Megjegyzés: a pénzügyi év március 31-én ér véget - a szeptemberben lezárult (naptári) harmadik negyedév pénzügyi értelemben a második negyedév volt. |
A japán kormányzati nyugdíjbefektetési alap (GPIF) összértéke 135 billió japán jen (a vicc kedvéért átváltjuk: 323 ezer milliárd forint) , ennek 5,6 százalékát veszítette el az előző negyedévben. A belföldi és külföldi értékpapírokon 8 billió jent vesztettek, külföldi kötvényeken 241 milliárdot, míg a japán kötvényeken 302 milliárd jent nyertek.
Ez az első veszteség azóta, hogy az alapban megduplázták a részvénykitettséget tavaly októberben - és szépen rávilágít arra, hogy a rövidtávú veszteségek kockázata megnő, ha agresszívebb lesz a befektetési politika.
Az alap vezetői azonban felhívják a figyelmet (nagyon helyesen): ez nem az a befektetés-fajta, aminél komolyabb következtetéseket kellene levonni egy negyedév adatából. A rövidtávú piaci mozgások nyereséget és veszteséget is hozhatnak, de az elmúlt 14 év mérlege (amióta elkezdték befektetni a vagyont) egyértelműen pozitív.
Mi van a japán nyugdíjalapban? Szeptember végi adatok |
A nyugdíjalap beszámolóját szemléző Bloomberg összeszedett pár nemzetközi példát az időszakból: a norvég nyugdíjalap 4,9 százalékot vesztett ugyanebben az időszakban, a kanadai nyugdíjalap viszont 1,6 százalékos nyereséggel zárt.
A GPIF képviselője szerint mindenesetre bár az új portfólió nagyobb hozamszórást eredményez majd, bevezetésével összességében csökkent annak kockázata, hogy ne tudnák kifizetni a jövőben a nyugdíjakat.