Úgy tűnik a befektetők elkezdték árazni a koronavírus utáni masszív gazdasági növekedést, erre utal, hogy az oltóanyagok kapcsán napvilágot látott információkra reagálva kedden is jelentősen növekedtek az európai és az amerikai tőzsdék indexei is. Emellett az is megnyugtatónak tűnik, hogy Donald Trump kardcsörtetése ellenére megkezdődtek a Biden adminisztrációval az egyeztetések, így zökkenőmentes amerikai hatalomátadás várható. Ennek köszönhetően már reggel Ázsiában is emelkedő árfolyamok voltak jellemzőek, és az európai börzéken is növekedést láthattunk.
Londonban 1,53 százalékkal emelkedett az FTSE-100 index a zárásra, és ezzel 5 hónapja a legmagasabb szinten állapodott meg. A frankfurti DAX 1,26 százalékkal erősödött kilenc hónapos csúcsra. A német gazdaság a vártnál nagyobb, 8,5 százalékos GDP-növekedéssel kompenzálta részben a harmadik negyedévben a második negyedévi súlyos visszaesést. A CAC-40 Párizsban 1,21 százalékkal zárt magasabban, kilenc havi csúcson. A milánói tőzsdén 2,01 százalékos, a madridin pedig 1,98 százalékos indexemelkedéssel fejeződött be a kereskedés.
70 milliárdos kötvénykibocsátást hajtott végre a Magyar Telekom
A magyar tőzsdén sem lehetett panasza a részvényeseknek, hiszen élénk forgalom mellett masszívan megugrott az index. A Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója, a BUX 727,44 pontos, 1,90 százalékos emelkedéssel, 39 046,50 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 16,0 milliárd forint volt, a vezető részvények emelkedtek az előző napi záráshoz képest. A kedvező nemzetközi hangulat az OTP-t segítette, a Mol árfolyamának emelkedését az olaj világpiaci drágulása támogatta, a Magyar Telekom részvényeinek erősödésére pedig a sikeres kötvénykibocsátás volt hatással.
A távközlési vállalat azt közölte, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési kötvényprogramjában sikeres kötvényaukciót tartott minősített befektetők részére. Az aukció eredményeként a kibocsátandó hétéves futamidejű, fix kamatozású vállalati kötvények november 26-án kerülnek forgalomba. A felajánlott mennyiség névértéken 70 milliárd forint volt, a benyújtott összes ajánlat névértéken 96,95 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom a kötvényaukcióval 70,83 milliárd forint forrást vont be.
A magyar piac krónikájához tartozik, hogy újabb cégfelvásárlást jelentett be a 4iG, amely adásvételi szerződést kötött a DTSM Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlására. A 140 főt foglalkoztató, IT és telekommunikációs rendszerek, valamint adatközpontok üzemeltetését végző és vállalati service desk szolgáltatást nyújtó társaság a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti engedélyezését követően kerülhet a 4iG tulajdonába.
A Wall Streeten is szárnyalnak a részvényárfolyamok, a zárás előtt négy órával a Nasdaq mutatója 1, míg az S&P 500-as és a Dow 1,5 százalékos pluszban állt. Utóbbi nem mellesleg történelmi rekordszintre ugrott, és egy fontos lélektani szintet szárnyalt túl. Az egyik legrégebb óta jegyzett index ugyanis először lépte át a 30 ezer pontos szintet.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Olyan szinten jár a Bitcoin amelyre már alig emlékezett valaki
Hogy nem csak a részvénypiacokat uralja az optimizmus, azt jelzi, hogy a Bitcoin is egy hajszálnyira van a korábban irreálisnak tartott rekordjától. Kedden ugyanis az árfolyam nem csak, hogy átlépte a 19 ezer dolláros szintet, de nagyon megközelítette a 19511 dolláros mindenkori rekordját. A kriptovaluta ugyanis 5,5 százalékos ugrást hajtott végre, és napközben 19 438 dollárig ugrott fel a kurzus.
A mostani emelkedés egyébként annyiban mindenképpen hasonlít a 2017-es szárnyalásra, hogy most is parabolikus pályán mozog az árfolyam. Az első negyedévben látott piaci pánik idején a Bitcoin még 5000 dollár alatt is járt, fél év alatt onnan háromszorozta meg az árfolyamát. Éves összevetésben is kiválóan teljesít a kriptovaluta, hiszen 160 százalék a türelmes befektetők által elért profit.
Hogy meddig tart a mostani szárnyalás, azt nehéz megjósolni, tartósan ilyen gyors erősödés nem látszik indokoltnak. Ugyanakkor több elemző úgy vélekedik, hogy most nem lesz a 2017/18-ban látottakhoz hasonló éles fordulat. Szerintük a hagyományos befektetők jóval elfogadóbbak lettek, és szélesebb körű az elfogadása körükben. De más jelei is vannak annak, hogy a Bitcoin helyét kezdik megtalálni: a PayPal októberi döntése szerint lehetővé tette az ügyfelek számára a kriptovalutákhoz való hozzáférést. A Fidelity Investments pedig nyáron indított el egy Bitcoin alapot.