Bogsch Erik vezérigazgató egy korábbi közgyűlésen. MTI Fotó: Bruzák Noémi |
A cég árbevétele a 2015-ös 365 milliárdról közel 390 milliárd forintra emelkedett, ami 6,7 százalékos növekedés, viszont az üzleti eredmény 67 milliárdról 56 milliárd forintra csökkent a kiadósok növekedése miatt. A pénzügyi eredmény viszont a tavalyelőtti 8,3 milliárd forintos veszteséggel szemben tavaly 8,6 milliárdos nyereség lett, és ez nem csak kompenzálta az üzleti eredmény csökkenését, de meg is növelte az adózás előtti eredményt 60-ról 67 milliárd forintra, az egy részvényre jutó eredmény pedig 291-ről 340 forintra nőtt.
A magyar piac tízszerese
A 390 milliárdos árbevételből 36 milliárd származott Magyarországról, vagyis a cég összes bevételének kevesebb, mint 10 százalékát éri el itthon. Ez azt jelzi, hogy a Richter a világpiacból is komoly részesedést hasít már ki, a világ sok régiójába exportál. A Magyarországon kívüli piacok árbevétele összesen 1,136 millió euró volt, ebből a volt szovjet országok részesedése 391 millió, az Európai Unióé 533,5 millió, Amerikáé az adat 60,4 millió, Kínáé 69,4 millió, Latin-Amerikáé 32,7 millió, a többi országé 52,6 millió.
Rubelhelyzet
Az üzleti eredmény romlását elsősorban az értékesítési és marketing költségek megnövekedése okozta, de szerepet játszott benne a rubel korábbi leértékelődése is. Igaz, a pénzügyi eredményben jelentkezett a rubel azóta bekövetkezett erős felértékelődése, így ezek a tételek a tényleges helyzetet tekintve részben kiütik egymást. Egy ilyen óriás exportcégnél, mint a Richter, óhatatlanul jelentkeznek a devizák árfolyammozgásának hatásai, és hosszútávon általában kis is egyenlítik egymást. Oroszország azonban, noha súlya csökkent, még mindig a cég egyik legfontosabb piaca, így a rubel árfolyam sokat számít az eredményességben.
Előbb a költség, később a felfutás
A részvények a mai kereskedésben 2,6 százalékkal esnek. A befektetők számára nem jó hír az üzleti eredmény csökkenése, végül is hosszú távon ez a cég legfontosabb adata, ezt a kiemelkedő pénzügyi eredmény kompenzálta most. Hozzá kell viszont tenni, hogy több termék (Esmya, Cariprazine) magas kutatási és forgalmazási költsége már jelentkezett, az eladások viszont emelkedőben vannak, tehát a növekvő bevétel a jövőben várható belőlük.
Árazás
Az elemzők az üzleti eredmény növekedését várják az idei évre, és a részvény árfolyama is folyamatos jövőbeni növekedést áraz. A jelenlegi 6270 forintos árfolyam és a 340 forintos egy részvényre jutó eredmény mellett (úgy, hogy ennek egy része pénzügyi eredmény), a P/E érték 18,5-nek adódik, ami a gyógyszerszektorban magasnak számít. Technikai szempontból viszont remekül áll a papír: a BÉT nagy részvényei közül az egyetlen, ami az örökös csúcsa közelében van. A papír a 2007-ben elért 5000 forintos szintet már 1-2 éve elérte, és az utóbbi hónapokban jócskán maga mögött is hagyta. A mai reakcióban az is benne lehet, hogy sokan előre vásároltak a várható eredményre, és most kiszórják papírjaikat.
A Richter részvények árfolyama az elmúlt 1 évben. Friss árfolyamok >> |