Ez utóbbi tényező fokozott szerepet játszik az Észak-Afrikában nemrégiben kitört zavargásokban, ahol a széles tömegbázisra támaszkodó ellenállási mozgalmak akár el is söpörhetik az évtizedek óta uralmon lévő rezsimeket. Habár a tunéziai diktátor távozása az Afrikán kívüli pénzügyi piacokon szinte alig váltott ki visszhangot, a tiltakozásoknak az eddig stabilnak tartott Egyiptomra való átterjedése közép- és hosszú távon már sokkal markánsabb következményekkel járhat. Egyrészt fennáll annak a veszélye, hogy a már amúgy is nagyon ingatag lábakon álló közel-keleti erőegyensúly megbomlik, másrészt pedig a nemzetközi gazdaság szempontjából sokkal fontosabb államok (például Szaúd-Arábia) is érintetté válhatnak - írja a Raiffeisen elemzése.
Az esetleges változások hatalmas hatást gyakorolnának az olajárra és a világgazdaságra, ma még azonban nem lehet megítélni, hogy a dominóhatás valóban beindul-e. Nem szabad alábecsülni az ázsiai politikai zavargások lehetőségét sem, különösen, ha a rizs ára továbbra is erőteljesen emelkedik.
Globális részvénypiacok: Amerika bátor vagy vakmerő?
Bizonyos regionális afrikai és dél-európai piacok kivételével a globális részvénypiacok eddig szinte alig reagáltak az észak-afrikai eseményekre. Az elemzők szerint valószínűleg arról van szó, hogy a befektetők egyrészt még túl kicsinek ítélik a kockázatot, másrészt pedig a főleg az USA jegybankja által a pénzügyi rendszerbe pumpált hatalmas volumenű likviditás hatására a részvényárfolyamok továbbra is emelkednek. Az árfolyamok emelkedését ugyanakkor az USA nagyon jó beszerzésimenedzser-indexei is alátámasztják. A kérdés természetesen az, hogy meddig tarthatók még a kiemelkedően jó vállalati nyereségek a növekvő nyersanyagárakkal és az állami ösztönzők elapadásával előbb vagy utóbb elkerülhetetlenül kialakuló negatív hatásokkal szemben.
A hosszú lejáratú kamatok növekedése eddig nem nagyon hatott a részvénypiacok alakulására, bár a kamatemelkedés egyértelműen jelzi a piaci szereplők között egyre inkább elhatalmasodó hosszú távú inflációs félelmeket. Ben Bernanke, a Fed elnöke ugyanakkor továbbra sem tart semmiféle inflációs veszélytől, és nem vesz tudomást sem az élelmiszer- és energiaárak alakulásáról, sem a világgazdasági folyamatoknak az USA-ban forgalomban lévő pénzmennyiség egyre gyorsabb ütemű növekedése miatt bekövetkező torzulásáról - olvasható a Raiffeisen elemzésében.
Búfelejtés Európában - meglepő magyar teljesítmény
Az elemzés szerint Magyarország meglepetést okozott a novemberi, nagyon jó ipari termelési adatokkal, aminek hatására minden piaci elemző felfelé módosította a 2010-re, 2011-re és 2012-re előre jelzett növekedési mutatókat. A forint jelentős mértékben erősödött az euróval, de még inkább a svájci frankkal szemben, ami hosszú idő óta az első jó hír a magyar devizahitelesek számára. A magyar részvénypiac az elért mintegy 6,5%-os növekedésével a térség legjobb piaca volt; az árfolyamok szárnyalása elsősorban a meglepően jó konjunktúramutatókra vezethető vissza. |
A közép- és kelet-európai nemzetgazdaságok továbbra is növekedni tudtak, elsősorban Lengyelország és Csehország, de Magyarország is meglepően jó gazdasági eredményeket ért el. Törökország helyzete ugyanakkor kissé romlott, különösen, hogy viszonylag közel fekszik az észak-afrikai zavargások térségéhez.
A kelet-közép-európai részvény- és kötvénypiacok januárban nagyon változatos képet mutattak. A befektetők javuló kockázatmegítéléséből elsősorban a cseh korona tudott profitálni, de a forint és a rubel is erősödött. Gyengült viszont a török líra, miután a jegybank újbóli kamatcsökkentést hajtott végre, míg a minimális tartalékráta mértékét a hitelkihelyezés csökkentésének érdekében növelte. A térség eurókötvényeinek árfolyamai továbbra is oldalirányú mozgást mutattak, mígnem a hónap végén némi növekedés következett be - írja elemzésében a a Raiffeisen Capital Management.
Privátbankár