Bár az amerikai személyi fogyasztási kiadások szeptemberi 2,3 százalékos éves árindexe nem okozott meglepetést, a vezető amerikai részvényindexek estek, az S&P 500 0,38, a Nasdaq Composite 0,60, a Dow Jones 0,31 százalékkal. A jelenlegi piaci árazások alapján ugyanis 68 százalékra emelkedett az esélye egy 25 bázispontos kamatvágásnak az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed következő kamatdöntő ülésén – írja az Equilor Befektetési Zrt. csütörtök reggeli hírlevelében.
A csütörtökön elsőként kinyitott vezető ázsiai tőzsdék közül a sanghaji és a hongkongi börzebarométer is követte az amerikai mintát, előbbi 0,43, a hongkongi 1,20 százalékkal esett. Csak a japán villogott, a Nikkei részvényindex 0,56 százalékkal zárt szerdához képest.
Európában viszont egységesen jó volt a hangulat. A zöldben pompázó főbb indexek közül kiemelkedett a frankfurti DAX 0,71 és a párizsi CAC-40 0,54, százalékos erősödéssel, míg a FTSE 0,04 százalékot szedett magára.
Nem csapta meg a nyugatról érkező pozitív áramlat a BUX-ot, amely éles kontraszként százalékos mínuszban tartózkodott. A négy blue chip közül az OTP Bank esett a legjobban, 0,79 százalékkal, ami a kamatstop – a délelőtti Kormányinfón bejelentett – hat hónappal való meghosszabbítása ismeretében nem meglepő. A Magyar Telekom 0,64, a Mol pedig 0,59 százalékkal került lejjebb. Csupán az 0,19 százalékkal erősödő Richter tudott tompítani az esésen.
Az igazi vérfürdő azonban a forint piacán következett be, ami mögött szintén a kamatstop meghosszabbítása állhat. A már napok óta folyamatosan gyengülő fizetőeszközünk csütörtökön újabb mélységekbe került, az euróval szembeni jegyzése például 415 fölé is ment, dollárárfolyam pedig már a 394-es szintet ostromolja.
A nemzetközi devizapiacon szerdán a gyengébb irányba korrigált a dollár. Így összességében 0,6 százalékot erősödött a közös európai deviza amerikai párjával szemben. Az EURUSD 1,057-en zárt. Az eurónak jót tettek Isabel Schnabel, az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanács tagjának üzenetei, aki szerint már csak korlátozott tér van az EKB kamatcsökkentésére. Az eurózóna strukturális problémáit ugyanis szerinte nem lehet az alacsony kamatokkal megoldani, hanem reformok kellenek. A csütörtöki nyitásban ismét erősödött a dollár.
Nagyobb mértékű csökkenésnek indultak a napokban a német kötvényhozamok a 10 éves 2,4 százalék környékéről már 2,2 százalék alá csökkent vissza – számolt be a K&H Értékpapír Zrt. Mindez 8 hetes mélypontot jelent a német kötvényhozamok esetében. Kisebb mértékben az amerikai kötvényhozamok is csökkentek, például november közepe óta 20-25 bázisponttal a 10 éves kötvényhozam is csökkent. Ez az ingatlanszektor szereplőinek kedvez a részvénypiacokon, mint például a Vonovia is. Emellett a magyar kötvényhozamok is lejjebb kerültek az utóbbi hetekben, a 10 éves már 6,3 százalékon áll, míg október végén még 7 százalék körül tartózkodott.
Az olajpiac várja a hétvégi OPEC találkozó eredményét
Az olajárak felfelé tartanak, az északi-tengeri Brent 0,63 százalékkal, 69,16 dollárra, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 0,76 százalékkal, 73,38 dollárra.
Az Erste elemzői szerint a hétvégi OPEC üléstől a piac azt várja, hogy a kartell elhalasztja a termelés növeléséről szóló korábbi döntését. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) elemzése szerint ugyanis a piac jövőre kínálati többlettel fog küzdeni úgy is, hogy az OPEC a mostani nyomott termelési szintet tartja fenn. A befektetők szerint emiatt a szaúdi vezetésű OPEC átgondolja a korábbi döntését. Jó hír lehet viszont az olaj piacára, hogy a termék-árrések jelentősen javultak az utóbbi hetekben, ami mutatja, hogy a keresleti oldal nem gyengül drasztikusan, a nafta és a fűtőolaj árjegyzése jelentősen nőtt a kőolajhoz viszonyítva.
Az olajárakkal ellenkező irányba mozog a gázé, a rotterdami tőzsdén jegyzett TTF típus több mint 1 százalékkal esett, egy megawattóra ellenértéke 47 euró alá ment
Míg az arany unciája (1 uncia=31,1053 gramm) drágult, 0,31 százalékkal, 2648 dollárra, addig az ezüst olcsobbódott, 0,25 százalékkal, 30 dollárra. A szerdán megjelent GDP-árindexaz Erste elemzése szerint jól mutatja, hogy az inflációs nyomás továbbra is érezhető a gazdaságban. Márpedig a magas infláció rövidtávon kedvezőtlen az aranyra nézve, de ha a reálkamatok a magas infláció és az alacsony nominális kamatok miatt negatívak lesznek, az az arany felé irányíthatja a befektetők figyelmét.
