Tegnap este az amerikai S&P 500 és Dow Jones már csak stagnálása volt képes, egyedül a technológiai részvények emelkedtek tovább. Ma egyértelműen rossz hangulat köszöntött be, az európai Stoxx 600 részvényindex egy százalékos, a német DAX 0,8, a párizsi mutató 1,1, a londoni 0,6 százalékos mínuszban jár. A kommentárok a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat, a vírus terjedését, az oltások lassúságát hibáztatják. Mások szerint vége a Biden-partinak, másnaposság látszik a piacon.
Itthon a BUX index 1,3 százalékkal esik, az OTP 1,4 , a Mol 1,7, a Richter 0,1, a Telekom 1,0 százalékos esésnél tart. A forint alig változik, 356,80 az euró, 30 fillérrel magasabb csupán a tegnap esti értéknél.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A tegnapi gyengülés után a dollár sem mozog sokat. Az árupiacokon is eső árfolyamokat látunk, az arany, az ezüst, a kőolaj, a réz, a platina vagy az amerikai földgáz mind határozott mínuszban van.
Rossz hírek a gazdaságból
Az Egyesült Államokban decemberben a kiskereskedelmi eladások mindössze 0,3 százalékkal emelkedtek, jóval kisebb mértékben, mint ahogy az elemzők várták. A sok cég számára kulcsfontosságú év végi ünnepek sem hoztak sok jót, így a kiskereskedők az eddigi legrosszabb évüket még egy gyenge hónappal zárták. Az eurózóna összesített beszerzésimenedzser-indexe pedig decemberben 47,5 pontra esett 49,5 pontról. Ebből ítélve ez a gazdaság is nyögvenyelősen kezdi az újévet.
Már tegnap sem örültek a piacok az EKB fellépésének. Christine Lagarde, az intézmény elnöke csütörtökön figyelmeztetett, hogy az egyre növekvő Covid-19 számok és a vírus terjedésének megfékezésére irányuló korlátozások megkérdőjelezhetik a régió gazdasági kilátásait. Azt is egyértelműen jelezte, hogy az EKB nem használja fel kötvény-vásárlási programjának teljes összegét, ha nincs rá szükség. Egyes várakozásokkal ellentétben nem nyilatkozott viszont az euróárfolyammal kapcsolatban.
Maradnak a korlátozások, rosszul néz ki a magyar kiskereskedelem
Ameddig nincs elég vakcina, addig maradnak a korlátozások itthon Orbán Viktor miniszterelnök szerint. Viszont nagy mennyiségű orosz vakcinát vesz Magyarország.
A kiskereskedelem elvesztette a lendületét, ezzel stabil, évek óta tartó növekedés tört meg tavaly a járvány miatt – mondja Németh Dávid, a K&H Bank Bank vezető elemzője.
Egyrészt az első és második hullámban elrendelt korlátozások miatt egyszerűen sok üzlet ki sem nyithatott, vagy csak korlátozott nyitvatartási idővel. Másrészt a járvány negatív hatásai - mint a munkanélküliség növekedése, a fizetéscsökkentések, valamint a bizonytalan kilátások miatt - a háztartások óvatosabbak lettek, megnézik mire költenek. Egy részük pedig a nagyobb kiadásokat elhalasztotta. Az nagyon valószínű, hogy 2021-ben növekedés lesz, de a bővülés mértékére korai most pontos számot mondani – tette hozzá.
A segélycsekkek fokozzák a tőzsdei buborékot?
A néha kialakuló eladási jelzések ellenére folytatódik az amerikai tőzsdei emelkedés, ami döbbenetes – írta az Erste Befektetési Zrt. kommentárja.
Ugyanakkor most jön egy 465 milliárd dolláros csomag a lakosság számára (1400 dollár és a heti 400 dolláros csekk), így érezzük, hogy van muníció. Ha ennek a pénznek csak a töredéke, mondjuk 30 százaléka a tőzsdén landol a divatos vételi opciók formájában, ez akár 1000 milliárd dollár fölötti plusz pénzt is jelenthet a piac számára. Ezért van, hogy hiába borul be az ég, komolyabb zápor már nem igazán alakul ki.
A Deutsche Bank januári befektetői felmérésében a megkérdezettek 89 százaléka szerint a pénzügyi piacokon buborékot fújnak. A megkérdezettek szerint az amerikai technológiai szektornál nagyobb buborékban csak a bitcoin van – írta viszont a Concorde Értékpapír blogja.
Kína pörgetheti a BMW-t, egyedül birkózna meg az elektromos átállással
A BMW marzsainak normalizálódására számít, és fokozottan beruház az elektromosautó-gyártásba – írta a Reuters.
