7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Tőzsdei cégek sorra figyelmeztetnek, hogy a többségében a piaci várakozásoknál is kedvezőbb második negyedévük után szinte holtbiztosan jön a feketeleves, a koronavírus-járvány újbóli berobbanása miatt akár jelentősen csökkenhet a termékeik, szolgáltatásaik iránti kereslet. Ezek a kockázatok még nem látszódnak a részvényárfolyamokon, az amerikai S&P 500-as például tegnap újabb rekordot döntött. Ma stagnálnak a jegyzések, s a forint is az euróval szemben az elmúlt napokban megszokott 352-353-as sávban mozog. Csak az olajárak csökkennek, ami jó hír lehet az autósoknak. Ma este érdemes lesz figyelni a Standard & Poor’s hitelminősítését Magyarországról, bár az osztályzat aligha változik.

Világszerte rekordokat döntögetnek a részvényindexek, lapunk is rendre beszámolt arról, hogy az Egyesült Államokban például a Dow Jones és az S&P 500-as is soha nem látott szintekre ment fel (utóbbi pont tegnap érte el az új csúcsát), idehaza pedig a BUX lépte át az 50 ezer pontos álomhatárt. Ha azonban átnyálazzuk a tőzsdei cégek gyorsjelentését, akkor elbizonytalanodunk a tekintetben, vajon meddig is tarthat e szárnyalás. Több társaságnál is az köszön vissza ugyanis, hogy már érzik a koronavírus-járvány negyedik hullámának negatív gazdasági hatásait, s kockázatosnak tartják, hová fut ki a történet.

Lássuk erre a legfrissebb példákat.

Az Airbnb vezetősége a vírus delta variánsa miatt a 2019-es, tehát még a járvány megjelenése előtti szinthez képest a foglalások (mind a szállás-, mind az élményjellegű) csökkenésére számít az év további részében. Korábban a Booking Holdings és az Expedia tett közzé hasonló figyelmeztetést. A borúsra festett kilátásoknak tudható be, hogy a szállásfoglalás-platformot üzemeltető cég részvényei a kedvező gyorsjelentése ellenére a csütörtöki zárás utáni kereskedésben 4,5 százalékot csökkentek.

A negyedik hullám miatt az Airbnb-nél a foglalások visszaesésére számítanak. Fotó: depositphotos
A negyedik hullám miatt az Airbnb-nél a foglalások visszaesésére számítanak. Fotó: depositphotos

Hasonló kettőség jellemezte a Disney-t. Bár a második negyedéves adatai az elemzői várakozásoknál jobbak lettek, menedzsmentje azt tartotta szükségesnek hangsúlyozni, hogy a járvány új hulláma továbbra is nagy kockázatokat rejthet. Hozzátéve: annak ellenére, hogy a tavalyi negyedik negyedévtől újraindultak a filmforgatások, jelentős töredezések láthatók az iparágon belül, melyek korlátok közé szorítják a streaming-platformok kínálatának bővülését is. Ugyanakkor ez a lehetséges negatív kimenetel – az Airbnb befektetőivel szemben – a Disney részvényeseit még nem izgatja, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a szórakoztatóipari konglomerátum papírjai a tegnapi, zárás utáni kereskedésben 5,7 százalékkal drágultak.

Nem úgy, mint a DoorDash részvényei, amelyek 5,2 százalékos bukóban hagyták maguk mögött a hét negyedik napját, miután úgy tűnik, az ő befektetőiket már most aggasztják a közeljövő kockázatai. Az étel-házhozszállítással foglalkozó amerikai vállalat is az elemzők által vártnál fényesebb gyorsjelentéssel rukkolt elő, csakhogy abban is szerepeltek a következő időszak várható kockázatai. Eszerint a harmadik negyedévben szezonális hatások miatt a cég kevesebb új fogyasztóra tehet szert, és a rendelései volumene is visszaeshet, miután a vírus jelentette bizonytalanság továbbra is érzékelhető.

E sorból az eBay annyiban lóg ki, hogy az aktív vásárlói száma már az április-június közötti periódusban csökkenésnek indult. Erre tett rá a menedzsment egy lapáttal azáltal, hogy mérsékelte a harmadik negyedévre vonatkozó kilátásait is. Az már legfeljebb a kiszámíthatatlan befektetői lélekkel magyarázható, mindezek után hogyan erősödhetett az internetes aukciós weboldalt üzemeltető cég részvényeinek árfolyama 1,3 százalékkal.

