Európában kifejezetten pocsék, de az USA-ban is borongós volt a hangulat ma a tőzsdéken, aminek oka nem világos. Lehet, hogy attól ijedtek meg, amit az amerikai pénzügyminiszter mondott, ami szerint a tervezett adócsökkentések csak valamikor 2018-tól éreztetik hatásukat, az idén már alig. Lehet, hogy kivárnak az elnök keddre tervezett beszéde előtt, az is lehet, hogy megijedtek a sok kardcsörtetéstől (az atomarzenál fejlesztése, például).
Az biztos, hogy a korábbi rekordsorozatok után már nagyon érik egy korrekció a tőzsdéken, és ez még nem nevezhető annak. Az európai tőzsdék a délutáni mélypontról kissé feljebb jöttek, így is 1,2 százalékkal esett a német DAX, 0,8 százalékkal a francia CAC és 0,3 százalékkal a brit FTSE 100. Az USA-ban a Dow, az S&P 500 és a Nasdaq egyaránt 0,2 százalékos mínuszban van.
Lengyel, magyar együtt esett
A lengyel tőzsde egy időben a BUX-nál is rosszabbul állt, végül a BUX 1,97, a WIG-20 1,95 százalékkal esett. A csütörtöki nap nagy vesztesei, a Citibank által leminősített OTP és a vártnál szerényebb osztalékot tervező Telekom 2,8, illetve 2,6 százalékkal esett, 8735 és 490 forintra. A Richter is csatlakozott hozzájuk, 2,5 százalékkal 6511-re süllyedt. Egy darabig úgy tűnt, a Mol lesz a negyedik, mert 1,6 százalékos mínuszban is volt, de a nap végén sokat javított. Végül az olajcég részvénye csak 0,2 százalékkal, 20 865-re ment le.
A forint minimális mértékben gyengült, 308,20 volt az euró. A dollár nap közben süllyedt, de pár vegyes makroadat után ezt jórészt ledolgozta. A fogyasztói bizalmi index jobb lett a várnál, az újlakás-eladások elmaradtak attól az USA-ban. Ma az S&P változtathat a magyar adósbesoroláson, de a várakozás az, hogy nem fog hozzányúlni.
Olcsó olaj, drága bitcoin
Az olaj egy újabb készletadat nyomán 0,6-0,7 százalékkal süllyedt, a WTI 54,10, a Brent 56,20 dollár. A nemesfémek ára emelkedik. Újabb csúcsokon a bitcoin, a számítógépes pénz az 1200 dollárt ostromolja, a nap folyamán egy időben át is lépte annak nyomán, hogy közel került az engedélyezéshez egy bitcoin-ETF.
Európában az autóipart erősen adták, nagyot esett a Peugeot, a Renault, a Fiat. A bankszektort is elintézték, a Royal Bank of Scotland (RBS) jelentése számottevő veszteségről írt, a részvény 4,5 százalékkal esett. Az olasz Banco BPM 6,7 százalékkal zuhant, de a tőkét emelő Unicreditet, a Commerzbankot vagy az Erstét sem kímélték. Jó volt viszont a német BASF vegyi konszern jelentése.
Bölcs óvatosság a Telekomnál?
Mi állhat a kisebb Telekom-osztalék mögött? - tette fel kérdést az Equilor. Szerintük a telekommunikációs szektor Európa-szerte kemény problémákkal küzd. Növekvő bevételük csak a mobil adatokból van, az adatcsomagok azonban túlárazottak, illetve szabályozás révén várhatóan csökkeni fog az áruk, akárcsak a roamingé. A jövő ismeretlen, a Digi belépése is nem várt hatással lehet, így a menedzsment óvatos hozzáállása a brókercég szerint bölcsebb.