A BÉT mellett csak a legnagyobb piacokon és árutőzsdéken mazsolázunk, és csak a likvidebb, és a hazai befektetők számára is könnyen elérhető instrumentumok jöttek szóba. Kihagyjuk az ún. penny stock-okat, miután azok kockázata reálisan nem felbecsülhető. Nyilván van olyan, amelyik mondjuk 5 centről akár 1 dollárra emelkedett, így értékét meghúszszorozta, de ki merné jó szívvel ajánlani, hogy egy 5 centes papírból érdemi mennyiséget vegyünk?
A legnagyobb sikersztorik
Tesla
Az elektromos autó használatát forradalmasító amerikai cég a 2013-as év nagy dobása volt, de azért idén is lehetett vele szépen keresni. Az évet 150 dolláron kezdte: mostani 225 körüli ára 50 százalékos tisztes nyerőt jelent.
GoPro
Lássuk az idei év új kibocsátásai közül a gyöngyszemeket: egyikük a nagyfelbontású, rázkódást jól bíró kameráiról ismert gyártó, a GoPro. Júniusban 24 dolláron bocsátották ki a papírt, a kereskedés 4. napján már duplázni lehetett vele. Októberre 100 dollárig is felszaladt (négyszerezés), onnan korrekció következett, de a mostani 65 körüli ár is igen szép eredmény. Ha abból indulunk ki, hogy a jegyzésről lemaradtunk, de az első nap 30 dolláron megvettük a papírt, nyereségünk mintegy 120 százalék, mégpedig fél év alatt.
Virgin America
A másik friss kibocsátás, amivel nagyot lehetett szakítani, Sir Richard Branson brit mogul cégbirodalmának becses tagja. Novemberben 23 dolláron bocsátották ki, és 27 dolláron debütált az amerikai piacon. Jelenlegi 43 dollár körüli árfolyama 60 százalékos nyerőt jelent az első kereskedési nap árához képest, szerény másfél hónap alatt.
Nyomda
Hogy Magyarországról is hozzunk egy szép példát: az ANY Biztonsági Nyomda 590 forinton kezdte az évet, és 880-ig emelkedett. Akárhogy is nézzük, ez bizony közel 50 százalékos nyerő.
A legnagyobb bukások
Yingli Green
A nagyreményű kínai napelemgyártó a várakozásokkal ellentétben nem tudott nyereségessé válni, s ezt nem díjazták a befektetők. Az évet 6 dollár fölött kezdte, most 2.20 körül van. Ez komoly bukta: a befektetett tőke harmadolása.
Olaj
A nyersolaj volt az árupiacokon az év nagy vesztese. A Brent típus 105 dolláron kezdte az évet és 57-ig esett, a WTI 100-ról 53-ra. Ez gyakorlatilag felezés. Persze ez a kitermelőket és az olajcégeket kivéve mindenkinek jó hír, de befektetésként nagyot lehetett bukni rajta.
Raiffeisen
Az osztrák bank igen rossz évet tudhat maga mögött. Az évet 24,50 eurón kezdte, januárban még 30 fölé is felszaladt, aztán jött az egész éves lecsorgás, most 12,50 eurót ér, vagyis lényegében feleződött. A bankot erősen megviselte az orosz válság és a bankokra nézve igen kedvezőtlen magyarországi gazdaságpolitikai intézkedések.
BTel
Az egyik legcsúfosabb bukást hazai tőzsdénken lehetett elszenvedni. Aki év elején 1000 forintért vett Business Telekomot, mostanra gyakorlatilag a teljes befektetett pénzét elégette: a papír 60 forint körül mocorog.