László Linda, a Magyar Telekom Befektetői kapcsolatok osztályvezetője a Budapesti Értéktőzsde és a Privátbankár.hu közös rendezvényén, a BÉT Akadémia - Professzionális Befektetői Fórumon. |
A jövedelmezőségre is hathat az árverseny
Ez a változás, az erősödő árverseny előbb-utóbb a szolgáltatók jövedelmezőségében is megmutatkozhat, mondta el László Linda, a Magyar Telekom Befektetői kapcsolatok osztályvezetője a Budapesti Értéktőzsde és a Privátbankár.hu közös rendezvényén, a BÉT Akadémia - Professzionális Befektetői Fórumon.
Negyedik szereplőnek érkezik majd a Digi, bár hogy mikor indul el, egyelőre nem tudni biztosan, egymásnak ellentmondó információk vannak a piacon, lehet, hogy ősszel, lehet, hogy 2018-ban vagy még később. Az biztos, hogy készülnek: bázisállomásokat, üzleteket építenek. Ugyanakkor a frekvencia szűkössége miatt várhatóan minőségi korlátai lesznek a Diginek, hiszen a meglévő frekvenciakészletükkel nem lehet olyan minőségű, hang- és adatátvitelre is alkalmas országos lefedettséget elérni, mint amilyet 20-30 MHz frekvenciával. Valamikor azonban a 700 megahertzes frekvenciasáv tendereztetése vagy aukcióztatása is várható, ami változtathat ezen a felálláson.
A Magyar Telekom első negyedéves eredményei az erős ügyfélszerzési és megtartási törekvéseiket tükrözik. A fokozott marketingtevékenységen és magasabb készüléktámogatáson keresztül előtérbe helyeztük ügyfélbázisunk bővítését, valamint meglévő ügyfeleink megtartását, így több mint öt éve nem volt ilyen alacsony a mobil-lemorzsolódás és a vezetékes előfizetőszámok is jól alakultak – mondta el László Linda. Az ezzel kapcsolatos költségek rövidtávon kismértékben kedvezőtlenül hatottak a bruttó fedezetre, amely az első negyedéves EBITDA-mutató alakulásán is látszik.
László Linda, a Magyar Telekom Befektetői kapcsolatok osztályvezetője a Budapesti Értéktőzsde és a Privátbankár.hu közös rendezvényén, a BÉT Akadémia - Professzionális Befektetői Fórumon. |
Nem lesz drámai hatása a roamingdíjak eltörlésének
A roamingdíjak június 15-től történő eltörlésének várhatóan nem lesz drámai hatása a bevételekre és a jövedelmezőségre, 1-2 milliárd forint kieséssel számolnak, hisz már amúgy is évek óta csökkentették a roamingdíjakat. A mobilszámok regisztrációs kötelezettsége is okozhat némi lemorzsolódást, de várhatóan főleg az amúgy is inaktív ügyfelek lesznek azok, akik nem regisztrálnak.
Az első negyedévi EBITDA 16,5%-os csökkenését elsősorban a 2016. első negyedévi eredményeket javító egyszeri (az Origo és az Infopark G épület eladásából származó) profittételek hiánya okozta.
A szabad cash flow-ra kitűzött 55 milliárd forintos célt várhatóan tudják majd tartani.
Tartják az osztalékot
A cég osztalékpolitikája 30-40 százalékos eladósodottságot céloz meg, ez a mutató nemrég süllyedt ismét 40 százalék alá. Sok kritika hangzott el azzal kapcsolatban, amiért a cég nem emelte osztalékát, ennek oka a sok bizonytalanság, potenciális kockázat volt. A társaság úgy számol, hogy 2017 után is 25 forintos osztalékot tud majd kifizetni, így elkerülve az osztalék esetleges ingadozását.
Mitől indult be a magyarországi mobilpiacon az árverseny? Úgy tűnik, hogy mindenki készül a Digi megjelenésére, és igyekszik minél kedvezőbb pozícióból várni az új szereplőt. Így a még meg sem jelent szereplő máris komolyan befolyásolja a piacot. |