„Ha nem megy felfelé, akkor lefelé indul el”, „itt az ideje a nyereség-realizálásnak”, „elfogyott az emelkedés lendülete” - hasonló kommentárokat olvasni a sajtóban, miután második napja jelentősen esnek az európai indexek.
A német piac már 0,9 százalékos mínusznál tart, a francia egy százaléknál, a brit irányadó index pedig 0,6 százalékkal esik. Az amerikai piac főbb indexeinek határidős értékei 0,2-0,4 százalékos esést mutatnak.
Leginkább az OTP esett
Ami a BUX indexet illeti, két év száguldás és felülteljesítés, nagyjából megkétszereződés után nem lenne meglepő egy kiadós korrekció. Ma az indexünk a pesti parkett legrosszabbul teljesítő papírja, folyamatosan lefelé csúszik, már két százalékos mínuszban jár. A cseh, lengyel, román kollégák egy százalék körüli mínuszban vannak.
Míg csütörtökön az OTP a Citibank leminősítése, a Magyar Telekom pedig a vártnál alacsonyabb osztalékterv miatt zuhant, ma nemcsak ők folytatták, a másik két nagy papír is csatlakozott. Dél körül az OTP 2,5 százalékos mínuszban van 8765 forinton, a Telekom 2,8 százalékos zuhanással 489 forint. A Richter 2,1 százalékkal lejjebb 6549 forinton, a Mol 1,4 százalékkal elmozdulva 20 600-on tartózkodik.
Trump kontra kínaiak
A forint kissé gyengült, az euró 308,60 forint, a dollár kis mértékben süllyedt. A devizapiacon volt egy érdekes szópárbaj, Donald Trump a kínaiakat a devizaleértékelés bajnokainak nevezte, mire ők kijelentették, hogy nem áll szándékukban leértékeléssel növelni a versenyképességüket.
Az olaj árát az amerikai készletadat tolta fel alaposan csütörtökön, pénteken ennek kisebb korrekcióját láthatjuk. Az árfolyam mintegy fél százalékkal lejjebb, 54,20, illetve 56,30 dolláron van (WTI, ill. Brent). Új történelmi csúcson a bitcoin, 1180 dollár körül, azon spekuláció nyomán, hogy engedélyezhetik az első bitcoin-ETF elindítását.
Jó lehet a Mol-jelentés
Az Equilor elkészítette a Mol negyedéves jelentésére vonatkozó várakozását. A jelentést kedden piacnyitás előtt teszik közzé. A brókercég szerint meglesz az olajtársaság éves célkitűzése, a befektetők az INA-eladásról szóló esetleges hírekre, az idei eredménytervre, majd márciusban az osztaléktervre fognak figyelni.
Sikamlós talajon menetelnek az amerikai tőzsdék a KBC Equitas szerint. „Bár az elmúlt években a bikapiacot sirató vélemények tévesnek bizonyultak, azt nem lehet vitatni, hogy mostanra évek óta nem látott túlvettség látszik az S&P 500 indexnél” - írják. „A gyorsjelentési szezon nem alakul rosszul, akkora profitnövekedést azért nem látni, ami indokolhatná ezt a mértékű optimizmust” - teszik hozzá. Utoljára 1996-ban vett fel a mostaninál magasabb értéket az RSI indikátor. Hasonló szinteket lehetett látni, de ahhoz is közel hat évet kell visszamennünk.