A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek – írja a GKI Energiakutató szokásos heti árelőrejelzésében.
Még mindig alacsonyan az olaj ára
A Brent spot kőolaj ára a héten 46-48 dollár között változott, a heti átlagban közel két és fél dollárral csökkent az ár. Az árak a hét első három napján folyamatosan mérséklődtek, majd emelkedtek és stagnáltak. A heti átlagos ár mérséklődését a túlkínálat okozta. Bár pénteken a kínai jegybank kamatcsökkentését követően először emelkedett az olajár annak reményében, hogy ez a döntés a kínai gazdaság élénkítését eredményezi, de később megváltozott a piaci vélemény és a borús hangulat eltüntette az emelkedést. Az amerikai köolaj, a WTI határidős ára is a Brentéhez hasonlóan változott, annak ellenére, hogy a kőolajfúrások ezen a héten tovább csökkentek, igaz ezen a héten csupán eggyel. A hét második felében a dollár jelentősen erősödött a vezető devizákkal szemben, amely árcsökkentő hatású.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 1,2 dollárral csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva, a spot ár most közel két dollárra van a határidős ár alatt. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten 3,4 dollárra emelkedett, mivel a határidős Brent ára kevésbé mérséklődött, mint a határidős WTI átlagra. Az űzemanyagpiacokon az európai benzinexport lehetőségei ezen a héten némileg javultak, mivel az Egyesült Államok keleti partjainál a benzinkészletek mérséklődtek, s ez megnyitotta az exportálás lehetőségét.
Emellett Nigéria újból jelentős vásárlásokat jelentett be, s az ázsiai magas oktánszámú termékek iránti kereslet továbbra is erős. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, az ARA kikötőkben raktározott dízel igen magas készletszinten van, egyes kereskedők a szállítóhajókon való raktározást fontolgatják. Az európai belső árakat viszonylag magasan tartja az, hogy a Rajna vízszintje továbbra is sekély, a francia, német és svájci belső piac dízel-készletei különösen alacsony szinten vannak, mert a szállítás igen költséges.
Hullámzik a benzinár csíkja
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon az október 19 - október 23-a közötti időszakban 7,4 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 6,1% volt a csökkenés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 5,5 százalékos volt az árak mérséklődése.
A benzin ára mindhárom piacon a hét első két-három napján 16-30 dollár körül csökkent, majd a hét második felére emelkedett az ár, különösen a mediterrán benzin ára. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 3,0 százalékkal esett, az észak-európai piacokon 2,9-3,4 százalékos volt az árcsökkenés. gázolajnál is megfigyelhető, hogy az árcsökkenés szerdára emelkedésbe fordult. Ezen a héten az üzemanyagárak tendenciája a hét első felében lényegében véve megegyezett a Brent ár változási tendenciáival, de a hét második felében az üzemanyagárak meredekebben emelkedtek.
Nem tudni biztosan, hogy mi jön
A forint árfolyama az október 19 - október 23-i héten 277 Ft/dollár körül ingadozott, 4,6 forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. Az árfolyam a hét második felében forult gyengülésbe és ez a változás felerősítette a forintban számított üzemanyagárak emelkedését.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 5,8 százalékos, az északnyugat-európai piacon 4,5 százalékos, míg az ARA piacon 3,9 százalékos árcsökkenés jeletkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 1,4 százalékos áresést jeleztek, az észak-európai piacokon 1,3-1,7 százalékos csökkenést mutatnak az árak forintban mérve. A heti átlagokkal szemben a szerdai, péntekre érvényes árváltoztatás után forintban mérve a benzinnél 2,1-4,5%-oa a gázolajnál 3,1-3,3 százalékos áremelkedés jelentkezett a különböző piacokon.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 7 forint körüli mérséklődést jeleznek, a másik két piacon valamivel kisebb a csökkenés mértéke. A héten szerdán és pénteken összesen 11 forinttal csökkent a benzin és 9 forinttal a dízel ára. Azt feltételezve, hogy az október 21-i, szerdai árdöntés utáni piaci árváltozásokat veszi figyelembe a jövő hét hétfői árdöntés, ezért a piaci tényezők alapján a benzinnél a két fointos csökkentéstől, az ártartáson át, a két forintos emelésig is elképzelhető a változtatás. A gázolaj forintban mért ára esetében a hét második felében az áremelkedés és az árfolyam gyengülése erőteljesebb hatást gyakorol, ezért itt az ártartástól a 2-3 forintos emelésig lehetséges a változtatás mértéke.
A benzin ára 329 forint/liter körüli szintre kerülhet, a gázolaj ára várhatóan 337-341 Ft/liter között változhat.