A kriptoeszközöknek rossz napjuk van. A bitcoin árfolyama például 1,86 százalékkal, 95 dollárra esett, az etheré pedig 0,29 százalékkal, 3610 dollárra.
Váratlan dél-koreai kamatvágás
Dél-Korea csütörtökön meglepetésszerűen 25 bázisponttal csökkentette irányadó kamatlábát, miközben az ország a növekedési aggodalmak közepette igyekszik fellendíteni gazdaságát. Ez volt az első alkalom, hogy a Bank of Korea 2009 óta egymás után két kamatcsökkentést hajtott végre. Legutóbbi, októberi ülésén 25 bázisponttal csökkentette a kamatokat. A Reuters által megkérdezett közgazdászok úgy becsülték, hogy a bank 3,25 százalékon tartja a kamatokat. A kamatcsökkentés a vártnál gyengébb harmadik negyedévi GDP-adatokat követi. A GDP éves szinten 1,5 százalékkal bővült, ami elmaradt a Reuters által megkérdezett közgazdászok által várt 2 százaléktól. A BOK csütörtökön 2,2 százalékra csökkentette 2024-re vonatkozó GDP-előrejelzését, az augusztusi 2,4 százalékos előrejelzésről. A 2025-re vonatkozó egész éves növekedési kilátást 2,1 százalékról 1,9 százalékra csökkentette.
Retorziókkal fenyegetőzik Mexikó
Claudia Sheinbaum mexikói elnök szerdán kijelentette, hogy Mexikó megtorló intézkedéseket foganatosít, ha Donald Trump megválasztott amerikai elnök véghezviszi a javasolt 25 százalékos általános vámot, amely lépés, a mexikói kormány szerint, 400 ezer amerikai munkahelyet szüntethet meg, és az amerikai fogyasztók számára az árak emelkedését eredményezheti. Marcelo Ebrard mexikói gazdasági miniszter, aki Sheinbaummal egyyütt beszélt, a megtorló importadók háborúja helyett több regionális együttműködést és integrációt sürgetett. „Ez egy önnön lábonlövés” – mondta Ebrard a Trump által javasolt vámokról, amelyek látszólag sértik a Mexikó, Kanada és az Egyesült Államok közötti USMCA kereskedelmi megállapodást.
Közel ötvenéves csúcson az arabica
Az arabica kávé folyamatos határidős jegyzése az ICE-n 2,8 százalékkal 3,175 dollárra emelkedett fontonként, ami közel van a 3,356 dolláros rekordhoz. A határidős ügyletek közel 69 százalékkal emelkedtek az elmúlt egy évben. Az árak emelkedés a Brazíliában uralkodó időjárási aggodalmakat tükrözi, beleértve a hosszan tartó szárazságot és a magas hőmérsékletet. Annak ellenére, hogy az országban a legutóbbi esőzések hatására jól virágzik a kávé, aggodalomra ad okot, hogy a virágok nem kötődnek az ágakhoz, ami a következő szezonban termeléskieséshez vezethet. Brazíliában a termelés az elmúlt négy évben a kedvezőtlen időjárás miatt alulteljesített, és ha ez a tendencia normává válik, akkor magas kávéárakra van szükség a további kínálati hatások racionalizálásához. A Citi a kávé árára vonatkozó 2025-ös alapeseti becslését 2,38 dollárról 2,80 dollárra emelte, és arra számít, hogy az árak 2026-ban 2,65 dolláron normalizálódnak.
Szenved a Rába
Az autóipar általános visszaesése minden szegmensben éreztette hatását 2024 harmadik negyedévében. A Rába csoport értékesítése jelentősen csökkent, különösen a mezőgazdasági piacon, ahol a kereslet drasztikusan visszaesett. A vállalat nem számít arra, hogy ez a trend rövid távon megfordulna. A Rába csoport a harmadik negyedéves árbevétel 11,7 milliárd forintot ért el a tárgyidőszakban, mely 4,2 milliárd forintos, 26,4 százalékos elmaradást jelent az egy évvel korábban elért árbevételhez képest. A vállalat minden üzletága forgalomcsökkenést szenvedett el: a Futómű üzletág 27,2 százalékos, a Hajtómű üzletág 47,8 százalékos, a Járműalkatrész üzletág 18,1 százalékos, a Jármű üzletág pedig 34,7 százalékos visszaesést könyvelt el. A bruttó eredmény a harmadik negyedévben 1,8 milliárd forintra csökkent, bár az árbevétel-arányos bruttó fedezet enyhén javult. A harmadik negyedévben azonban sikerült valamelyest kompenzálni az előző negyedévekben tapasztalt visszaesést, hiszen az EBITDA 90,3 százalékkal 1,4 milliárd forintra ugrott. Ezzel párhuzamosan az üzemi eredmény hétszeresére, 833,7 millió forintra nőtt.
Csütörtökön ünnepnap miatt zárva tartanak az amerikai piacok, míg pénteken csak rövidített ideig lesz kereskedés a piacokon. Európában a megszokott menetrend szerint zajlik a kereskedés a tőzsdéken, azonban a volatilitásban némi visszaesést hozhat az amerikai zárás. Összességében azonban így is erősen zárhatja az amerikai tőzsde a november hónapot, akár a korábbi csúcsszintek közelében. Ezzel szemben, ha az európai piacokra tekintünk, inkább az oldalazás látható az elmúlt hetekben – jelzi előre a K&H Értékpapír Zrt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)