Pár nap csúnya esés után a tőzsdék magukhoz tértek, tegnap már szép emelkedéssel zárt Amerika, ma pedig zöldbe borultak az indexek Európában is. A fordulatot ugyanaz okozta, ami a minipánikot is, az inflációs várakozások. A kellemetlen meglepetést okozó amerikai adat után a jegybank szerepét betöltő Fed vezetői nyugtatgatták a kedélyeket, és arról próbálták meggyőzni a piacokat, hogy az infláció csak átmenetileg szállt el.
Ez egyelőre sikerült nekik, a német, francia, brit indexek ma 0,6-0,7 százalékkal mennek fel. Az amerikai határidős indexek is újabb jelentős, fél-egy százalékos pluszban állnak, Ázsiában pedig két százalék körüli meneteléssel zártak a kínai és japán mutatók.
Itthon a BUX index negyed százalékkal 45 ezer pont fölé ment, főleg az OTP 0,7 százalékos emelkedése húzza. A Mol 0,3 százalékkal esik, a Richter és a Telekom csak mérsékelt pluszt ért el eddig. A forint tovább erősödött, már csak 355,90 az euró árfolyama.
A Richter közzétette, hogy egy részvényre 225 forint osztalék jut, a kifizetés pedig június 14-én kezdődik. Június 4-től forog osztalékszelvény nélkül a papír.
Meghosszabbítják a hitelmoratóriumot?
Megszületett a megállapodás a kormány és a bankok között a moratóriumról – írta az Erste Befektetési Zrt. a Portfolio.hu nyomán.
A két hónapos általános hosszabbítás látszik megvalósulni. Úgy tűnik, hogy a bajba került adósok augusztus végétől beléphetnek egy új moratórium alá, ami 2022. június 30-ig tartana. Egyelőre nehéz megmondani, hogy ez jó vagy rossz a bankoknak, de egyezségről van szó, ami azt sugallja, hogy jó lehet a bankoknak, a kormánynak és nyilván az adósoknak is.
Ha így van, akkor a brókercég szerint üdvözlendő a lépés, ami “remélhetőleg a bankrendszer stabilitásnak megőrzése irányába is mutat”.
Jön az adózás napja
Az USA-ban ma kiskereskedelmi statisztika érkezik, ami abból a szempontból nagyon érdekes lehet, hogy az emberek mire költötték a stimulus-csekkeket áprilisban. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe is ma jön, és az ipari termelésről is kiadnak adatokat.
Hétfőn pedig (egy halasztás után) eljön a “tax day”, az amerikai adófizetési határidő, ami szintén befolyásolhatta a piacokat. Sokan ugyanis az adóra valót részvények vagy kriptodevizák eladásából teremtik elő.
Kevesebb új tartalom, kevesebb új előfizető a Disney-nél
Gyorsjelentése után esett a Disney, az eredménye jobb lett a várakozásoknál, a bevétele rosszabb. A vállalat streaming-szolgáltatása, a Disney+ a megjelenése óta jelentős előfizetői növekedést produkált, most azonban csalódást okozott.
Ez részben annak is betudható, hogy jelentősen kevesebb új tartalom érkezett a platformra – írja az Equilor Befektetési Zrt. A Wall Street által jósolt 110,3 millió előfizető helyett csak 103,6 millióval zárt. Korábban a Netflix is a vártnál gyengébb előfizetői növekedésről számolt be. Ez mindkét vállalat esetében a járvány miatti nehezebb forgatási és rendezési körülmények miatt elmaradó új tartalmakkal magyarázható.
Így ünnepel a Dortmund-részvény
Miután kupagyőztes lett a Borussia Dortmund, a kevés tőzsdén levő európai fociklub egyike, a részvény árfolyama emelkedik, de csak viszonylag szerényen, másfél százalékkal, 6,045 euróra. Ezzel együtt is messze van még a járvány előtti, kilenc euró feletti magasságoktól. Az utóbbi egy évben pedig, akárcsak az egész sportág, megjárta a poklokat is, az első és a második koronavírus-hullám kitörésekor is nagyot zuhant.
Újabb pofon a kriptodevizáknak
A kriptodeviza-piacot újabb pofon érte tegnap, amikor kiderült, hogy a világ egyik legnagyobb tőzsdéjét, a Binance-ot vizsgálják az amerikai hatóságok. A bitcoin 47 ezer dollárig is leesett, de ma már ismét 50 ezer az ára.
A Tesla-alapító Elon Musk a támadások hatására némileg exkuzálta magát. (Miután szerdán azzal okozott általános piaci esést, hogy bírálta a bitcoint a magas energiafogyasztás miatt, és felfüggesztette elfogadását a Tesla-járművek ellenértékeként.) Kijelentette, hogy továbbra is erősen bízik a kriptodevizák jövőjében. Valamint hatékonyabbá akarja tenni a dogecoint, amivel eddig össze-vissza viccelődött. Állítása szerint tárgyal a dogecoin fejlesztőivel. Ez új árrobbanást váltott ki a kutyás mémen alapuló bitcoin-klónnál, 38-ról 52 centre ment.
Kicsivel a várakozások alatt a Coinbase
A Nasdaq tőzsdére nemrég bevezetett, sok tízmilliárd dollárra értékelt amerikai kriptodeviza-tőzsde, a Coinbase nagyjából az előrejelzéseknek megfelelően teljesített.
Bevétele 1,8 milliárd dollár volt a negyedévben, ami megegyezik a menedzsment várakozásaival, de minimálisan elmaradt a Wall Street által várt 1,81 milliárd dollártól. Az igazított eredmény 771 millió dollár, meghaladja az elemzők által várt 762 milliót. A kereskedési volumen és az ügyfélbázis is dinamikusan növekedett a negyedévben, és az év további részével kapcsolatban is optimisták – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A gyorsjelentés előtt azonban a kriptodeviza-piaccal együtt nap közben jelentős, 6,5 százalékos esést szenvedett el a papír.
Nem akarnak dolgozni az amerikaiak
Az Amazontól kezdve a Walmarton át a McDonald’s-ig számos nagyvállalat kezdte jelentős mértékben emelni az órabéreket az USA-ban – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja.
A relatíve magas munkanélküliség ellenére az emberek nem hajlandóak dolgozni, így az Amazon 1000 dolláros kezdési bónusszal, a McDonald’s pedig tíz százalékos béremeléssel próbálja rávenni az otthonmaradókat a munkára. A vírustól való félelem, az iskolák zárva tartása, és a rendkívül magas munkanélküli támogatások mind az otthonmaradásra ösztönzik a lakosságot.
Az Airbnb szerint végleg elmaradoznak az üzletemberek
Vegyes negyedéves eredményeket tett közzé az Airbnb a KBC Equitas szerint. A bevétel és a foglalási forgalom felülmúlta a várakozásokat, viszont a negyedéves veszteség jóval nagyobb lett a vártnál.
A belföldi szállásfoglalás tette ki a bevételek 80 százalékát, a menedzsment szerint azonban a nemzetközi utazás és a városi utazások is javulni fognak. Viszont az üzleti utazás már nem fog visszatérni a járvány előtti mederbe. Az előrejelzés biztató, a második negyedévben a bevétel már a 2019 második negyedéves szinthez hasonlóan fog alakulni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.