A váratlan magyar kamatcsökkentés után hirtelen felugrott ugyan az euró/forint ártfolyam, 312,60 forintig, de innét vissza is süllyedt, és este csak 311,50 volt, ami kevesebb mint egy forinttal, negyed százalékkal magasabb a hétfő esti állapotnál. Ennyit egyébként bármely hétköznap, lényeges hír nélkül is képes mozogni a fizetőeszközünk.
Kérdés, mi lesz majd később, ha a hírt, az egyik negatívba csúszó irányadó banki kamatot a piac megemészti. Az Erste Befektetési Zrt. hétfőn forintgyengülést jósolt és forinteladást javasolt. Az euró/forint egyébként február eleje óta a 308-312 forintos sávban ingadozik.
Megugrott a Mol
„A forint továbbra is a kereskedési sáv erős oldalán található, a mostani hirtelen lépés és a további kamatcsökkentési előrejelzések támogatják, hogy ne kerüljön tartósan a 310-as szint alá” – írta az Equilor hírlevele. A brókercég őszre egy százalék körüli alapkamatot vár.
A BUX index 0,2 százalékkal ment fel, ebben nagy szerepe volt a Molnak, amely a kereskedés végén hirtelen egy százalékkal 16 425 forintra ugrott. Az OTP 0,2 százalékkal 6790-re, a Magyar Telekom 0,5 százalékkal 440-re drágult, a Richter viszont egy százalékkal olcsóbb lett, 5307 forinton búcsúzott.
Estek a légitársaságok részvényei
Az európai részvénypiacok mínuszban nyitottak, a brüsszeli merényletekről szivárgó hírek egy darabig csak lejjebb és lejjebb tornázták az árfolyamokat. A legrosszabb időszakban a mínusz két százalékot is megközelítette néhány index, például a DAX teljesítménye, de aztán délutánra megnyugodtak a piacok. Olyannyira, hogy végül a DAX 0,4, az EuroStoxx 50 index 0,25, a belga Bel 20 index 0,1 százalékos emelkedéssel zárt.
A vesztesek persze főleg az utazással és közlekedéssel kapcsolatos cégek voltak, mint a Lufthansa, amely átmenetileg négy százalékos mínuszban is volt, de aztán csak 1,3 százalékos veszteséggel búcsúzott. Érkezett egy Ifo német konjunktúraindex is, amely úgy tűnik, valamivel jobb lett a vártnál.
Egy darabig drágult az arany
Az USA tőzsdéi kezdetben mínuszban jártak, követték Európát, de este hat után az S&P 500 már 0,2, a Nasdaq indexe 0,5 százalékos pluszban volt. Itt is a légitársaságok és az utazási irodák részvényei estek főleg. A mindenütt gyér forgalom és érdeklődés állítólag annak is köszönhető, hogy pénteken sok határidős és opciós termék kifutott, így csökkentek a nyitott pozíciók.
Az olaj nem mutatott markáns irányt, a WTI esett, a Brent emelkedett valamelyest. A terrortámadások emelték az arany árát, de ennek a nagyja is hamar lecsengett.