A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 205,50 pontos, 0,47 százalékos emelkedéssel, 43 784,89 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 8,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Bosnyák Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek elmondta, hogy csütörtökön pozitív hangulatban folyt a kereskedés a nemzetközi tőzsdéken, és ezzel párhuzamosan a BUX-index is emelkedett. A budapesti tőzsdén vezető részvények közül a Richter volt a legerősebb, főleg technikai okok miatt nőtt a gyógyszeripari részvény árfolyama.
A nap híre az Európai Központi Bank kamatdöntése volt. Bár a kamatfeltételeken nem változtattak, fontos üzenet volt viszont, hogy a következő időszakban több kötvényt vásárolhatnak. Céljuk a 10 éves európai állampapír hozamának mérséklése, és ez alapvetően pozitív hangulatot keltett a piacon, kivéve az európai bankszektort, amely ennek a bejelentésnek a vesztese. Pozitívum, hogy az OTP árfolyama emelkedni tudott az európai bankszektor gyenge teljesítménye ellenére - tette hozzá az elemző.
Bosnyák Zsolt elmondta, a forint erősödik az euróval és a dollárral szemben. Ez nagyban annak tudható be, hogy a dollár gyengül az euróval szemben, a forintot a dollár gyengülése támogatja.
- A Mol 2 forinttal, 0,09 százalékkal 2214 forintra erősödött, 1,1 milliárd forintos forgalomban.
- Az OTP-részvények ára 90 forinttal, 0,66 százalékkal 13 670 forintra nőtt, forgalmuk 5,3 milliárd forintot tett ki.
- A Magyar Telekom árfolyama 410 forint maradt, forgalma 364,9 millió forint volt.
- A Richter-papírok árfolyama 55 forinttal, 0,67 százalékkal 8310 forintra erősödött, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el.
Meglepetés az olajnál
Az eddig vártnál nagyobb idei olajkereslet-növekedésre számít az OPEC, amely szerint különösen a második fél évben bővül az olaj iránti igény. A Kőolajexportáló Országok Szervezete csütörtökön ismertetett havi jelentésében azt közölte, hogy legfrissebb számításai szerint idén az átlagos olajkereslet napi 96,27 millió hordó lesz az eddig várt 96,05 millió hordóval szemben. Ez napi 5,89 millió hordóval múlja felül a napi 90,26 millió hordóról csütörtökön napi 90,39 millió hordóra változtatott tavalyi átlagos keresletet.
Az OPEC visszafogta keresletnövekedési várakozását az első fél évre: az első negyedévit napi 180 ezer hordóval, napi 93,04 millió hordóra, a második negyedévit pedig napi 310 ezer hordóval, napi 95,61 millió hordóra. A harmadik negyedévi keresletnövekedéssel kapcsolatos előrejelzését napi 400 ezer hordóval napi 97,43 millió hordóra javította, a negyedik negyedévit pedig napi csaknem 1 millió hordóval, napi 98,91 millió hordóra emelte, ami gyakorlatilag már a válság előtti szintnek felel meg. Az OECD csütörtökön 4,8 százalékról, 5,1 százalékra javította fel a globális GDP idei növekedésére vonatkozó becslését.