10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Elromlott a hangulat a nemzetközi tőzsdéken, másnaposság jelei láthatók a Joe Biden beiktatásával kapcsolatos optimizmus után. De nemsokára a piacra jöhet sok százmilliárd dollárnyi új kereslet a lakosságnak kiosztott csekkekből. Pedig szinte mindenki úgy gondolja, hogy buborékot fújnak. Sok Teslát adtak el Kaliforniában, Kínára és elektromos autókra figyel a BMW. Több oka lehet a bitcoin-korrekciónak.

Tegnap este az amerikai S&P 500 és Dow Jones már csak stagnálása volt képes, egyedül a technológiai részvények emelkedtek tovább. Ma egyértelműen rossz hangulat köszöntött be, az európai Stoxx 600 részvényindex egy százalékos, a német DAX 0,8, a párizsi mutató 1,1, a londoni 0,6 százalékos mínuszban jár. A kommentárok a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat, a vírus terjedését, az oltások lassúságát hibáztatják. Mások szerint vége a Biden-partinak, másnaposság látszik a piacon.

Itthon a BUX index 1,3 százalékkal esik, az OTP 1,4 , a Mol 1,7, a Richter 0,1, a Telekom 1,0 százalékos esésnél tart. A forint alig változik, 356,80 az euró, 30 fillérrel magasabb csupán a tegnap esti értéknél.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

A tegnapi gyengülés után a dollár sem mozog sokat. Az árupiacokon is eső árfolyamokat látunk, az arany, az ezüst, a kőolaj, a réz, a platina vagy az amerikai földgáz mind határozott mínuszban van.

Rossz hírek a gazdaságból

Az Egyesült Államokban decemberben a kiskereskedelmi eladások mindössze 0,3 százalékkal emelkedtek, jóval kisebb mértékben, mint ahogy az elemzők várták. A sok cég számára kulcsfontosságú év végi ünnepek sem hoztak sok jót, így a kiskereskedők az eddigi legrosszabb évüket még egy gyenge hónappal zárták. Az eurózóna összesített beszerzésimenedzser-indexe pedig decemberben 47,5 pontra esett 49,5 pontról. Ebből ítélve ez a gazdaság is nyögvenyelősen kezdi az újévet.

Már tegnap sem örültek a piacok az EKB fellépésének. Christine Lagarde, az intézmény elnöke csütörtökön figyelmeztetett, hogy az egyre növekvő Covid-19 számok és a vírus terjedésének megfékezésére irányuló korlátozások megkérdőjelezhetik a régió gazdasági kilátásait. Azt is egyértelműen jelezte, hogy az EKB nem használja fel kötvény-vásárlási programjának teljes összegét, ha nincs rá szükség. Egyes várakozásokkal ellentétben nem nyilatkozott viszont az euróárfolyammal kapcsolatban.

Maradnak a korlátozások, rosszul néz ki a magyar kiskereskedelem

Ameddig nincs elég vakcina, addig maradnak a korlátozások itthon Orbán Viktor miniszterelnök szerint. Viszont nagy mennyiségű orosz vakcinát vesz Magyarország.

A kiskereskedelem elvesztette a lendületét, ezzel stabil, évek óta tartó növekedés tört meg tavaly a járvány miatt – mondja Németh Dávid, a K&H Bank Bank vezető elemzője.

Egyrészt az első és második hullámban elrendelt korlátozások miatt egyszerűen sok üzlet ki sem nyithatott, vagy csak korlátozott nyitvatartási idővel. Másrészt a járvány negatív hatásai - mint a munkanélküliség növekedése, a fizetéscsökkentések, valamint a bizonytalan kilátások miatt - a háztartások óvatosabbak lettek, megnézik mire költenek. Egy részük pedig a nagyobb kiadásokat elhalasztotta. Az nagyon valószínű, hogy 2021-ben növekedés lesz, de a bővülés mértékére korai most pontos számot mondani tette hozzá.

A segélycsekkek fokozzák a tőzsdei buborékot?

A néha kialakuló eladási jelzések ellenére folytatódik az amerikai tőzsdei emelkedés, ami döbbenetes – írta az Erste Befektetési Zrt. kommentárja.

Ugyanakkor most jön egy 465 milliárd dolláros csomag a lakosság számára (1400 dollár és a heti 400 dolláros csekk), így érezzük, hogy van muníció. Ha ennek a pénznek csak a töredéke, mondjuk 30 százaléka a tőzsdén landol a divatos vételi opciók formájában, ez akár 1000 milliárd dollár fölötti plusz pénzt is jelenthet a piac számára. Ezért van, hogy hiába borul be az ég, komolyabb zápor már nem igazán alakul ki.

A Deutsche Bank januári befektetői felmérésében a megkérdezettek 89 százaléka szerint a pénzügyi piacokon buborékot fújnak. A megkérdezettek szerint az amerikai technológiai szektornál nagyobb buborékban csak a bitcoin van – írta viszont a Concorde Értékpapír blogja.

Buborékban a bitcoin (Pixabay.com)
Buborékban a bitcoin (Pixabay.com)

Kína pörgetheti a BMW-t, egyedül birkózna meg az elektromos átállással

A BMW marzsainak normalizálódására számít, és fokozottan beruház az elektromosautó-gyártásba – írta a Reuters.