Itt nézheti meg, hogyan teljesítenek részvényei >>

A mikroról makroszintre emelkedve, az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevelének értékelése érdemel említést, miszerint a kínai kikötők zárása a delta variáns miatt jelentős fennakadásokat okozhat a világkereskedelemben, akár a tavalyihoz hasonló ideiglenes ellátási problémák is lehetnek. A Yantian kikötő zárása már a Los Angeles-i kikötő júniusi forgalmi adatain is meglátszott és a most kiadott közlemény szerint a Ningbo-Zhoushan kikötő zárása is negatívan hathat a forgalmi adatokra. A legfrissebb lezárások miatt felerősödtek a félelmek, hogy újabb kikötőkben ütheti fel a fejét a vírus, további jelentős problémákat okozva ezzel az ellátási láncban.

Eközben az amerikai energetikai ügynökség, az IEA is a világgazdaság visszaesésére készül. Jelentősen csökkentette az olajfogyasztási várakozásait az év további részére, mondván, a vírus ismételt fokozódása miatt mérséklődhet a kereslet, különösen Ázsiában. Nem ennyire pesszimista a kőolajexportáló országokat, valamint Oroszországot és a Putyinékkal szövetséges államokat tömörítő OPEC+, amely legfrissebb havi jelentésében alacsonyabb fogyasztáscsökkenésre számít, mint az IEA. A 2022-es fő irányokat illetően egyébként ugyancsak összhangban van a két szervezet: jövőre mindketten kitermelési többletre számítanak, alapvetően az OPEC-hez nem tartozó Egyesült Államok jóvoltából.

Az olajkereslet várható csökkenésére a világpiaci jegyzések lefelé fordultak, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) pénteken 11 óra magasságában 0,85 százalékos mínuszban, 68,5 dolláron állt, míg az északi-tengeri Brent fajta 0,7 százalékkal olcsóbbodott, 70,8 dollárra. Ez utóbbi a lényegesebb a hazai autósok számára, hiszen ezt veszi alapul a Mol az üzemanyagárak meghatározásánál. Márpedig a mostani érték azt vetíti előre, hogy legalább jövő péntekig változatlan maradhat a benzin és a gázolaj jegyzése.

Már csak azért is, mert a forint már napok óta lecövekelt a dollárral szemben a 300-301 közötti sávban, péntek délelőtt speciel ennek a közepéhez közel tanyázott. Hasonló stabilitást mutat a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, az uniós pénz egysége a 11 órás pillanatfelvételünkkor 352,8 forintot ért.

Friss árfolyamokat itt talál >>

Ami a hazai tőzsdei részvényeket illeti, a blue chipek közül csak a Richter volt pluszban, de az is mindössze 0,11 százalékosban, ezzel szemben az OTP 0,12, a Mol 0,16, míg a Magyar Telekom 0,8 százalékos mínuszban várta a nap további részét. Ennek következtében a BUX is enyhe, 0,13 százalékos bukóban tudta le a pénteki kereskedés első két óráját. Ezzel szemben a vezető európai indexek – a frankfurti DAX, a londoni FTSE és a párizsi CAC-40 – kivétel nélkül zöldben pompáztak, 0,3 százalék körüli pluszuknak köszönhetően. Az amerikai börzék barométerei pedig a tegnapi szintjeikhez tapadva nyithatnak ma délután.

A hét utolsó napjának estéjén azonban minket az foglalkoztathat jobban, hogy a Standard & Poor’s közzéteszi Magyarország adósbesorolásának felülvizsgálatát. Még ha az nem is ígér nagy izgalmakat, lévén, hogy az elemzői várakozások szerint maradhat a BBB osztályzat, stabil kilátással. Az Equilornál úgy vélik, a legutóbbi, februárban kiadott közleményben szerepeltetett 4,6 százalékos idei és 3,5 százalékos 2022-es gazdasági növekedési prognózist felfelé módosíthatják. Ugyanakkor felhívhatják a figyelmet arra, hogy az Európai Unióval fennálló vita, és ennek nyomán a helyreállítási alap forrásainak késése kockázatot jelent a hazai adósságszintre.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG