1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kockázatos útját választotta a gazdaság élénkítésének az Orbán-kormány, s ezzel a befektetői környezetet is roppant bizonytalanná tette - de a világ számos más gazdasága is fordulóponthoz érkezett
Kockázatos útját választotta a gazdaság élénkítésének az Orbán-kormány, s ezzel a befektetői környezetet is roppant bizonytalanná tette – írja a Figyelő a csütörtökön megjelenő legfrissebb számában. Komoly dilemma előtt állnak tehát az alapvetően forintos befektetésekben gondolkodó hazai megtakarítók. Ráadásul a kétségeiket tetézheti, hogy ma nem csupán a magyar gazdaságpolitika közeljövője – és azon keresztül az ország külső megítélésének alakulása – kiszámíthatatlan, de Kínától Amerikán át az eurózónáig a világ számos nagy gazdasága is fordulóponthoz érkezett - írja a lap.

A Figyelő összeállításában a legfontosabb dilemmákat, a lehetséges pozitív és negatív forgatókönyveket veszi sorra, és csokorba gyűjtötte a manapság jellemző befektetői véleményeket, attitűdöket is.

Magyarország – megítélés kérdése

A magyar gazdasággal szemben mutatkozó nemzetközi befektetői hangulat meglehetősen borús. A hitelminősítőknél éppen a bóvli szint felett vagyunk, negatív kilátásokkal, ez már sok intézménynél nem is befektetési kategória. Ugyanakkor biztató jel, hogy olyan intézkedéscsomag körvonalazódik, amely elsősorban a költségvetés kiadási oldalát érintheti. A Figyelő cikke szerint a nagy kérdés, hogy ez alapján milyen irányban változik a jövőben Magyarország befektetői megítélése. Mit látnak a nagy nemzetközi alapok? Egy kockázatos, „randa” kis országot? Vagy egy olyan nemzetgazdaságot, amely – az unióban szinte egyedülállóan – belső erőforrásokból tartja rendben a költségvetését, és még adósságcsökkentésre is futja az erejéből? Ezeknek a kérdéseknek is utánajárt a Figyelő.

A magyar eszközökről optimistán vélekedő elemzők szerint most vagyunk a mélyponton. Úgy vélik, igaz, hogy ma még mindenki „rühelli” a magyar instrumentumokat, de nincs is jobb annál, mint a „tengerfenéken” venni, miután innen remélhetőleg már csak felfelé visz az út. Ha nem sikerül megfordítani a negatív attitűdöt Magyarországgal szemben, s különösen, ha az adósbesorolás valóban belecsusszan a bóvli kategóriába, az minden hazai eszköznek rossz lesz.

Európa - az adósságprobléma árnyékában

Az elmúlt év görög, illetve ír viharai után még mindig óriási a bizonytalanság az eurózóna erőteljesebben eladósodott államai körül. Hogyan kezeli akut pénzügyi problémáit Portugália vagy Spanyolország? Meddig hajlandó pénzügyi mentőangyalt játszani Németország? Recseg az építmény, vagy Európa úrrá tud lenni a nehéz időkön?

A Figyelőben felvázolt forgatókönyv szerint egyelőre nem „áll fejre” újabb ország az eurózónában. Esetleg sikeresek lesznek a Stabilizációs Alappal kapcsolatos kezdeményezések, amelyekkel a legveszélyeztetettebb államok távolabb kerülnek az adósságválságtól és az államcsődtől. Ha így alakul, akkor felértékelődhet az amúgy fundamentálisan erős vállalati szektor. Előfordulhat, hogy az európai adósságproblémát nem sikerül megoldani, csak a szőnyeg alá söpörni. Ekkor a sok százmilliárd eurós mentőcsomagok bővítésére lesz szükség, valamint arra, hogy az Európai Központi Bank folyamatosan a bajban levő országok másodlagos állampapírpiacain vásároljon. A csődöket így elnapolja, de el nem hárítja.

Kína - borulásveszélyes időszak

A kínai részvénypiacon már eddig is voltak kijózanító pofonok a hatalmas áremelkedések közben, sőt, 2010-ben a 14 százalékkal visszaeső sanghaji tőzsde a gyengébben teljesítő ázsiai piacok közé tartozott. Ezzel együtt a kínai gazdasági sztori alapjaiban sohasem kérdőjeleződött meg – írja a Figyelő. Az ország GDP-je 2010-ben megint minden várakozás felett nőtt, ami egyre inkább azt valószínűsíti, hogy előbb-utóbb eljöhet valamilyen monetáris szigorítás. Ugyanakkor időről időre olyan elemzések is olvashatók, hogy szó nincs túlhevülésről, s így monetáris szigorra sincs szükség.

A lap szerint az elemzők mindegyike azt vallja, hogy Kína már erősen kockázatos, de van, aki szerint érdemes differenciálni, és például a kínai fogyasztásba „belevásárolni”. Már csak azért is, mert a fejlődő piacokra nem jellemző a reálkamat – mindenki fogyaszt ahelyett hogy megtakarítana. Ezt támaszthatja alá, hogy 2010 utolsó negyedévében majdnem kétszámjegyű (9,8 százalékos) volt ismét a kínai GDP-bővülés és a hitelkihelyezések is messze a várakozások felett alakultak. Ez a trend még az idén is kitarthat. Van azonban negatív szcenárió is. Az erőltetett, gyakran kétszámjegyű növekedés, a jüan árfolyamának merevsége, a megbízhatatlan makrostatisztikák és a nagyvárosokban rettentően elszálló ingatlanárak miatt évek óta tartja magát a vélekedés, miszerint előbb-utóbb sokk éri a Kínában bízó befektetőket - írja a Figyelő.

Globális piacok - kamattrend-forduló?

Az elmúlt évtizedekben a tőkepiacok szempontjából a paradicsomi állapotok állandósulását hozta a permanens kötvénypiaci hozamesés, az utóbbi pár évben pedig a fejlett világban rögzültek is a nullás kamatok. Az egyik legnagyobb idei kérdés a Figyelő szerint tehát az, jön-e fordulat.

Optimista vélekedések szerint nem lesz trendforduló. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed pénznyomtatása és az e tekintetben hasonló politikát folytató európai intézmény, az EKB miatt bőven marad likviditás a tőkepiacokon. A sok forrás helyet keres magának, ami továbbra is alacsony kötvénypiaci kamatokat és dinamikus részvényár-emelkedést ígér.

Van olyan szakértő, aki szerint előfordulhat, hogy éppen most ér véget az a 30 éves periódus, amelyben szinte folyamatosan csökkentek a kamatok. Ha pedig a legfontosabb hosszabb távú kamatok felfelé indulnak, akkor ez korrekcióra kényszerítheti a részvénypiacot, hiszen a befektetők nagyobb kamatlábakkal diszkontálnak. E tekintetben nem is annyira a jegybankok, vagy a Fed kamatdöntései a legfontosabbak, hanem a hosszú távú állampapírok kamatai, s ezek már szivárognak felfelé. Mindez azért is problematikus lehet, mert az erősen eladósodott országok érdeke az lenne, hogy alacsonyak maradjanak a hosszabb távú kamatok, különben nagyon nehéz lesz az adósságokat finanszírozni - olvasható a Figyelő legfrissebb számában.

Figyelő

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG