"Európában az egyik legjobban teljesítő bank az elmúlt évtizedben a magyarországi OTP volt, amely P/B-értékeltsége (a P/B mutató egy vállalat részvényének az árfolyamát viszonyítja a vállalat könyv szerinti értékéhez - a szerk.) folyamatosan magasabb volt, mint a régió bankjainak az átlaga. Kiválóan teljesített a banki szolgáltatásokon kívüli ajánlatok és a fizetési alkalmazáson keresztüli új bevételi források megteremtésében, miközben terjeszkedett egész Közép-Európában".
Ezek a megállapítások is szerepelnek a McKinsey tanácsadó cég idei globális tanulmányában, amely készítői annak jártak utána, mely bankok teljesítenek a legjobban és mely szereplőknek nincs helye a szektorban. Mint megállapították, a gazdaság lassulásával a bankok közötti teljesítménybeli különbségek egyre nyilvánvalóbbá válnak. Ahogy fogalmaztak:
amíg 2021 és 2025 között a várható globális banki bevételnövekedés 80 százalékát a feltörekvő országok – Ázsia, Kína, Latin-Amerika –, illetve az Egyesült Államok teheti zsebre, addig az európai bankok átlagos tőkearányos megtérülése 6 százalék alá csökkenhet 2026-ra.
A McKinsey szakértői rámutattak arra, hogy 2022 a bankok számára (is) a sokkok és a növekvő bizonytalanság éve volt. Öt fő sokkot azonosítottak:
- Makrogazdasági: elsősorban az infláción és az egyre inkább közeledő recesszión keresztül hat, előbbire a központi bankok szigorítással reagálnak.
- Eszközérték: Ilyen például a kínai ingatlanpiac meredek visszaesése és a kriptodevizák körüli zavarok.
- Energia- és élelmiszerellátási: az ukrajnai háború az ország területén kívül is milliók megélhetését sodorta veszélybe
- Ellátási lánc: ez a világjárvány idején kezdődött, és még mindig zavarja a globális piacokat.
- Tehetség: a járvány alatt az emberek munkahelyet váltottak, elkezdtek otthonról dolgozni, sok esetben elhagyták a munkaerőpiacot, és nem tértek vissza.
Bár a bankoknak a bevételeik erőteljes növelésével sikerült kilábalniuk a koronavírus-járvány által előidézett válságból, a tőkearányos megtérülésük jóval a 2008 előtti szint alatt van - figyelmeztet a McKinsey tanulmánya. A bankok mindössze felének magasabb a tőkearányos megtérülése a tőkeköltségénél, és 50 százalékuk értéket rombol a tulajdonosok számára.
A tanácsadó cég megítélése szerint 35 százalék azon bankok aránya, amelyek ugyan értéket teremtenek, de az üzleti modelljük alapján erre tartósan nem képesek, s csak a 15 százalékuk működik ideálisan. Miközben ugyancsak 15 százalék rendelkezik hosszú távú, a kihívásokra választ adó tervvel a McKinsey szerint.
Amely annak kapcsán tartotta érdemesnek név szerint megemlíteni az OTP-t, mint egyikét azon bankoknak, amelyek két területen is kiemelkedően teljesítenek: az ellenállóképesség fejlesztésében, valamint abban, hogy már most elkezdték a jövőre való felkészülést. Márpedig ez azért fontos, mert a tanácsadó cég szerint ennek köszönhetően e bankoknak nagyobb az esélyük arra, hogy nyertesen kerüljenek ki a mostani, turbulens gazdasági helyzetből.