A bajok tegnap este kezdődtek, amikor az amerikai indexek már komoly eséssel zártak. Ebben benne volt a Fed elnök bejelentése, amellyel megpróbálta eloszlatni a mennyiségi ösztönző program kereteinek küszöbön álló szűkítésével szemben kialakult piaci aggodalmakat, mondván, egy ilyen lépés az idén várható adóemelésekkel és költségvetési kiadáscsökkentésekkel együtt lelassíthatná, de akár meg is állíthatná a gazdasági növekedést.
A Fed-elnök megerősítette, hogy az amerikai gazdaság mérsékelt növekedés jeleit mutatja ugyan, de a foglalkoztatási helyzet javulásának szerény mértéke még nem indokolja a gazdaságösztönző mennyiségi monetáris enyhítő program volumenének visszafogását. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Fed esetleg meghúzhatja valamelyest a gyeplőt az elkövetkező néhány kamatdöntő ülésen, amennyiben a makrogazdasági mutatók javulása ezt indokolttá teszi. Na, ezután fordultak igazán mínuszba az amerikai indexek.
A zárás előtt két órával hozták nyilvánosságra a Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC) két héttel ezelőtti kamatdöntő ülésén készült jegyzőkönyvét, amelyből kiderült, hogy az ülésen már szóba került a mennyiségi monetáris enyhítő program léptékének csökkentése, de nem alakult ki egyetértés a testület tagjai között abban, milyen indikátorok válthatnák ki az első ilyen lépést.
Fukusimai robbanás a tokiói tőzsdén
Az amerikai veszteségek nem hagyták érintetlenül Ázsiát sem. Tokióban legutóbb a fukusimai katasztrófakor volt csak nagyobb esés a tőzsdén, mint most. Ezúttal 7 százalék fölötti a veszteség, amely átgyűrűzött a kontinensre is, ahol Hongkongban és Kínában is átlagosan két százalék körüli volt a veszteség.
A Nikkei-index Friss árfolyamok >> |
Nyugat-Európa és Budapest sem marad le
Az ázsiai zuhanást követve markáns eséssel kezdték a kereskedést az irányadó nyugat-európai részvénypiacok. A londoni FTSE 1,82 százalékos, a frankfurti DAX 2,07 százalékos, míg a párizsi CAC 2,19 százalékos mínuszban állt a nyitás utáni percben. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 285 pontos csökkenéssel, 18 791 ponton nyitott, a tegnapi záró értékéhez képest másfél százalékkal gyengült.
Közben héthavi mélypontra, az ágazat teljesítményének visszaesését jelző 50 pontos szint alá süllyedt májusban a kínai feldolgozóipari kilátásokat tükröző beszerzésimenedzser-index. A mutató értéke 49,6 pontra süllyedt májusban az előzetes adatok szerint, az áprilisi 50,4 pontról. A mutató 50 pont feletti értékei az ágazat bővülését, míg az az alattiak annak visszaesését jelzik. Október óta először jelzett visszaesést a kínai konjunktúramutató.
Az új megrendelések alindexe nyolchavi mélypontra, 49,5 pontra esett vissza, ami elemzők szerint azt jelzi, hogy a kínai belső kereslet nem képes ellensúlyozni a gyenge világpiaci kereslet hatását. Az új exportmegrendelések alindexe ugyanakkor továbbra is az 50 pontos küszöb felett volt májusban. A gyenge májusi BMI megerősíti azokat az elemzői vélekedéseket, hogy a kínai gazdaság teljesítménye rosszabb lehet a korábban vártnál.
Az ázsiai zuhanást követve markáns eséssel kezdték a csütörtöki kereskedést az irányadó nyugat-európai részvénypiacok. |
A londoni FTSE 1,82 százalékos, a frankfurti DAX 2,07 százalékos, míg a párizsi CAC 2,19 százalékos mínuszban állt a nyitás utáni percben. |