A Mol a válság évei alatt nem fizetett osztalékot, de az utóbbi években stabillá vált ez a részvényenként nagyjából 500 forintos szint. Ezzel egyidejűleg, hosszú eső trend után, mintha a papír árfolyama is kezdene beállni egy stabil szintre, 12 ezer forintra, mintha csak egy közműszolgáltató lenne a cég, vagy más megközelítésben egy mini fejőstehén, szolid osztalékhozammal.
20 éve
A cég idén immár 20. éve van tőzsdén, így igencsak kiérdemli a nagy múltú jelzőt. Története során viszont voltak sokkal szebb időszakok is. A tőzsdére vezetés után jött a pesti börze legszebb felívelő időszaka, így a kezdetben 1000 forintos papír 2 év alatt a hétszeresére emelkedett. Onnan aztán visszaesett 5000 környékére, és évekig ott stagnált, miután az első Orbán-kormány a Mollal fizettette a lakossági gázár dotációját.
2003-ban aztán a Medgyessy-kormány lehetővé tette a gázüzletág eladását, a veszteségforrás megszűnt, a profit nagy volt, az árfolyam el is indult meredeken felfelé. 2004-ben áttörte a korábbi 7000 forintos tetőt, és rövid idő alatt el is vágtatott 18 ezerig. 2005-től aztán az olajár meredek emelkedésével párhuzamos az olajpapírok piacán is kitört a mánia, és akkor már 20 ezer fölött is vették.
ÖMV
A mánia kiteljesedése volt, amikor az olajcégek ész nélkül egymást akarták felvásárolni, ennek során a Molt az ÖMV szerette volna megszerezni 2007-ben. Ezt csak úgy sikerült meggátolni, hogy a Mol egyrészt saját maga, másrészt „baráti kezek” segítségével rengeteg papírt vásárolt, hogy elémenjen az ÖMV-nek. Ezzel 30 ezer forintig hajtotta az árat, ahol viszont látszott, hogy megveheti szinte a teljes közkézhányadot, ott már minden eladó volt. Az ár hamar vissza is esett 24 ezerre, a Mol és barátai jóval több részvényt birtokoltak, mint az ÖMV.
Ezt követte a „lex Mol” megalkotása, ami lehetetlenné tette a cég felvásárlását. Viszont egyúttal az olajrészvény-lufi is kipukkadt, ráadásul jött a válság, a Mol összeomlott, és 9000 forintig zuhant. A válságot követő újabb örömben viszont újra felszaladt 24 ezerig, itt az időközben oroszok által megvásárolt ÖMV-pakettet megvette a második Orbán-kormány.
Lejtmenet
Innentől az árfolyam aztán szakadatlanul esett, pár év alatt megfeleződött. Az államot kemény bírálatok érték, hogy túl drágán vásárolt, így több 100 milliárdos árfolyamveszteség érte. Végül tavaly a 12 ezer forintos árnál megállni látszott az eső trend, lassan egy éve ez a papír szintje, noha az olajár zuhanásakor lenézett rövid időre 11 ezer alá is.
Vajon mi kellene ahhoz, hogy a papír iránti érdeklődés megnövekedjen, árfolyama sok év után először emelkedni is tudjon? Mindenekelőtt van két probléma, ami igencsak megnehezíti a cég iránti bizalom visszatérését. A cég elsőszámú vezetőjét időnként körözi az Interpol, és ez igen rosszul néz ki, tulajdonképpen példátlan. Ezzel összefügg az INA-ügy, ami ugyancsak nyomasztólag hat a befektetői bizalomra. A két dolog együtt elég komoly akadály lehet sok intézményi befektető számára. Amíg ezek nem oldódnak meg, valószínűleg be kell érnünk a mini fejőstehénnel.