A magyar idő szerint este 10-kor lezárult New York-i kereskedés végén a Dow Jones a 10 600 pont alatti napi minimum után 391 pontos, 3,5 százalékos mínuszban zárt 10 734 ponton, az S&P 3,2 százalékot veszített, a Nasdaq pedig 3,2-t.
A háttérben egyrészt a Fed csalódást okozó döntései állnak: egy elemző szerint a piac épp úgy viselkedik, mint a kisgyerek, aki hatalmas hisztit vág le, amikor nem kapja meg aputól a hőn áhított játékot. Tovább erősödnek másrészt az európai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak, egyre többször kerül elő Franciaország neve a bajbajutott eurózónás gazdaságok között. A Financial Times jelentése szerint a BNP Paribas francia nagybank vezetői a héten a Közel-Keleten turnéznak: megpróbálnak partnereket szerezni egy tőkeemeléshez.
Ázsiában már befejezték a hetet, ott is hasonló munkát végzett a pánik: a hongkongi Hang Seng 2,3 százalékkal esett pénteken, a dél-koreai Kospi 4,8 százalékot zuhant. Japánban csak azért úszták meg a vereséget, mert ünnepnap miatt ki sem nyitott a börze.
Továbbra sem tudjuk azt mondani, hogy itt a padló, vége a zuhanásnak: a várakozások továbbra sem javultak semmit. Mark Dow, a Pharo Management portfóliómenedzsere szerint jelenleg csak kétféle pozícióban lehet megúszni a bukást: készpénzesben és magzatiban.
Mi lesz itthon?
A csütörtöki 1000 pontot megközelítő BUX-esés, valamint 10 százalékot meghaladó OTP-zuhanás kérdéses, hogy elég mélyen vannak-e már az árfolyamok ahhoz, hogy végre megjelenjenek a vevők is. 3000 forint alatt például akár már vonzó is lehetne az OTP-részvény. Az európai piacokon a határidős indexek halvány optimizmusra adnak reményt, és a forint is erősebben indította a napot az euróval szemben, az árfolyam a 290-es szint alatt jár 9 óra után. A BUX közel egy százalékos pluszban nyitott, ám könnyen lehet, hogy az jár jól, aki a gyenge emelkedést inkább kiszállásra használja fel.
Privátbankár