A BMW célja, hogy visszatérjen a pandémiát megelőző üzemi árréshez, amint a globális gazdaság helyreáll. Az elektromos autókba történő nagyberuházások miatt azonban egyszerűsítenie kell járműportfólióját – mondta Nicolas Peter pénzügyi vezető. A piaci viszonyok javulása, a Brexit-megállapodás, valamint részesedésének tervezett növelése a kínai vegyes vállalatában hozzájárulhat ahhoz, hogy a BMW visszatérjen a járványt megelőző 8-10 százalékos működési fedezethez. A prémium autók értékesítésének megugrása Kínában 2020-ra 2–3 százalékos működési árrést biztosíthat.
Sok Teslát adtak el Kaliforniában
A BMW szerint az autókínálat átállítása benzinről és dízelről elektromosra azonban rendkívül költséges, és ez volt a közelmúltban történt PSA-Fiat Chrysler egyesülés hajtóereje is. További konszolidáció várható az elektromos átállás és az önvezető technológia miatt. Nagyon bízunk benne, hogy nekünk egyedül is sikerül – mondta Peter.
Jelentősen nőtt Kaliforniában az újonnan regisztrált Teslák száma, 63 százalékos bővülést tapasztalt a cég a negyedik negyedévben. Ez a vállalat szerint jelentős mértékben a Model Y crossovernek köszönhető. Pozitív hír ez a Telsa számára, miután Kalifornia az amerikai elektromosautó-gyártó vállalat legnagyobb piaca – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Csalódás az Intel, az IBM jelentése
Kettő gyorsjelentés is csalódást okozott az Equilor Befektetési szerint.
- A vártnál jobb jelentés jött az Inteltől, mégis ütik a papírt. Közel öt százalékkal esett a papír, mivel a vezérigazgató továbbra is ragaszkodik a chipek saját gyártásához. Ez azért probléma, mert a rivális chipgyártóknak – mint a Taiwan Semiconductors, vagy a Samsung - mind jobb a technológiájuk.
- Jelentett az IBM, de nem sikerült megvernie a Wall Street várakozásait. Már a 10. negyedévet zárja úgy a vállalat, hogy éves alapon nem sikerül növelnie a bevételét. Továbbra is a cloud és a mesterséges intelligencia lehet a vállalat fókuszában. Az IBM 6 százalékot esett a zárás utáni kereskedésben, pedig az egy részvényre jutó nyereség 2,07 dollár lett a várt 1,79 dollárral szemben.
Nagyobb korrekció a bitcoinnál, rémhírrel súlyosbítva
Tegnapról mára nagyot esett a bitcoin, amely amúgy is több napja lefelé csorgott. Az alja 28 953 dollárnál volt, míg egy nappal korábban még 34-35 ezer volt. Most újra 31 600 körül jár. Az esést a sajtó egy része egy hibának tulajdonította, amely állítólag lehetővé tette, hogy valaki kétszer adja ki ugyanazt az összeget. (Egy ilyen “double spending”, dupla elköltés a rendszerbe vetett hitet alapjaiban ásná alá.) Amint azonban a szaksajtó tisztázta, erről szó sincs.
Bár kezdetben ugyanazt az átutalást valóban két különböző módon, más-más számlán rögzítette két bitcoin-bányász, az ilyen esetek nem ritkák. A rendszer önszabályozó mechanizmusa segítségével azonban a fő blokkláncba csak az egyik verzió kerül bele, amely a legtöbb megerősítést kapja. Így végül nem történt dupla költés – derül ki a Coindesk cikkéből.
Mások szerint Janet Yellen új pénzügyminiszter minapi kommentárja segítette a bitcoin esését, amelyben a kriptodevizákat a terroristák és bűnözők finanszírozási eszközeként említette. (Pedig ugyanez igaz az amerikai dollárra is – a szerk.)
Mi volt előbb, a lakáshiány, vagy a fahiány?
Az amerikai lakásépítések és a kiadott építési engedélyek száma egyaránt nőtt decemberben, amit főleg a történelmi mélyponton levő jelzáloghitel-kamatokkal magyaráznak. Attól tartanak azonban, hogy a faanyagok erős drágulása megtöri az újlakás-piac lendületét. (Az USA-ban a kertes házak jórészt fából készülnek.)
Az amerikai faanyag tőzsdei ára tegnap újabb hét százalékkal ugrott meg (48 dollárral 748-ra), lehet, hogy éppen annak a hírnek a hatására, ami a lakáspiacról érkezett. De az USA-ban a faanyagok drágasága több tényezőnek köszönhető, és már tavaly nyáron is gondot okozott. A járvány miatt sokan vidékre vagy a kertvárosokba akartak költözni, vagy meglevő ingatlanjukon kezdtek felújítási, bővítési munkákba, barkácsolásba. Így az építkezések hatalmas fellendülést éltek meg tavaly.
A fahiányt súlyosbítja az is, hogy Donald Trump elnök 2017-ben vámot vetett ki a kanadai faipari termékekre. Ennek következtében egyes kanadai fafeldolgozók kénytelenek kapacitásokat leépíteni – írta az Investing.com a Bloomberg nyomán. (A faárakról, az iparág kanadai állami támogatásáról azonban már sok éve folyik vita, Trump az USA termelőinek régi kérését teljesítette a vámmal.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.