Tesla Model 3 |
Csak visszafogottan, jellemzően 0,1-0,5 százalékkal emelkedtek a tőzsdék az Atlanti-óceán mindkét partján, amiben lehetett szerepe a kivárásnak, pénteken ugyanis az USA-ban fontos foglalkoztatási adatot tesznek ma közzé. Ez a számot a Fed is erősen figyeli a kamatpolitikájának meghatározásához. Záporoznak a gyorsjelentések is, ezek gyakran okoznak elmozdulást az árakban.
Budapesten is 0,1 százalékkal emelkedett az index végül, bár a nap nagy részében ennél feljebb volt, de az OTP-t és a Molt eléggé lenyomták a végén. Mindkét papír 0,2 százalékkal esett, 6940, illetve 16 200 forintra. A Mol holnapra virradóra teszi közzé a gyorsjelentését. A Richter, amely mára időzítette jelentését és elemzői konferenciáját, 0,3 százalékkal 5370 forintra ment fel.
Erősödőben a dollár
A két nappal korábban jelentő Magyar Telekom az első napi zuhanás után a második napon szépen felfelé indult, 1,7 százalékkal 470 forintra ment fel, de ezzel még azt sem hozta be teljesen, amit szerdán elveszített.
A mostanában nagyon szűk sávban ingadozó forint kissé erősödött, 312,40 forint volt az euró, ami 60 fillérrel kevesebb a szerda estinél. A dollár jókorát erősödött az euróhoz képest, 1,15 környékéről 1,14 környékére zuhant a keresztárfolyam.
Ezért mehetett fel az olaj
Az olaj is hozzájárulhatott a részvénypiacok emelkedéséhez, egy időben 3,5 százalékos pluszban is volt a WTI, este két százaléknál tartott (44,80 dolláron). A Brent valamivel kevésbé, 1,7 százalékkal ment fel 45,40 dollár környékére.
A KBC Equitas szerint a vártnál nagyobb mértékben bővültek az amerikai nyersolaj-készletek az EIA szerint, ezzel ismét rekordszinten vannak. Hogy mégis pluszban tudott zárni a WTI már szerdán is, vélhetően a csökkenő amerikai kitermelésnek köszönhető. „Ma pedig jelentősebb, 2 százalékos pluszba ugrott az árfolyam, ugyanis Kanadában egy futótűz, Líbiában pedig politikai összetűzések fenyegetik a kitermelést” - írja a cég hírlevele.
Felhalmozni a Richtert
Az Equilor arról tudósított, hogy vételről semlegesre minősítette le a Magyar Telekom-részvényeket a Citigroup elemzője, de az év végi célárat 476-ról 494 forintra emelte. A Richternél pedig annak ellenére, hogy az árbevétel és a bruttó fedezet kissé elmaradt a várttól, egy egyszeri tétellel a csoport a vártnál jobb üzleti eredményt és nettó profitot ért el. A brókercég 6100 forintos célár mellett továbbra is felhalmozásra ajánlja a részvényt.
Erste Befektetési Zrt. szerint „van egy Richter gyorsjelentésünk, amely alapvetően a vártnak megfelelően alakult. Ugyanakkor az eredmény sokkal jobb, mint amit a vállalat az éves előrejelzésében sugallt. Az eredmény összességében a vártnak megfelelőnek mondható, így árfolyamhatást nem igazán várunk”.
Hideg és meleg Richter-jelentés
Hideget és meleget is hozott a Richter a KBC Equitas szerint. Ők is említik az egyszeri tételt, ami nélkül kevésbé festene jól az első negyedév. „Pozitív meglepetés volt, hogy Oroszországban ismét növekedést láthattunk, azonban az amerikai bevételek összeomlása árnyalja a képet. Összességében nem feltétlenül indította rosszul az évet a Richter, azonban a menedzsment kommentárját érdemes különös figyelemmel követni. Nyitott kereskedési ötletünk stratégiáján nem változtatunk” - írja a cég, amely nemrég vételre javasolta a papírt.
Túlzott az optimizmus a Teslánál?
A Teslával foglalkoztak még a brókercégek kimerítően, eléggé szkeptikusak a céggel kapcsolatban, a részvény árfolyama is négy százalékos mínuszban jár ma. Az Erste Befektetési szerint a vártnál egy centtel kisebb veszteség és néhány nagy ígéret elég volt a befektetőknek, hogy pozitívan értékeljék a Tesla gyorsjelentését. „A menedzsment túlzott optimizmusa és a magas értékeltség miatt kockázatosnak ítéljük meg a cégbe történő befektetést.”
Az ígéret földjén
Az Equilor szerint „ráncolhatják a szemöldöküket a Tesla részvényesei a tegnapi gyorsjelentési konferencia után”. A beszámoló főbb eredménysorai nem okoztak különösebb meglepetést, sokkal érdekesebbek az éves leszállítási ütemmel kapcsolatos adatok, bejelentések. Szerintük a pozitív szabad cash-flow-ra vonatkozó ígéret is a kukában landolhat, ami a részvény árfolyamára sem lesz üdítő hatással, vagyis a tegnap megindult árfolyamesés folytatódhat. „Az ígéretek földjén ragadva” címmel írta cég blogbejegyzést is a Tesláról.
A KBC Equitas szerint a vártnál korábban, 2018-ban is tömegtermelés jöhet már a Teslánál, amit pozitívan fogadtak a befektetők. „A negyedéves számok nem okoztak csalódást és az éves célok is tarthatóak a menedzsment szerint. Ezzel együtt a részvény olcsónak továbbra sem nevezhető, a tőkeemelés belebegtetése pedig azért árnyalja a képet.”