Nem volt túl jó a hangulat reggel Európában, 0,5 százalékos mínuszban kezdtek a részvények. A terrorveszély mellett a nyersanyagok mélyrepülése is ludas lehetett ebben, ami a nyersanyagcégeket, bányavállalatokat húzta le. Ugyanakkor a gyengülő euró jót tesz az európai exportőröknek, ami az árak emelkedése irányába hathatott, és az EKB-től is változatlanul további könnyítéseket várnak decemberre.
A reggeli gödörből nap közben kissé felfelé mozdultak el az európai indexek, majd valamicskét ismét le, így a nap végére a német DAX 0,2, a francia CAC 40 0,4, a brit FTSE 100 pedig 0,5 százalékkal esett. Délután az amerikai indexek 0,3-0,4 százalékos pluszban jártak.
Jól reagált a tőzsde a Tőzsde megvételére
Nagyot esett a német RWE konszern, miután esetleges tőkeemelésről szóló hír jelent meg, ami nem biztos, hogy jó lenne a kisrészvényeseknek. A nyersanyagipari vállalatok, mint a Royal Dutch Shell vagy a Glencore eséssel kezdett, később magukhoz tértek, majd a nap végére megint elgyengültek. Sok szó esett a Pfizer és az Allergan gyógyszergyárak 160 milliárd dollár értékű gigafúziójáról, az érintett részvények azonban most eséssel reagáltak.
A BUX index is mínuszban indult ugyan, de innét szépen felfelé tartott szinte egész nap, és 1,6 százalékos pluszban zárt. Hatással lehetett a Budapesti Értéktőzsde ma bejelentett megvásárlása az MNB által, amely persze abban az esetben tehet jót a hazai részvénypiacnak, ha tőzsdeélénkítő lépések sora, leginkább új cégek bevezetése követi.
Új csúcson a Richter
Az OTP volt a legszorgalmasabb, 2,3 százalékkal 6040 forintra ugrott fel. A Mol 1,6 százalékkal, a Richter 1,5 százalékkal emelkedett, csak a Magyar Telekom süllyedt kissé. A hazai gyógyszergyár ma beállított új történelmi csúcsa 5250 forint lett, nem sokkal ez alatt, 5248 forinton zárt.
További árfolyamok>>>>>>> |
A forint sokáig nem akart elmozdulni a péntek esti 311 forint körüli szintről, később azonban kissé gyengült, 311,90-ig. A régen várt felminősítésünk elmaradása úgy látszik, semmilyen különös hatással nem volt a tőkepiacokra, hiszen részvényeink remekeltek, a forint pedig kevésbé gyengült, mint a zloty, a líra vagy a rubel.
Engedékenyebb hang a szaúdiaknál
Az euró/dollár hét hónapos mélyponton, 1,06-nál is járt reggel, majd átmeneti emelkedés után este ismét súrolta ezt a szintet. A nyersanyagpiacokon nagyon nagy a volatilitás, a kőolaj például volt 2-3 százalékos mínuszban és hasonló pluszban is.
A túlkínálattól és óriási készletektől szenvedő olajárat az vitte fel délután, hogy a szaúdi vezetés engedékeny hangnemet ütött meg a közelgő OPEC-csúcs előtt. De hasonlóan nagy mínuszból kapaszkodott vissza az amerikai földgáz is, miközben az arany és az ezüst kevésbé, a réz jobban esett. Sok nyersanyag 4-7 éves mélypontokon vagy azok közelében van.
A Duna House részvényjegyzése (alapvetően egy váratlan törvénymódosítás miatt) eredménytelenül zárult, esetleges új jegyzésről később döntenek. A pécsi Konzum rendkívüli közgyűlést hívott össze, ahol a cég alaptőkéjének jelentős leszállítása szerepel a napirenden.