Amerikai csúcstámadás
Tegnap napon belül a főbb amerikai indexek elérték a tavaly októberben beállított örökös csúcsukat, amit pár hónapja kevesen tudtak elképzelni a piacon. Decemberben lényegében összeomlottak az árfolyamok, de utólag visszanézve ez csak kiadós korrekció volt. Az újraindult emelkedést és az új csúcsot persze az tette lehetővé, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a kamatemelési ciklusról visszaváltott a laza monetáris politikára.
Negyedéves eredmények érkeznek
Ma komoly árfolyammozgások jöhetnek, miután tegnap zárás után hozta nyilvánosságra negyedéves eredményét a Microsoft és a Tesla, a piac ma tudja ezeket lereagálni. Ugyanakkor ma fog jelenteni az Amazon, ez ugyancsak komoly árfolyamhatást okozhat.
Ma reggel Kínában esni kezdtek a részvények, nem is keveset: a fő sanghaji index 2,5 százalékos értékvesztése nem épp megnyugtató jel a piacok számára, így ma Európában lefelé indultak a piacok, igaz, nem nagy mértékben. A délutáni kereskedést vélhetően az amerikai hangulat fogja meghatározni, kivárják a befektetők kontinensünkön is, hogy reagálnak a legnagyobb amerikai részvények a negyedéves eredményekre.
Mol-csúcs, rogyadozó forint
A BÉT-en tegnap a Mol került 12 éves csúcspontra 3450 forinton, ennél ma csak kismértékben van lejjebb. Nagyobb mértékben, több mint 1 százalékkal esik a Richter, igaz, tegnap nagyot is emelkedett.
Délelőtt hirtelen gyengülni kezdett a forint, igaz, hogy ilyesmire az előző napokban is sor került. Egy héttel ezelőtt 319 forintot kellett adni az euróért, most több mint 322 az árfolyam.
Megállíthatatlan olajár
Továbbra is emelkedik az olajár, alapvetően az iráni export mérséklődését tekintik oknak, de szerepet játszhat az is, hogy az amerikai kitermelés nem nőtt olyan nagy mértékben az év eddigi részében, mint arra korábban számítottak. A Brent típusú olaj mindenesetre meghaladja a 75 dollárt, ami a hazai benzinárak szempontjából nem sok jóval kecsegtet.