Világszerte rekordokat döntögetnek a részvényindexek, lapunk is rendre beszámolt arról, hogy az Egyesült Államokban például a Dow Jones és az S&P 500-as is soha nem látott szintekre ment fel (utóbbi pont tegnap érte el az új csúcsát), idehaza pedig a BUX lépte át az 50 ezer pontos álomhatárt. Ha azonban átnyálazzuk a tőzsdei cégek gyorsjelentését, akkor elbizonytalanodunk a tekintetben, vajon meddig is tarthat e szárnyalás. Több társaságnál is az köszön vissza ugyanis, hogy már érzik a koronavírus-járvány negyedik hullámának negatív gazdasági hatásait, s kockázatosnak tartják, hová fut ki a történet.
Lássuk erre a legfrissebb példákat.
Az Airbnb vezetősége a vírus delta variánsa miatt a 2019-es, tehát még a járvány megjelenése előtti szinthez képest a foglalások (mind a szállás-, mind az élményjellegű) csökkenésére számít az év további részében. Korábban a Booking Holdings és az Expedia tett közzé hasonló figyelmeztetést. A borúsra festett kilátásoknak tudható be, hogy a szállásfoglalás-platformot üzemeltető cég részvényei a kedvező gyorsjelentése ellenére a csütörtöki zárás utáni kereskedésben 4,5 százalékot csökkentek.
Hasonló kettőség jellemezte a Disney-t. Bár a második negyedéves adatai az elemzői várakozásoknál jobbak lettek, menedzsmentje azt tartotta szükségesnek hangsúlyozni, hogy a járvány új hulláma továbbra is nagy kockázatokat rejthet. Hozzátéve: annak ellenére, hogy a tavalyi negyedik negyedévtől újraindultak a filmforgatások, jelentős töredezések láthatók az iparágon belül, melyek korlátok közé szorítják a streaming-platformok kínálatának bővülését is. Ugyanakkor ez a lehetséges negatív kimenetel – az Airbnb befektetőivel szemben – a Disney részvényeseit még nem izgatja, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a szórakoztatóipari konglomerátum papírjai a tegnapi, zárás utáni kereskedésben 5,7 százalékkal drágultak.
Nem úgy, mint a DoorDash részvényei, amelyek 5,2 százalékos bukóban hagyták maguk mögött a hét negyedik napját, miután úgy tűnik, az ő befektetőiket már most aggasztják a közeljövő kockázatai. Az étel-házhozszállítással foglalkozó amerikai vállalat is az elemzők által vártnál fényesebb gyorsjelentéssel rukkolt elő, csakhogy abban is szerepeltek a következő időszak várható kockázatai. Eszerint a harmadik negyedévben szezonális hatások miatt a cég kevesebb új fogyasztóra tehet szert, és a rendelései volumene is visszaeshet, miután a vírus jelentette bizonytalanság továbbra is érzékelhető.
E sorból az eBay annyiban lóg ki, hogy az aktív vásárlói száma már az április-június közötti periódusban csökkenésnek indult. Erre tett rá a menedzsment egy lapáttal azáltal, hogy mérsékelte a harmadik negyedévre vonatkozó kilátásait is. Az már legfeljebb a kiszámíthatatlan befektetői lélekkel magyarázható, mindezek után hogyan erősödhetett az internetes aukciós weboldalt üzemeltető cég részvényeinek árfolyama 1,3 százalékkal.
Itt nézheti meg, hogyan teljesítenek részvényei >>
A mikroról makroszintre emelkedve, az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevelének értékelése érdemel említést, miszerint a kínai kikötők zárása a delta variáns miatt jelentős fennakadásokat okozhat a világkereskedelemben, akár a tavalyihoz hasonló ideiglenes ellátási problémák is lehetnek. A Yantian kikötő zárása már a Los Angeles-i kikötő júniusi forgalmi adatain is meglátszott és a most kiadott közlemény szerint a Ningbo-Zhoushan kikötő zárása is negatívan hathat a forgalmi adatokra. A legfrissebb lezárások miatt felerősödtek a félelmek, hogy újabb kikötőkben ütheti fel a fejét a vírus, további jelentős problémákat okozva ezzel az ellátási láncban.
Eközben az amerikai energetikai ügynökség, az IEA is a világgazdaság visszaesésére készül. Jelentősen csökkentette az olajfogyasztási várakozásait az év további részére, mondván, a vírus ismételt fokozódása miatt mérséklődhet a kereslet, különösen Ázsiában. Nem ennyire pesszimista a kőolajexportáló országokat, valamint Oroszországot és a Putyinékkal szövetséges államokat tömörítő OPEC+, amely legfrissebb havi jelentésében alacsonyabb fogyasztáscsökkenésre számít, mint az IEA. A 2022-es fő irányokat illetően egyébként ugyancsak összhangban van a két szervezet: jövőre mindketten kitermelési többletre számítanak, alapvetően az OPEC-hez nem tartozó Egyesült Államok jóvoltából.
Az olajkereslet várható csökkenésére a világpiaci jegyzések lefelé fordultak, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) pénteken 11 óra magasságában 0,85 százalékos mínuszban, 68,5 dolláron állt, míg az északi-tengeri Brent fajta 0,7 százalékkal olcsóbbodott, 70,8 dollárra. Ez utóbbi a lényegesebb a hazai autósok számára, hiszen ezt veszi alapul a Mol az üzemanyagárak meghatározásánál. Márpedig a mostani érték azt vetíti előre, hogy legalább jövő péntekig változatlan maradhat a benzin és a gázolaj jegyzése.
Már csak azért is, mert a forint már napok óta lecövekelt a dollárral szemben a 300-301 közötti sávban, péntek délelőtt speciel ennek a közepéhez közel tanyázott. Hasonló stabilitást mutat a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, az uniós pénz egysége a 11 órás pillanatfelvételünkkor 352,8 forintot ért.
Friss árfolyamokat itt talál >>
Ami a hazai tőzsdei részvényeket illeti, a blue chipek közül csak a Richter volt pluszban, de az is mindössze 0,11 százalékosban, ezzel szemben az OTP 0,12, a Mol 0,16, míg a Magyar Telekom 0,8 százalékos mínuszban várta a nap további részét. Ennek következtében a BUX is enyhe, 0,13 százalékos bukóban tudta le a pénteki kereskedés első két óráját. Ezzel szemben a vezető európai indexek – a frankfurti DAX, a londoni FTSE és a párizsi CAC-40 – kivétel nélkül zöldben pompáztak, 0,3 százalék körüli pluszuknak köszönhetően. Az amerikai börzék barométerei pedig a tegnapi szintjeikhez tapadva nyithatnak ma délután.
A hét utolsó napjának estéjén azonban minket az foglalkoztathat jobban, hogy a Standard & Poor’s közzéteszi Magyarország adósbesorolásának felülvizsgálatát. Még ha az nem is ígér nagy izgalmakat, lévén, hogy az elemzői várakozások szerint maradhat a BBB osztályzat, stabil kilátással. Az Equilornál úgy vélik, a legutóbbi, februárban kiadott közleményben szerepeltetett 4,6 százalékos idei és 3,5 százalékos 2022-es gazdasági növekedési prognózist felfelé módosíthatják. Ugyanakkor felhívhatják a figyelmet arra, hogy az Európai Unióval fennálló vita, és ennek nyomán a helyreállítási alap forrásainak késése kockázatot jelent a hazai adósságszintre.