Keringőző nők (Toulouse-Lautrec festményének részlete, Wikimedia Commons) |
Az LGBTI (leszbikus, gay, biszexuális és transznemű) személyek jogainak a jogszabályokban való érvényesülését mérő „Szivárvány-index” értéke Magyarországon 51,40 pont a százból, ez Európában közepes érték, jobb például Luxemburg vagy Svájc pontszámánál, de rosszabb Németország, Franciaország és számos más nyugat- és észak-európai ország indexénél – derül ki az ILGA nevű szervezet honlapjáról.
A legrosszabb értékeket az EU-ban Lettország, Litvánia és Lengyelország kapták, azon kívül pedig Azerbajdzsán, Oroszország és Örményország. A sor elején Málta, Belgium és az Egyesült Királyság állnak. Az index alapvetően a jogszabályokat és azok alkalmazását méri, és a szervezet honlapja is írja, hogy ezzel csak a valóság egy részét képesek ábrázolni.
Erőszakos támadások vannak
A törvények annyit érnek, amennyit betartanak belőlük – nehéz elképzelni, hogy e téren liberálisabbak lennénk Luxemburgnál vagy Svájcnál. Elég a budapesti LGBTI-felvonulások elleni állandó erőszakos szélsőséges támadásokra gondolni. Márciusban pedig komoly kritikákat kapott Magyarország, amiért egy európai szintű, a homoszexualitással kapcsolatos egyezményt vétózott meg. Nemrég pedig az ügyész húsz évet kért egy terroristára és sok évet társaira, akik a vád szerint évekkel ezelőtt többek között melegbárok elleni molotov-koktélos támadásokat követtek el.
Nem Tim Cook az egyetlen
Már régen felfedezték, hogy a meleg és egyéb LGBTI fogyasztók vásárlási, szórakozási szokásai eltérőek a többiekétől, ma már a marketing külön ága foglalkozik az ő megnyerésükkel. Sőt, a Credit Suisse külön LGBTI-indexet számol azon tőzsdei társaságok részvényeinek árfolyamából, amelyek vezetésében nyilvánosan LGBTI-menedzserek vesznek részt. Egy áprilisi jelentés szerint 270 ilyen céget tartanak nyilván, melyek árfolyama felülmúlta a normál tőzsdeindexek emelkedését. Az összehasonlításra használt MSCI AWCI indexet 2010 óta három százalékponttal sikerült túlszárnyalni a CNBC szerint.
Valójában sokkal több cég vezetésében lehetnek ilyen szakemberek. A munkaerőnek négy százaléka ismeri el az USA-ban, hogy LGBTI irányultságú, a dolgozók mintegy 41, a menedzserek 72 százaléka nem vállalja ezt nyilvánosan, nem volt nála „coming out” – írják. „Tim Cook az Apple-nél nem az egyetlen gay vezérigazgató” - teszik hozzá.