A BMW célja, hogy visszatérjen a pandémiát megelőző üzemi árréshez, amint a globális gazdaság helyreáll. Az elektromos autókba történő nagyberuházások miatt azonban egyszerűsítenie kell járműportfólióját mondta Nicolas Peter pénzügyi vezető. A piaci viszonyok javulása, a Brexit-megállapodás, valamint részesedésének tervezett növelése a kínai vegyes vállalatában hozzájárulhat ahhoz, hogy a BMW visszatérjen a járványt megelőző 8-10 százalékos működési fedezethez. A prémium autók értékesítésének megugrása Kínában 2020-ra 2–3 százalékos működési árrést biztosíthat.

Sok Teslát adtak el Kaliforniában

A BMW szerint az autókínálat átállítása benzinről és dízelről elektromosra azonban rendkívül költséges, és ez volt a közelmúltban történt PSA-Fiat Chrysler egyesülés hajtóereje is. További konszolidáció várható az elektromos átállás és az önvezető technológia miatt. Nagyon bízunk benne, hogy nekünk egyedül is sikerül – mondta Peter.

Jelentősen nőtt Kaliforniában az újonnan regisztrált Teslák száma, 63 százalékos bővülést tapasztalt a cég a negyedik negyedévben. Ez a vállalat szerint jelentős mértékben a Model Y crossovernek köszönhető. Pozitív hír ez a Telsa számára, miután Kalifornia az amerikai elektromosautó-gyártó vállalat legnagyobb piaca írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.

Csalódás az Intel, az IBM jelentése

Kettő gyorsjelentés is csalódást okozott az Equilor Befektetési szerint.

  • A vártnál jobb jelentés jött az Inteltől, mégis ütik a papírt. Közel öt százalékkal esett a papír, mivel a vezérigazgató továbbra is ragaszkodik a chipek saját gyártásához. Ez azért probléma, mert a rivális chipgyártóknak – mint a Taiwan Semiconductors, vagy a Samsung - mind jobb a technológiájuk.
  • Jelentett az IBM, de nem sikerült megvernie a Wall Street várakozásait. Már a 10. negyedévet zárja úgy a vállalat, hogy éves alapon nem sikerül növelnie a bevételét. Továbbra is a cloud és a mesterséges intelligencia lehet a vállalat fókuszában. Az IBM 6 százalékot esett a zárás utáni kereskedésben, pedig az egy részvényre jutó nyereség 2,07 dollár lett a várt 1,79 dollárral szemben.

Nagyobb korrekció a bitcoinnál, rémhírrel súlyosbítva

Tegnapról mára nagyot esett a bitcoin, amely amúgy is több napja lefelé csorgott. Az alja 28 953 dollárnál volt, míg egy nappal korábban még 34-35 ezer volt. Most újra 31 600 körül jár. Az esést a sajtó egy része egy hibának tulajdonította, amely állítólag lehetővé tette, hogy valaki kétszer adja ki ugyanazt az összeget. (Egy ilyen “double spending”, dupla elköltés a rendszerbe vetett hitet alapjaiban ásná alá.) Amint azonban a szaksajtó tisztázta, erről szó sincs.

Bár kezdetben ugyanazt az átutalást valóban két különböző módon, más-más számlán rögzítette két bitcoin-bányász, az ilyen esetek nem ritkák. A rendszer önszabályozó mechanizmusa segítségével azonban a fő blokkláncba csak az egyik verzió kerül bele, amely a legtöbb megerősítést kapja. Így végül nem történt dupla költés – derül ki a Coindesk cikkéből.

Mások szerint Janet Yellen új pénzügyminiszter minapi kommentárja segítette a bitcoin esését, amelyben a kriptodevizákat a terroristák és bűnözők finanszírozási eszközeként említette. (Pedig ugyanez igaz az amerikai dollárra is – a szerk.)

Mi volt előbb, a lakáshiány, vagy a fahiány?

Az amerikai lakásépítések és a kiadott építési engedélyek száma egyaránt nőtt decemberben, amit főleg a történelmi mélyponton levő jelzáloghitel-kamatokkal magyaráznak. Attól tartanak azonban, hogy a faanyagok erős drágulása megtöri az újlakás-piac lendületét. (Az USA-ban a kertes házak jórészt fából készülnek.)

Az amerikai faanyag tőzsdei árfolyama (Tradingview.com)
Az amerikai faanyag tőzsdei árfolyama (Tradingview.com)

Az amerikai faanyag tőzsdei ára tegnap újabb hét százalékkal ugrott meg (48 dollárral 748-ra), lehet, hogy éppen annak a hírnek a hatására, ami a lakáspiacról érkezett. De az USA-ban a faanyagok drágasága több tényezőnek köszönhető, és már tavaly nyáron is gondot okozott. A járvány miatt sokan vidékre vagy a kertvárosokba akartak költözni, vagy meglevő ingatlanjukon kezdtek felújítási, bővítési munkákba, barkácsolásba. Így az építkezések hatalmas fellendülést éltek meg tavaly.

A fahiányt súlyosbítja az is, hogy Donald Trump elnök 2017-ben vámot vetett ki a kanadai faipari termékekre. Ennek következtében egyes kanadai fafeldolgozók kénytelenek kapacitásokat leépíteni – írta az Investing.com a Bloomberg nyomán. (A faárakról, az iparág kanadai állami támogatásáról azonban már sok éve folyik vita, Trump az USA termelőinek régi kérését teljesítette a vámmal.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG