Tegnap elég csúnya eséssel végződött a kereskedés az Egyesült Államokban, főleg a technológiai papírok estek, Nasdaq 100-as index több mint két százalékkal zuhant. Ma Ázsiában a mínuszok dominálnak, de szerényen emelkednek az európai indexek. A német DAX 0,2, a párizsi mutató 0,4 százalékkal, London 0,5 százalékkal megy fel. Nem meglepő a visszafogottság, sok eseményre vár a piac.
Itthon a BUX index a tegnapi szép ugrás után újabb 0,9 százalékkal ment feljebb, és átlépte a 41 ezer pontos határt, amire március eleje óta nem volt példa. Az OTP 0,7, a Mol 1,5 , a Magyar Telekom 0,4, a Rába 1,2 százalékkal erősödik . A Richter ezúttal stagnál. A forint is rátett még egy lapáttal a tegnapi erősödésre, 70 fillérrel lejjebb van az euró. Alig mozog az euró/dollár, újabb egy százalék körüli pluszban van az olaj.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Egy fontos hét közepén
Sűrű ez a hét, teli sorsdöntő eseményekkel. A Brexitről folytatott tegnap esti személyes találkozó a brit miniszterelnök és az Európai Bizottság elnöke között nem hozott megegyezést, de már megint kitűztek egy határidőt vasárnapra. Ma jön még az EKB és a Fed ülése, az Európai Unió értekezlete a gazdaságsegítő csomaggal. Utóbbiból talán megtudhatjuk, miben egyezett meg Németország, Magyarország és Lengyelország. Ez utóbbi lehetett, ami tegnap alaposan felnyomta a budapesti és a varsói tőzsdeindexeket.
Komolyabb forinterősödés bontakozott ki a tegnapi kereskedésben, miután kiderült, hogy nem lesz lengyel-magyar vétó a ma kezdődő uniós csúcson. Úgy gondoljuk, hogy tartósan 350 alatti euróárfolyam esetén a hazai jegybank megemlítheti a további lazítás lehetőségét, ami forintgyengülést okozhat. A délután esedékes EKB-ülésen nagyobb bejelentések jöhetnek, de csak abban az esetben várható nagyobb eurógyengülés, ha a vártnál komolyabb horderejű intézkedéseket jelentenek be – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Európai csődhullámtól tartanak
Németországban átlépte a húszezret az összes eddigi halálos áldozat száma, de nálunk is romlottak a napi statisztikák. Az amerikaiak pedig már térképeket osztanak meg arról, melyik kórházban van még hely, mert sok intézmény közeledik a teljes telítettséghez – írja a Marketwatch. A gazdasági következmények sem néznek ki jól, erre példa Peter Altmaier és Bruno Le Maire nyilatkozata egy közös interjúban.
Németország és Franciaország gazdasági miniszterei a koronajárvány következtében növekvő számú cégcsődre figyelmeztetnek. Minél tovább tart a válság, annál inkább le kell küzdenünk a csődhullámot – mondta Altmaier. Le Maire arra figyelmeztet, hogy most veszélyes szakasz kezdődik, és az olyan törékeny ágazatoknak, mint a szállodák, éttermek, valamint a kulturális és sportvállalkozások, külön támogatást kell nyújtani.
Szenved az amerikai tech-szektor
Elképesztő árakon forgott a DoorDash étel-házhozszállítással foglalkozó cég részvénye az első napján. A 102 dolláron kibocsátott papír 189,50-en zárt, de volt 195,50 is. Ma az Airbnb várva várt tőzsdei bevezetése jön délután. A kialakult ár magas, 68 dollár, közel 3,5 milliárd dolláros lehet így az IPO.
Tegnap a Nasdaq 100 index több mint 2,1%-ot csökkent, amire egy hónapja nem volt példa. Folytatódnak az egyeztetések a fiskális csomagról, a Fehér Ház javaslatát támogatnák a republikánus szenátorok, a demokraták azonban maradnának a 900 milliárd dolláros csomag mellett. Mitch McConnell felajánlotta, hogy hagyják ki mindkét oldalról a legmegosztóbb pontokat, ezt azonban Nancy Pelosi ellenzi. További hasonló napok állhatnak előttünk – írta az Erste Befektetési Zrt.
Nagy per indult az USA-ban a Facebook ellen. Több mint 45 szövetségi tagállam vádolja azzal a közösségimédia-gigászt, hogy illegális módon iktatta ki a riválisait, és korlátozta a piaci versenyt. A tét a Facebook feldarabolása – írta az Mfor.hu.
Kiszivárgott a Tesla full önvezető
A Tesla teljesen önvezető szoftvere (FSD) béta verziójának beállításai kiszivárogtak – írja az Electrek szaklap.
A beállítások száma állítólag nagyon nagy, “miriádnyi”, köztük néhány vicces is akad. Az elmúlt hónapokban a Tesla a teljes önvezető (FSD) Beta szoftvert a járműtulajdonosok egy korlátozott csoportja számára tette hozzáférhetővé, hogy tesztelje azt. Az önálló vezetési rendszert azonban a sofőrnek folyamatosan ellenőriznie kell, és a felelősség a vezetőt terheli. A Tesla reméli, hogy még ebben a hónapban megkezdi az FSD frissítés szélesebb körű kiadását, és jövőre bemutathatja annak megbízhatóságát. Így jóváhagyathatja a szabályozókkal.
Mitől lesz 350 ezer dollár a bitcoin?
Nem akárki veti fel, hogy az arany felől a bitcoinba áramolhat a tőke a következő években, hanem a JP Morgan.
A bitcoin elismertsége az intézményi befektetők körében csak most kezdődött, míg az arany esetében nagyon előrehaladott. A legtöbb intézményi befektető nulla kitettséggel rendelkezik a bitcoin felé, másoké kicsi. A családi vagyonkezelés (family office) körében 0,18 százalék a bitcoin részesedése, az arany ETF-ek 3,3 százalékos részesedésével szemben. Így “tőkeallokációs paritáson” körülbelül 18-szoros az arány. Amiből azt a következtetést vonják le, hogy körülbelül 350 ezer dollárra is mehet a bitcoin (a jelenlegi 18-19 ezerről).
A bitcoin belső értéke?
Rövid távon ellenben korrekciót valószínűsítenek, hacsak az árfolyam nem ugorja meg gyorsan a 20 ezer dolláros szintet. Ami még érdekes, hogy a bankóriás “belső értékről” (intrinsic value) is beszél, ami szerinte jelenleg 11-12 ezer dollár. (Sok közgazdász úgy véli, a bitcoinnak nincs belső értéke. Igaz, a papírpénznek sem feltétlen.) De a bitcoin-bányászok viselkedése miatt ez a belső érték jövőre emelkedhet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.