Olajfúrótorony a fjordban |
Vegyesen végeztek a tőzsdeindexek Európában, a londoni irányadó mutató például 0,9 százalékos pluszban, a német DAX pedig 0,2 százalékos mínuszban volt.
A BUX a nap elején lecsorgott 21 300 pont környékére, ami egy százalékos esés, majd a nap végéig szépen lassan javulgatott, amikoris 0,8 százalékos veszteséggel búcsúzott. Az OTP 1,4 százalékkal gyengült, a Mol 0,8 százalékkal, a Richter fél, a Magyar Telekom negyed százalékot veszített. Gyorsjelentése nyomán 2,5 százalékot süllyedt az Állami Nyomda.
További árfolyamok>>>>> |
Mint az őrült, száguld az olaj
A forint a nap elején kissé gyengült, majd erősödött, a nap végén 50 fillérrel lett olcsóbb az euró, 314 forintot kértek érte. Két írásunkban is elemeztük a helyzetét, mindkettő arra jutott, hogy devizánk a viszonylag magas euróárfolyam ellenére meglehetősen stabil. (Cikkeink itt és itt.)
Elképesztő hullámvasúton van a kőolaj árfolyama. Miután három napja még sok éves mélyponton járt az árfolyam, a csütörtök késő esti árak nagyon ritkán előforduló, tíz százalékos árrobbanást mutattak. Ennek a részvényárak emelkedésén kívül az is lehetett az oka, hogy Venezuela új OPEC-ülés összehívását kérte.
Tétovázott Amerika
Amennyiben az olajtermelők szervezete vágna a kvótákon, az alaposan felbolygatná az olajpiacot és növelhetné az árakat. (Kérdés, erre mekkora az esély.) Pénteken a kőolaj ismét óriási kilengéseket mutatott, volt több százalékos mínuszban is, majd este fél hat felé ismét öt százalékos pluszban járt. A WTI ekkor 45 dollár, a Brent pár cent híján ötven dollár volt.
További árfolyamok>>>>> |
A jó csütörtöki amerikai GDP-adat után gyengébb makromutatók jelentek meg pénteken, így az amerikai indexek szerény eséssel kezdték a napot. Fél hat körül azonban az S&P 500 már 0,1 százalékos emelkedés mutatott.
Csúnya a BUX grafikonja
Egyre csúnyábban fest a BUX – írja a Concorde Trading blogja. „A mai mozgás egyáltalán nem nevezhető pozitívnak a BUX szempontjából, a grafikonon egy bearish engulfing formáció van kialakulóban”. Ha a 20 550 körüli szint elesik, akkor akár 20 000 pont alá is visszacsúszhat a BUX – írják.
Az Erste technikai elemzése sem túl optimista, a Molról azt írják, „nem érdemes azonban túlzottan optimistának lenni, egyelőre elakadt az emelkedés az ellenállásnál, és egyáltalán nem biztos, hogy véget ért már az eső időszak”. Az OTP-nél szerintük „nem fest túl jól a grafikon”, „a hónapok óta formálódó szűkülő alakzatból lefelé tört ki az OTP árfolyama a múlt héten”.
Nem túl erős az OTP
A Richternél és a Magyar Telekomnál a technikai kép alapján pozitív korrekció indult és folytatódhat az emelkedés, de amennyiben ismét zuhanás indul a piacon, abból valószínűleg ez a két papír sem fog kimaradni.
A KBC Equitas egy hajszállal optimistább, az OTP-ről közölt elemzése szerint „felfele indult meg az OTP árfolyama az 5200 forintos támaszokról, bár a lendület egyelőre nem nevezhető túl erősnek”.
Mindenki az Apple-t figyeli
Mindenki az Apple részvényével foglalkozik, amely a napokban hatalmasat esett, 117 dollárról benézett 100 dollár alá, majd ismét felfelé tört 113-ig. Az Erste azt emelte ki, hogy az Apple elmúlt kétnapi emelkedése mögött állhat, hogy a kilencedik legnagyobb short állománnyal rendelkezett a papír a Nasdaq indexben. Egy jó hírre ilyen esetben megpróbálják fordítani a pozícióikat a befektetők, ez pedig komoly emelkedéshez vezethet.
Az Apple látszólag sikeresen állt fel a padlóról, a technikai kép alapján viszont még lehet miért aggódnia a befektetőknek, a nagy adag bizonytalanságot pedig csak tetézi, hogy két héten belül jönnek az új iPhone-ok – írta a KBC Equitas. (Szeptember 9-én mutatják be ezeket.)