Ellopják a kisemberek megtakarításait - azért ő is keres rajta
Jon Carnes az alapblognak adott interjúban lesújtó véleményt alkot nem csak a kínai kormányzat autoriter politikájáról, amely szerinte a csaló, valós eredményeiket hamisító vállalatokat fedezi, hanem az amerikai politikai-gazdasági rendszerről is. Bizonyítani igyekszik, micsoda beláthatatlan károkat okoznak ezek, és úgy általában a világ kormányai azzal, hogy ellopják a kisemberek megtakarításait, ezzel a tőke- és ingatlanpiacokra kényszerítve őket, ami aztán mindenütt árbuborékok kialakulásához vezet.
Ezzel együtt Jon Carnes pénzt keres az elítélt beavatkozások által védett amerikai és kínai tőzsdéken. Amerikában rövidtávon korrekciót vár, de a nagyon olcsóvá vált nyersanyagipari vállalatokat vételre ajánlja.
A kínai részvény = szerencsejáték?
A befektető évek óta küzd a kínai vállalatirányítási kultúra javításáért, a cégek átláthatóbbá tételéért, de szerinte erre továbbra sincs meg az akarat, ezért a kínai részvényeket mindenki csak szerencsejátékként vegye. Tovább ront a helyzeten, hogy a kínai kormány tőkepiaci intervenciói az árfolyamesés megakadályozása érdekében olyan buborék kialakulásához vezet majd, mint amit Greenspan és a Fed teremtett az amerikai tőzsdéken 2000 tájékán.
Fújják a buborékot
De nem lát nagy különbséget a kínai és az amerikai politikai rendszer között sem. Sőt, szerinte az, hogy előbbi névlegesen is totalitárius kifejezetten pozitívum, mert így legalább nem ringatja tévhitbe polgárait.
Szóvá teszi azt is, hogy a globális pénznyomtatás (ő csak a megtakarítások ellopásának hívja) a lakosságot reáleszközök vásárlására kényszeríti, ami egyenes út az eszközbuborékok kialakulásához.