A Keurig kávégépek nekünk leginkább onnan ismerősek, hogy a gyártó itt vezette be először a "kávékapszula DRM-et", azaz azt az eljárást, amivel semmilyen más, harmadik fél által gyártott kávékapszulát nem lehet használni a gépen.
A Keurig viszont az utóbbi időben nem tudott ütős megújulást bemutatni az új termékvonallal sem. Idén 23 százalékkal csökkent például az eladásuk, köszönhetően szigorú kapszulás eljárásainak. Azonban a vállalattal hétfőn olyasmi történt, amit álmunkban sem gondoltunk volna: felvásárolta őket a JAB Holding, kolosszális, közel 14 milliárd dolláros áron.
Miért?
A luxemburgi JAB tömöríti a leggazdagabb németek és osztrákok egy részét, most durva expanzióba kezdett a kávépiacon: 30 milliárd dollárt költöttek eddig akvizíciókra, ebből a Keurig az eddigi legnagyobb vétel. A Bloombergnek nyilatkozó elemzők szerint a stratégiai bevásárlásokat egy dolog indokolja: a JAB a legnagyobb szereplővé akar válni az iparban, lenyomva a Nestlét, amelynek nagyon bejött a Nespresso kávéfőző-egységek forgalmazása. Ezt a szándékot jól jelzi, hogy a Keurig részvényeket 92 dolláros áron vették meg hétfőn, ami 78 százalékkal magasabb, mint a múlthét pénteki záróérték.
A trónfosztás nem most kezdődött: a JAB 2013-ban vette meg teljesen a D.E Master Blenders 1753-t, amely a Douwe Egberts kávékat is készíti, majd egyesítette a már tulajdonában lévő második legnagyobb kávéfőzőt gyártó Mondelezzel. A holdingnak ezen kívül van még kávézólánca, kiegészítőket is gyárt, illetve egyéb szolgáltatásokat is nyújt a kávéiparban. A Keurig valószínűleg jó szolgálatot tesz majd a befektetőknek: a leggyorsabban növekvő piaci szegmens jelenleg a kapszulás kávéfőzőké, a Keurig pedig stabil szereplő marad a jövőben is.