis a hitelminősítő pozitív döntése a forint erősödését válthatná ki, miközben a gyengülés irányába csak mérsékelt kockázatokat látunk. A 315-ös támaszszint törésével tér nyílhatna a forint további erősödése előtt is” – írják hírlevelükben.