Ma is a világ szinte összes tőzsdeindexe mínuszban jár, az esést Európa vezeti. Itt két százalék körüli süllyedést látunk, a Stoxx 600 index 2,3 százalékkal ment le. Az USA indexei is voltak másfél százalék feletti mínuszban, de valamelyest magukhoz tértek, este hatkor csak 0,7 az S&P 500, 1,0 a Nasdaq és 0,3 százalék a Dow Jones ipari átlag esése.
Az amerikai munkanélküli-ellátást kérők száma az előzetesen becsült 2,5 millióval szemben hárommillió lett, ez eleve megadta az alaphangulatot az USA-ban. De még sok minden más is nyomasztja a tőzsdéket: a Fed-elnök tegnapi kijózanító beszéde, az amerikai-kínai kapcsolatokban fel-felébredő ellentét, a félelem a járvány kiújulásától a kijárási korlátozások könnyítése nyomán. Donald Trump újra és újra nekimegy Kínának, pedig a világkereskedelemnek most a legkevésbé sem hiányozna egy vámháború.
Mennyit költenek a karanténban?
Meg valószínűleg az is baj, hogy általános véleménnyé vált: a március végén kezdődött és május elejéig tartó, szinte folyamatos részvénypiaci emelkedés túlzott volt, illetve túl korai. Pénteken izgalmas adat érkezik, az áprilisi amerikai kiskereskedelmi adat sokat elárul majd a karantén alatti költekezési kedvről.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Itthon a BUX index 1,1 százalékos esése még egészen jónak számít Európában, Varsó ugyanis 2,2, Prága 2,6 százalékos mélyrepülésben zárt. Az OTP 2,4, a gyorsjelentése másnapján a Magyar Telekom 1,8, a Mol 0,4 százalékkal esett. A Richter záróára nem változott. A forint tovább gyengült, az euró 354,30.
1991-es árak
Az International Energy Agency napi 9,3 millió hordóról 8,6 millióra csökkentette az idei keresletcsökkenésről szóló prognózisát. Ez jó hírnek számít az olajpiac számára. Az olaj ára ma is 2-3 százalékkal csökkent, de még mindig nagyon alacsony. Évtizedes rekordmélységekhez közelít az amerikai gáz ára is. Meglódultak a nemesfémek, az arany 1,5, az ezüst majdnem három százalékos pluszban van. Ennek a rossz munkanélküliségi adat az oka, feléledtek a negatív amerikai kamatlábbal kapcsolatos várakozások – állítja az Investing.com. Európában a briteknél is negatív kamatláb várható.
A General Electric részvénye lesüllyedt egy időre 5,50 dollár alá is. Itt nem járt 1991 óta.
Jól megy a tőzsdéknek, de jönnek a zombicégek
Az európai részvényeket csak néhány bulira hívják meg, de ott vannak minden temetésen – idéz egy mondást az Investing.com.
Arra utalva, hogy az esésből rendszerint jobban kiveszik a részüket. Kontinensünk ma is alulteljesített az USA-hoz képest. Ám a tőzsde-üzemeltetőknek jó a hatalmas volatilitás (árfolyam-ingadozás) és az ezzel járó megnövekedett forgalom.
A párizsi Euronext gyorsjelentése kedvező lett, 30 százalékkal növelte eredményét az első negyedévben. A részvény nemrég történelmi csúcsot is ütött, de később visszaesett. Ám az idén már 16,6 százalékos pluszban van, jóval megelőzve a német és brit tőzsdék részvényeinek 2-4 százalékos idei drágulását. Kisebb platformok, mint a CMC Markets és a Plus500 részvényei 38, illetve 45 százalékkal mentek fel 2020-ban.
Attól tartanak azonban, hogy a volatilitás és a forgalom a részvénypiacon nem lesz mindig ilyen magas. A kötvénypiaci forgalom a jegybanki eszközvásárlások miatt szárad ki, a vállalatok között pedig sok lesz a “zombicég”, amelyeket csak az állami vagy szabályozói beavatkozás ment meg.