(Fotó: Eidenpenz József) |
A keddi esés után jól indult a kereskedés Európában. A német index ugyan szerény mínuszban van, de a többi nyugat-európai mutató 1-3 ezrelékes pluszt mutat. Ez a helyzet az amerikai határidős indexekkel is.
Itthon a BUX index is két ezrelékkel süllyed, mínuszban az OTP és a Mol, stagnál a Richter. Utóbbi bejelentette, hogy lezárta sajátrészvény-vásárlásait. A forint ma stabil, 330,70 az euró.
1. Megrángatta az MNB a forintot
Még az MNB kamatdöntése előtt gyengült egy nagyot a forint kedden, utána azonban stabilizálódott az árfolyam. Igaz, nem a korábbi alacsony EUR/HUF árszinten, hanem feljebb, most is 330,70 körül jár. (Hétfőn volt 329 alatt is.)
Euró/forint (Tradingview.com) |
Az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint kiemelt fontossággal bír az, hogy az euró-forint árfolyam visszakerült a 330-as szint fölé. “A technikai kép alapján folytatódhat a forintgyengülés rövid távon, és a 333-as szint közelébe emelkedhet a jegyzés, ott az 50 napos mozgóátlag és a korábbi emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala várja” – írták.
2. Felminősítették az Egyesült Királyságot
Az S&P és a Fitch hitelminősítő intézetek egyaránt javították az Egyesült Királyság hitelképességi besorolását szerdán, miután Boris Johnson miniszterelnök a múlt héten megszerezte az abszolút többséget a választáson. A font a múlt héten még erősödött, de most megint gyengülő pályán mozog.
Ez azután kezdődött, hogy Boris Johnson a Brexit határidejének fixálására törekszik 2020 decemberéig. Ezzel új félelmeket keltett az üzleti körökben a kemény Brexittel kapcsolatban. Johnson nem vesz részt a Davoszi Világgazdasági Fórumon, és inkább a Brexitre koncentrál – írta a Bloomberg.
3. Kínai fecskendő, Trump-Fed csörte
A központi bankok körül sem csitulnak a kedélyek. Kína jegybankja, a People's Bank of China 29 milliárd dollárt injektált a pénzügyi rendszerbe – írta a Bloomberg. A jövő hónapban különben várhatóan csökkent volna a bankrendszer likviditása.
Donald Trump amerikai elnök pedig kedden ismét felszólította az Egyesült Államok központi bankjának szerepét betöltő Fed-et, hogy hajtson végre expanziós monetáris politikát az amerikai export fellendítése érdekében.Az elnök nagyon örülne, ha a Fed tovább csökkentené a kamatlábakat és mennyiségi könnyítést hajtana végre – üzente Jerome Powellnek, a Fed elnökének egy újabb tweetben.
Christine Lagarde EKB-elnök Frankfurtban mond majd beszédet. Csütörtökön a Bank of Japan és a Bank of England központi bankokon lesz a sor, hogy monetáris politikájukról nyilatkozzanak.
4. Jön a boszorkánypéntek
Pénteken lesz a “quadruple witching” (négyszeres boszorkányság vagy varázslat) napja az USA-ban, amikor fontos termékcsoportok határidős kontraktusai együtt járnak le. (Határidős részvényindexek, részvényindex-opciók, határidős részvények, részvényopciók.) De ekkor jár le sok más határidős termék is, például az árupiacon. Ez megrángathatja a részvénypiacokat.
A december több piacon, mint az arany a leggyakrabban használt határidő. A tömeges lejárat így átrendezheti a nyitott kötésállományt és megmozgathatja az árfolyamokat, főleg a kereskedés végén. (De nem minden jár le egyszerre, az atlanti Brent és a texasi WTI olaj például eltérő naptár szerint működik.)
5. Ma lesz az impeachment-szavazás
Ma szavaznak a Donald Trump elleni impeachment eljárásról az amerikai képviselők. Elemzők szerint mivel a képviselőházban a demokrata pártnak többsége van, szinte bizonyosra vehető, hogy a törvényhozók megszavazzák az eljárás megindítását. (A részletek.)