Rossz volt a hangulat az európai tőzsdéken kedden, aminek egyik oka az lehetett, hogy reggel Kínában rossz menedzserindexet tettek közzé. A másik, hogy az erős euró nem tesz jót az exportorientált német vállalatoknak, a nap közben 1,16 fölé is menő euró/dollár már sok hónapja nem látott érték. A keresztárfolyam hiába ment vissza 1,15 környékére, ez sem tudta a hangulatot javítani.
Az újra gyorsuló ütemben olcsóbbodó kőolaj sem tett jót a hangulatnak, este 2-3 százalékos mínuszban volt a fekete arany két fő fajtája. A német DAX index 1,9 százalékkal esett, de az olasz és a spanyol tőzsdék még jobban süllyedtek, 2,3 és 2,7 százalékkal. Az USA tőzsdéi is szomorkásan nyitottak, a főbb indexek egy százalékos mínuszban jártak fél hétkor.
Megszűnt a forint ármozgása?
Itthon a BUX index valamivel jobban teljesített az európai átlagnál 1,2 százalékos esésével, de egész nap folyamatosan lefelé csorogtak a főbb részvények. A Mol 2,1 százalékkal 16 320 forintra, az OTP 1,1 százalékkal 7119-re, a Richter 0,7 százalékkal 5375 forintra süllyedt. A Magyar Telekom az elején nagyon biztatóan indult, volt 478 forint is, de végül 471-en, 0,6 százalékkal a hétfői szint alatt búcsúzott.
A forint határozottan gyengült, a 312,40 forintos euró 1,2 forinttal volt feljebb az előző napi állapotnál. „Megszűnt a forint árfolyammozgása” - írta az Alapblog szerzője, miután áprilisban a szokásosnál is szűkebb sávban ingadozott devizánk. Felmerül a gyanú, hogy az árfolyamot mesterségesen tartja a jegybank egy bizonyos szint felett.
A bankoknak rossz napja volt
A német Commerzbank rossz gyorsjelentés után különösen nagy eséssel hívta fel magára a figyelmet, amely 11 százalékos is volt nap közben, majd a végére 9,6 százalékra csökkent. A többi pénzintézetnek sem ment jól, az UBS 7,2, Deutsche Bank hat százalék felett esett, a Stoxx 600 Banks index 3,7 százalékkal süllyedt. Az autóipar is a nagy vesztesek közé tartozott, akár német, francia vagy olasz gyárak, 3-4 százalékos veszteséget mutattak az árfolyamok.
A nyolc napon keresztül szakadatlanul zuhanó Apple megállt, egy százalékos pluszban van a részvény, a többi nagy technológiai társaság papírjai inkább estek.
A Magyar Telekom ezekben a percekben tette közzé gyorsjelentését a BÉT honlapján.
Meddig gyengülhet a dollár?
Az Erste Befektetési Zrt. 6080 forintra emelte Richter-célárát a korábbi 5190 forintról. „Az idei eredményvárakozást csökkentettük, de elindult az USA-ban a Vraylar (cariprazine) értékesítés, ráadásul a kockázatmenetes hozam is csökkent, amely az értékeltséget növeli” - írja a cég hírlevele. Ajánlásuk továbbra is „felhalmozás”.
A brókercég a dollárról azt írja, „a grafikon szerint trendforduló előtt állunk, és akár hónapokig is tarthat a dollár vesztes szériája. A fundamentumokkal is alátámasztható ez a forgatókönyv”.
A Bloomberg egy elemzést idéz, amely szerint normál esetben a rövid futamidejű állampapírok kamatkülönbsége befolyásolja leginkább a devizaárfolyamokat, most azonban ennek a helyét a reálhozam vette át. A dollár reálhozama pedig (az emelkedő infláció miatt is) jelentősen csökkent az utóbbi időben, ez állhat valójában a dollár gyengülése mögött.